Дали жената треба да дои и во јавност или само во приватност? | Црнобело Форум

Дали жената треба да дои и во јавност или само во приватност?

EmilijaS

Староседелец
20 јануари 2016
65
39
1,028
25
Да дои во јавност :kafe
Како што ние јадиме во ресторан, низ парк, во трговски, така и бебињата си имаат потреби за храна. Нормално нема жената да вади и на маса во кафеана да дои, ама на клупа во парк, во трговски, со марама - оти да не?
 
Последна промена:
  • Ми се допаѓа
Реакции: ●Untouchable° and Selene

Дејви

Член со 30 казнени поени
10 март 2016
304
185
43
Да дои во јавност :kafe
Како што ние јадиме во ресторан, низ парк, во трговски, така и бебињата си имаат потреби за храна. Нормално нема жената да вади и на маса во кафеана да дои, ама на клупа во парк, во трговски, со марама - оти да не?
Па затоа што ке има љубопитни погледи од околината.
 

●Untouchable°

Староседелец
24 август 2015
1,183
1,132
1,133
Дали ќе има предлабоко деколте, дали ќе дои бебе со марама- што е далеку по долично од првонаведеното...
Секогаш имало и ќе има љубопитни погледи и коментари.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: EmilijaS

Дејви

Член со 30 казнени поени
10 март 2016
304
185
43
Дали ќе има предлабоко деколте, дали ќе дои бебе со марама- што е далеку по долично од првонаведеното...
Секогаш имало и ќе има љубопитни погледи и коментари.
:x Еми така си е, сите биле бебенца некогаш и сакаш-несакаш ке ти забегат очи натаму.
 

EmilijaS

Староседелец
20 јануари 2016
65
39
1,028
25
Па затоа што ке има љубопитни погледи од околината.
Барем према тоа што имам забележано, на една мајка не ѝ е гајле дали некој ќе ја гледа или не. Тоа што некој љубопитно ќе ја гледа, најмалку неа ќе ѝ биди грижа зошто привилегија дава на гладното дете, не на љубопитните луѓе.
Исто така, љубопитните погледи ќе се намалат ако ова стани секојдневие, а не ако на жените доилки им е срам да ги дојат нивните деца за некоја икс трета особа, небитна и несврзана за нивниот живот, ако ја види.
 

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,397
4,417
1,153
Барем према тоа што имам забележано, на една мајка не ѝ е гајле дали некој ќе ја гледа или не. Тоа што некој љубопитно ќе ја гледа, најмалку неа ќе ѝ биди грижа зошто привилегија дава на гладното дете, не на љубопитните луѓе.
Исто така, љубопитните погледи ќе се намалат ако ова стани секојдневие, а не ако на жените доилки им е срам да ги дојат нивните деца за некоја икс трета особа, небитна и несврзана за нивниот живот, ако ја види.
абе гладното дете и дома требит да се нарани, не само надвор :D
 

EmilijaS

Староседелец
20 јануари 2016
65
39
1,028
25
абе гладното дете и дома требит да се нарани, не само надвор :D
Треба, ама има ситуации кога ете ради куп обврски се задржува мајката со детето 3 часа надвор, а реалтивно на толку време јади едно дете и почнува да плачи. Да го остај да плачи зошто е срамота (?) таа да го дои зошто некои љубопитни луѓе ќе ја гледале неа?
А постојат и марами, а и сигурно нема градата на мегдан да ја извај па за да се има шо да се види туку на некоја клупа во парк, задскриена со марама за доење покриено врз главата на бебето и врз градата.
 

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,397
4,417
1,153
Треба, ама има ситуации кога ете ради куп обврски се задржува мајката со детето 3 часа надвор, а реалтивно на толку време јади едно дете и почнува да плачи. Да го остај да плачи зошто е срамота (?) таа да го дои зошто некои љубопитни луѓе ќе ја гледале неа?
А постојат и марами, а и сигурно нема градата на мегдан да ја извај па за да се има шо да се види туку на некоја клупа во парк, задскриена со марама за доење покриено врз главата на бебето и врз градата.
види, немој да ме сфатиш погрешно, ама морам да прашам, ради какви обврски во парк, трговски и слично?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: existence

EmilijaS

Староседелец
20 јануари 2016
65
39
1,028
25
види, немој да ме сфатиш погрешно, ама морам да прашам, ради какви обврски во парк, трговски и слично?
Првично, најобична прошетка во парк со детето зошто тоа е нели, здраво за него.
Закажан состанок, безразлика дали за работа во време кога жената е на породилно отсуство.
Потреба да купи алишта за малото.
Потреба да оди до маркет кој е можеби доста оддалечен од неа па мора да го земи и него зошто сопругот е на работа.
Да не си играме мајтап, има обрврски и има секакви ситуации.
Само мене ме чуди, зошто ние јадиме во ресторан надвор, а не само дома. Хм.пс. Да заборајв да додам и лош сообраќаен метеж.
 
Последна промена:

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,397
4,417
1,153
Првично, најобична прошетка во парк со детето зошто тоа е нели, здраво за него.
Закажан состанок, безразлика дали за работа во време кога жената е на породилно отсуство.
Потреба да купи алишта за малото.
Потреба да оди до маркет кој е можеби доста оддалечен од неа па мора да го земи и него зошто сопругот е на работа.
Да не си играме мајтап, има обрврски и има секакви ситуации.
Само мене ме чуди, зошто ние јадиме во ресторан надвор, а не само дома. Хм.пс. Да заборајв да додам и лош сообраќаен метеж.
Не си играм мајтап, напротив, ептен сум сериозна. Има ситуации и се случува, ама да си кажиме право, многу почесто се случува заради тоа шо не сакаме да си ги менуваме навиките и да си скратуваме од задоволствата за да се прилагодиме на потребите на бебето.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: misterija