1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Главоболка

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од street_chic, 11 април 2012.

 1. street_chic

  street_chic Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  1,433
  Допаѓања:
  3,678
  Што всушност претставува главоболката?

  Тоа е болка која се јавува во пределот на главата или горниот дел на вратот. Главоболката не е со потекло од мозокот затоа што тој нема рецептори за болка. Неа ја предизвикуваат атаки врз разни структури кои се наоѓаат околу мозокот (мозочните обвивки, крвни садови, периостот, мускулите, нервите, очите, синусите и сл.). Најчести причинители за главоболка се: заморот, предолго задржување пред телевизор и компјутер, читањето, стресот и алкохолот. Сепак таа не треба да се занемари, а особено доколку се јавува често и е со јак интензитет. Во тој случај мора да се испита нејзиниот причинител.

  Примарни и секундарни главоболки

  Главоболките се поделени на примарни и секундарни.
  headache.jpg

  Кај примарните етиологијата е најчесто непозната. Тука спаѓаат:

  *Тензиони главоболки - најчести, позади во тилот и во вратот, чувство на притисок врз главата, нема гадење, дозволуваат колку-толку да функционираме. Поминуваат спонтано, но и со аналгетици доколку има потреба.


  *Мигрена - тоа е унилатерална главоболка. Често пред нејзиниот почеток се јавува аура - визуелни светлечки сензации. Болката е силна, пулсирачка, пропратена со наузеа и повраќање, со фотофобија и фонофобија. Може да трае и до 72 часа. Потребен е мир, во тивка и темна соба.

  *Кластер главоболки - поретки се нo и најнеиздржливи. Болката е многу силна, како некој да боди со остар предмет во окото. Унилатерална е, позади едното око. Често се јавуваат во епизоди (атаки) во текот на денот, траат 30-90 мин, а може да сe јават 1-2 пати дневно. Кај кластер главоболките карактеристично е што се јавуваат во ист период од денот, а често го будат болниот од сон. Пропратени се со миоза, птоза на очниот капак, лакримација на атакуваното око и ринореа. Болката е неиздржлива, па оние кои се жалат на неа се немирни, шетаат горе-долу низ просторијата, неспособни да се сконцентрираат.
  cluster.jpg

  Во секундарни главоболки спаѓаат оние кои потекнуваат од некое примарно заболување, како на пример: тумор на мозокот, менингитис, енцефалитис, крварење во мозокот, покачен крвен притисок, анеуризма и др. Тука е потребно итно третирање на причината. Болките се постојани, не поминуваат со аналгетици, и пропратени се со други симптоми.

  Третман и превенција на главоболките

  *добар сон, одмор
  *да се избегне стресот - спорт, медитација и сл.
  *здрава исхрана
  *редовни контролни прегледи
  *контрола на покачениот крвен притисок
  *третирање со аналгетици
  61152.jpg
   
  На Gemini му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Electra

  Electra Неонка
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  16 февруари 2012
  Мислења:
  2,047
  Допаѓања:
  6,657
  Или скратено кажано, во зборовите на мудриот исцелител Иван:

  [​IMG]
   
  На street_chic, LadyInPink, WomanInRed и уште 3 други им се допаѓа ова.
 3. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  Кога боли задниот дел на главата, притисокот е висок и помага дијазепам, а напред ако боли се синусите. Тоа би поминало и со Аспирин. И доколку ве боли глава, со другата рака натискајте се силно помеѓу малиот прст (малиот подебелиот) и тој до него. Помага и тоа.
   
 4. Natenceto

  Natenceto Истакнат Член

  Зачленет на:
  6 март 2012
  Мислења:
  1,029
  Допаѓања:
  1,193
  *Кластер главоболки - поретки се ни и најнеиздржливи. Болката е многу силна, како некој да боди со остар предмет во окото. Унилатерална е, позади едното око. Често се јавуваат во епизоди (атаки) во текот на денот, траат 30-90 мин, а може да с ејават 1-2 пати дневно. Кај кластер главоболките карактеристично е што се јавуваат во ист период од денот, а често го будат болниот од сон. Пропратени се со миоза, птоза на очниот капак, лакримација на атакуваното око и ринореа. Болката е неиздржлива, па оние кои се жалат на неа се немирни, шетаат горе-долу низ просторијата, неспособни да се сконцентрираат.

  Оваа главоболка ми се јавува ден - два пред да добијам. Толку е неиздрлижива тоа е нешто неописливо. Јас бев апче нема шанси да издржам, како да сум била болна 12 дена.
   
  На cece17 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. LadyInPink

  LadyInPink Истакнат Член

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  1,239
  Допаѓања:
  1,758
  Имам чести главоболки. Ако ја приметам навреме т.е. кога почнува да боли лекот може да биде и турско кафе, чаша кока кола или пак аналгин. Ама ако не се напијам навреме после се е џабе.
  Се сум пробала, ама ако не се напијам навреме ни најјака таблета не помага.
  Најчесто, кога болката продолжува завршува со повраќање, а поминува отккако ќе преспијам.
   
 6. melpomena

  melpomena Енигма

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  8,231
  Допаѓања:
  17,756
  Не смеам да се пожалам....до сега дали два три пати сум имала главоболки и тоа само од неспиење
   
 7. Шмекси

  Шмекси Истакнат Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  1,130
  Допаѓања:
  1,066
  Главоболки имам секојдневни и тоа причината ја знам.Тоа ми е работа.Да се нервирам индиректно кажано.
  Но нели, секој во зависност од ситуацијата треба да си направи атмосфера или што и да е за да му помине.Труење со лекови не признавам од причина што се станува зависен.
   
 8. street_chic

  street_chic Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  1,433
  Допаѓања:
  3,678
  Ти го поштовам мислењето, но јас секојдневно имам неиздржливи главоболки, и морам да пијам кафетин.
   
 9. Шмекси

  Шмекси Истакнат Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  1,130
  Допаѓања:
  1,066
  Мора само да се умре :) И да се оди во wc. Друго ама баш ништо не мора.

  Наместо да пиеш кафетин, пробај легни спиј.Или слушај ја твојата омилена музика ама тивко.Најди си нешто што ќе ти ја смири глабоволката.Сигурен сум дека ќе ти помине.
   
 10. 990Freak

  990Freak Староседелец

  Зачленет на:
  12 март 2012
  Мислења:
  1,274
  Допаѓања:
  1,911
  и данок да се плати. :D

  И ја имам чести главоболке, ама не им обрнују превише пажњу. Боли и пројде :D
   

Сподели: