Германија

zombie#

Полноправен Член
11 април 2012
72
65
18
24
Летово одам на јазичен капм и од искуство досега шо ми кажувале супер си поминале. Едвај чекам :frantic
 
  • Like
Реакции: cece17

Maks

Староседелец
Средена Држава скоро во секој град имам одено, кој има одено не е Македонец ако нема посетено некој од овие маркети Lidl, Aldi, Penny, Hoffer... во тие има некој производи што се поевтини и одкај нас :D
 
  • Like
Реакции: Marick14

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,279
2,353
113
Софија
Диселдорф е главен град на германската сојузна покраина Северна Рајна-Вестфалија и е центар наметрополитенскиот регион Рајна-Рур.
Диселдорф е важен меѓународен бизнис и финансиски центар и е познат по својата мода и саеми. Се наоѓа централно во рамките на европскиот мегалополис, градот е седиште на Форчн Глобал 500 и неколку берзански компании. Саемот во Диселдорф организира речиси една петтина од сите светски главни саеми.
Културно, Диселдорф е познат по својата академија за ликовни уметности (Kunstakademie Düsseldorf, e.g. Јозеф Бојс, Август Маке,Герхард Рихтер, Зигмар Полке и Андреас Гурски), неговото влијание врз почетокот на електронската музика (Kraftwerk) и неговото голема јапонска заедница. Како град на реката Рајна, Диселдорф е упориште на прославите за Рајнскиот карневал. Секоја година во јули повеќе од 4,5 милиони луѓе го посетуваат најголемиот градски панаѓур на Рајна.
Како седми најнаселен град во Германија во градските граници и урбаното население од 1,5 милиони луѓе, Диселдорф е еден од петте глобални градови во земјата. Според листите на градови со највисок квалитет на живот Диселдорф е рангиран на шестото место во светот и на првото во Германија.

6_dusseldorf.jpg350px-Duesseldorf_riverside_by_night_01.jpgdusseldorf_20111.jpg