1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Дали со годините се повеќе се приближуваме или се оддалечуваме од она што сме во суштина

Дискусија во форумот 'Философија' започната од misti.diva orhideja, 19 јануари 2017.

 1. misti.diva orhideja

  misti.diva orhideja Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  10 јануари 2017
  Мислења:
  262
  Допаѓања:
  195
  Незнам каде, како и дали би можеле воопшто, човекот со вакво темпо на живот, да створи услови за сето она што ти го наброи како духовно спознание!?
   
 2. BioTrpe

  BioTrpe Истакнат Член

  Зачленет на:
  29 октомври 2015
  Мислења:
  252
  Допаѓања:
  173
  Отфрли се, и почни наново, или пак постепено отфрлувај. Почни од лични материјални ствари кои ги поседуваш (облека која не ти треба, ЦД-иња, чинии кои не ги користиш, патики, фарби за коса) и поклони ги на некој, тука си двапати во добивка, ем ке си направиш повеќе простор (и ке се осеќаш уѕбаво) ем некого ке направиш среќен, оној кој нема (и за тоа ке се осеќаш убаво). Потоа почни да избегнуваш телевизии, реклами, вести, серии кои не ти се свиќаат ама ги гледаш ради тоа што нема ништо друго на ТВ посебно турските, мани се од политиката и не размислувај дали е Грујо на влас или Заев, тоа ти е како да играат Силекс vs Вардар, наместено е, и ќе мораш да го тераш животот со нив. Потоа почни карактерот да го менуваш, види каде грешиш, што те нервира, и тоа изолирај го, потоа почни да читаш за продуховување (не зборувам тука за замонашување, иако и тоа е супер опција). Кога ке го прочистиш организмот, телото, мозокот и духот и почнеш да ги гледаш и спознаваш работите и светот од друг аспект, тогаш ке почнеш самата себе да си веруваш и тие мисли ке бидат тие правите, без наметнати фантазии од реклами, родители и така натаму.
  На овој начин верувам дека ке се спознаеш и себе си.
   
  На malo и misti.diva orhideja им се допаѓа ова.
 3. misti.diva orhideja

  misti.diva orhideja Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  10 јануари 2017
  Мислења:
  262
  Допаѓања:
  195
  Трпе душо, јас погоре негде имав пишано, дека не сакам драстични мерки да применам за било каква промена на себе, а ти пред малку ми предложи да применам најдрастично нешто, да сменам карактер....мислам дека тоа е нешто невозможно.
  Можеш ли да ми објасниш што подразбираш ти под зборот духовност, продуховување и што супер опција виде во замонашувањето!?
  :^)
   
 4. BioTrpe

  BioTrpe Истакнат Член

  Зачленет на:
  29 октомври 2015
  Мислења:
  252
  Допаѓања:
  173
  Не, оваа тема е скроз опширна, и не може да дискутираме на таа тема бидејки ке ја однесеш во сосема спротивен правец.
  Јас одговорив на твоето прашање во темава и тоа е тоа, ако не сакаш да се пронајдеш, тогаш нема потреба да се расправаме.
   
  На malo и misti.diva orhideja им се допаѓа ова.
 5. misti.diva orhideja

  misti.diva orhideja Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  10 јануари 2017
  Мислења:
  262
  Допаѓања:
  195
  Немав намера да се расправаме, далеку е од тоа, само интересен ти е начинот на размислување, ај да не речам ептем детски:)
  Мислам дека ниту еден човек не може 100%да се пронајде себеси, секогаш ќе има чувство дека нешто му недостасува, понекогаш да се чуди на свои постапки, сам себе да не се препознава во дадени ситуации.....
  Кога ќе бидеш расположен за пишување, кажи ми нешто за духовноста, која многупати ја спомнуваш:)

  Анализирани биле 100тици мажи и жени, правени им се неколку разни психотестови и резултатите од сите тие анализи се дека ние луѓето имаме проблем со рамнотежата,т.с. со внатрешниот баланс помеѓу работата и фамилијата, пријателите и обврските, времето посветено за свои и за туѓи задоволства идр. и веројатно тука некаде се забораваме и губиме.
   
 6. BioTrpe

  BioTrpe Истакнат Член

  Зачленет на:
  29 октомври 2015
  Мислења:
  252
  Допаѓања:
  173
  Па не гледам лошо во размислување детски. Глупост е кога нашиот животен век го делиме на бебе - дете - пубертет,тинејџер - возрасен - старец итн.
  Треба секој да размислува онакако како му е најлесно да размислува и најзабавно, а не наполнил 24 години и сега треба поозбилно да размислува и поозбилно да се однесува. Тоа се глупости. Секој е дете во себе, само што сите го прикриваме тоа, затоа што нели ке ни се смее околината, ке бидеме критикувани од колегите или од личности на форум, од своите мајки .. ?

  Точно е тоа дека имаме проблем со внатрешниот баланс, затоа што и ова исто така ни е наметнато од традицијата, еве ов за работата и фамилијата по цел ден си окупирана со работа каде ти доаѓаат секакви луѓе со секакви проблеми, на крај одиш дома да се одмориш но не можеш бидејки традицијата и религијата ти викаат бадник е мораш неколку саати да седеш на маса од која не смееш да станеш дур се јаде, притоа јадејки мртво животно иако оној во кој сите веруваат и се крстат им рекол да не убиваат ...
  Па имаш неколку контрадикторности во овој пример само, како после ова да бидеш мирен одвнатре. Во ред, ти свесно ке се натераш да бидеш мирна, но дали и потсвеста така разислува е прашањето, дали таа може да ги истрпи последиците од ова?

  Кога свеста и потсвеста ке ти се изедначат те следува мир.

  Исто така и за пријателите и обврските, па денес луѓето од толку работа немаат време за себе си а камо ли за пријателите, те напињаат они, се напињаш и ти да се видете на кафе, но ете обврските не ди дозволуваат и тоа за некоја сума пари и без која исто така можеш да преживееш, но ке имаш баланс.

  Душата наша не разбира дали ти си бебе или баба од 90 години, таа е млада и секогаш ке размислува на ист начин, дали ние тоа ке го прифатиме, камуфлираме или одбиеме, тоа е така и така и ке остане.
  Не барај докази за ова бидејки ова е од онаа духовната страна, не може да биде материјализирана и опишана со зборови, туку може да се почувствува.
   
  #16 BioTrpe, 24 јануари 2017
  Последна промена: 24 јануари 2017
  На malo му/ѝ се допаѓа ова.
 7. İncognito

  İncognito Староседелец

  Зачленет на:
  31 август 2013
  Мислења:
  2,481
  Допаѓања:
  3,757
  Она што сме во суштина нема никогаш да го дознаеме ограничени во овој облик и форма во кои постоиме. Некои одговори едноставно имаат само контури.
  Јас би ти поставил друго прашање, дали би била оригиналната ти, кога би можела да смениш нешто од твоето минато?
   
  На misti.diva orhideja му/ѝ се допаѓа ова.
 8. misti.diva orhideja

  misti.diva orhideja Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  10 јануари 2017
  Мислења:
  262
  Допаѓања:
  195
  искрено, не знам...ако би ги сменила соништата, хмммм, кој гарантира дека би се исполниле во некоја си иднина..да сменам некои не убави моменти од мојот живот, пак не знам дали воопшто би се препознала правата јас во правото светло вистинското однесување, вистинските емоции..сигурно пак би биле прекриени со некој таен вел на мистерија, наметнат поради непознати причини.:^)
   
 9. Falanga

  Falanga Истакнат Член

  Зачленет на:
  10 април 2016
  Мислења:
  350
  Допаѓања:
  293
  Дечки, фурате многу абстрактни содржини, ништо не ве разбирам. Не сум јас Командер Дата ама психологијата секоја деценија е се повеќе егзактна наука каде нема простор за абстрактни дискусии. Или се дискутира на темава сериозно или само се изнесуваат субјективни абстрактности :)
  Јас не гледам сеуште дека се мрднала од мртва точка темава, ама ти тоа не е ништо погрешно, не обвинувам никого, едноставно, нестручни сме да бекнеме :)
  Дајте некое сокче да пиеме и да разговараме во очи.
   
  На misti.diva orhideja му/ѝ се допаѓа ова.
 10. BioTrpe

  BioTrpe Истакнат Член

  Зачленет на:
  29 октомври 2015
  Мислења:
  252
  Допаѓања:
  173
  Психологијата како наука нема никаква точка со темава (иако психолозите би рекле друго), но оваа наука е скроз различна од духовноста.
  Јас не зборувам од перцепција на човек, бидејки човечката перцепција е многу мала и јадна и тука нема простор за абстрактни дискусии како што и сам кажа.
   
  На misti.diva orhideja му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: