Дали со годините се повеќе се приближуваме или се оддалечуваме од она што сме во суштина

BioTrpe

Истакнат Член
29 октомври 2015
252
173
143
Аоо извини, да не си ти на некое повисоко еволутивно ниво или си вонземјанин? :D
Можеби, и така не сочувствувам со луѓево, поблиски ми се животните и растенијата..
Околу еволуцијата и такви глупости .. па во ред, и тоа е глупост според мене, но ограничување во човековата перцепција на нештата е многу глупо, ова е диктирано од западната култура, треба малку повеке да се ориентираме кон источната, таму може доста работи да се научат.
 
  • Like
Реакции: malo

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,725
5,266
1,183
Disco
Јас не се барам себеси, немам потсвест, не сум во контакт со некои длабоки ситуации, релативно сум искрен кон себе како рационален материјалист ама не ја негирам ситуацијата која во недостаток на подобар израз би се нарекла духовност.

Дали партиските тролови сонуваат овци во форма на гласачки кутии?
 

Ѕвездичка

Староседелец
21 март 2016
1,105
973
1,133
Ако секојдневно го правиш или работиш тоа што сакаш поблиску си.
Ако депресијата ти е најдобар другар и не си среќен тогаш се оддалечуваш.
 

BadBoy007

Активен Член
26 септември 2016
209
166
43
Повеќе се приближувам дефинитивно. Како одат годините, станувам more and more тоа што сум во суштина - a human beast. Ѕвер кој знае што сака во животот и од животот и не се плаши да тргне по тој пат, макар бил обраснат со трње пошто патот до ѕвездите секогаш е попречен со трње, но како чекориш натаму бива се' полесно и полесно и поместуваш планини. Ако нешто е преедноставно и прелесно, или не е како што треба или предолго стоиш во место и животот ти станал рутина! Не живееш, само го правиш the same shit every day with years. Затоа keep moving forward е есенцијално за денешната егзистенција.
Дали ова прашање што ме мачи мене сте го помислиле и Вие или станува збор за време на кризни години кога не сте задоволни од постигнатото во животот или кога се каете од недоволно искористените шанси кои ви ги пружил животот!?:unsure
Да не тупам со too much филозофии пошто има некој кој веќе одамна мислел и смислил.


Можеби па човекот треба цел живот да биде во потрага по себе:^)
Треба. И никогаш да не се задоволи вечно со онаму каде што е во моментот пошто секогаш има level up. Човекот треба да се реинвентира, рекреира (recreate) и акомодира цел живот. Да станува подобар и подобар. Да не биде brainwashed sheep дека толку му е максимумот и дека до тука било судено. Еве пак да финиширам со Mark Twain, стварно ептен паметен бил човекот за неговото време. :)
 
  • Like
Реакции: misti.diva orhideja

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,761
786
1,133
Skopje
Оддалечување , еве да кажеме дека човекот живее во неколку етапи во животниот век , етапно гледано навиките кој се практикуваат во тој период се едни ,а додека во наредните се раѓаат нови ,а дел од старите се занемаруваат , прифаќаме начини на живеење кој се соодветни на годините ,а и се прилагодуваме во зависност од просторот и времето ..
Човек како индивидуа не може да се промени драстично , коренот е тој , средината во која израснал е таа , животот некогаш ќе те натера да прифатиш некој навики за кој не си ни знаел дека постојат , така гледано од страна таквите промени кај некој кој веќе го знаете добро се приметуваат ,а тоа не значи дека таа личност е сменета односно само исфрлил стари додала некој нови навики , мислам дека навиките и прилагодувањата во некоја нова средина друштово, работно место итн ни налага тоа да го промениме и се прилагодиме на истата , тоа е она кога ќе застанеш пред огледало и се чешлаш се чешлаш ,а не можеш да се трансформираш во Бред Пит или Том Круз едноставно си тој така и карактерните особини кој ги носиме и секојдневните навики на кој се прилагодуваме ..
Годините се години ,а промените во нив не ни влијаат за промена во буквална смисла на збороот .. (shake):cool:
 
  • Like
Реакции: Iris*