Главоболка

live.your.life

Нов член
26 март 2013
20
24
3
Провери си крвен притисок пулс. Веројатно имаш покачен крвен притисок.
Па и според болката кај е лоцирана и мене ми асоцира на покачен крвен притисок.. Уште утре ќе проверам. Веројатно ми требаше и поттик :) Ти благодарам !!
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Па и според болката кај е лоцирана и мене ми асоцира на покачен крвен притисок.. Уште утре ќе проверам. Веројатно ми требаше и поттик :) Ти благодарам !!
Не ми благодари. Има еден лесен тест да провериш веднаш, ама утре провери со апарат за да си сигурна.
Ако не ти се лакирани ноктите, провери го показалецот. Ако имаш две црвени линии и една бела најверојатно имаш покачен притисок.
 

live.your.life

Нов член
26 март 2013
20
24
3
Не ми благодари. Има еден лесен тест да провериш веднаш, ама утре провери со апарат за да си сигурна.
Ако не ти се лакирани ноктите, провери го показалецот. Ако имаш две црвени линии и една бела најверојатно имаш покачен притисок.
Е баш ми се лакирани :D Ќе причекам до утре и онака занемарував две недели, нема проблем за уште некој саат :)
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Types-ADAM.jpg


Fuck, дефинитивно имам мигрена. За мигрена треба ли да се консултира со лекар? Тие лие препорачуваат апчиња? Или можам сама да го решам проблемот? Моментално колку што јас знам, не може да се реши перменентно мигрената...
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Fuck, дефинитивно имам мигрена. За мигрена треба ли да се консултира со лекар? Тие лие препорачуваат апчиња? Или можам сама да го решам проблемот? Моментално колку што јас знам, не може да се реши перменентно мигрената...
Мигрена не се лекува. Зависно од тоа колку често ти се јавува главоболка и колку е јака главоболката можеш да ја третираш со апчиња. Краен случај е операција на мозокот. Има неколку видови апчиња кои може да ти ги препишат, ама внимавај затоа што некои се наркотични аналгетици и може да створиш зависност. Како и да е, трк на лекар.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Arkantos and DarkPassenger

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Имаше право. Имам висок крвен притисок. Мерев два пати денес. 147 со 99, после 159 со 101 ..
Иди консултирај се со лекар и нека ти препише терапија ако ти се јавува постојано. Висок притисок е малку потешко да се излечи и обично долго траат терапиите ако не се користат правилно.
 

live.your.life

Нов член
26 март 2013
20
24
3
Иди консултирај се со лекар и нека ти препише терапија ако ти се јавува постојано. Висок притисок е малку потешко да се излечи и обично долго траат терапиите ако не се користат правилно.
Во мојот случај е наследно сигурно. Затоа и не сум мн изненадена,ама на 21 година.. Секако ќе морам да идам на доктор а веќе знам и кои две работи морам да ги елиминирам од старт, од кои сум зависна.. Кока кола и кафе :kafe
 

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,335
1,964
1,133
Главоболка...моја најверна другарка :) ...со мене е скоро секој ден, поради ненаспаност, од стрес и нервоза, од ПМС, од синуси, од видот...понекогаш ми е чудно кога не ја чувствувам таа напнатост и болка во главата...
 

Ку Рајбер

Полноправен Член
2 август 2013
71
59
18
41
Гевгелија
Дa не те плашам, ама можно е и да е мигрена. Можно е да се многу работи. Може да имаш проблем со видот ко што ти кажаа над мене, можно е да имаш недостаток на некој витамин или минерал, можно е уште 300 други дијагнози.

Лек за мигрена,а и за многу други видови главоболка најдов во едни таблети на Калифорнија фитнес.Едните се Stress menagment B-kompleks а друфите се Protect 4 life. До пред да ги користам нив имав страшни главоболки по ден,два,три па и цела недела.Во последниве 3 години немам осетено да ме заболи глава.

http://www.bio-sanatate.com/show_produs1.php?isbn=FL0050

http://www.zdrowieapteka.pl/en/protect_4_life.html