1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Германија

Дискусија во форумот 'Држави' започната од Marick14, 8 април 2012.

 1. zombie#

  zombie# Полноправен Член

  Зачленет на:
  11 април 2012
  Мислења:
  72
  Допаѓања:
  65
  Летово одам на јазичен капм и од искуство досега шо ми кажувале супер си поминале. Едвај чекам :frantic
   
  На cece17 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Maks

  Maks Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  1,363
  Допаѓања:
  1,863
  Средена Држава скоро во секој град имам одено, кој има одено не е Македонец ако нема посетено некој од овие маркети Lidl, Aldi, Penny, Hoffer... во тие има некој производи што се поевтини и одкај нас :D
   
  На Marick14 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  Диселдорф е главен град на германската сојузна покраина Северна Рајна-Вестфалија и е центар наметрополитенскиот регион Рајна-Рур.
  Диселдорф е важен меѓународен бизнис и финансиски центар и е познат по својата мода и саеми. Се наоѓа централно во рамките на европскиот мегалополис, градот е седиште на Форчн Глобал 500 и неколку берзански компании. Саемот во Диселдорф организира речиси една петтина од сите светски главни саеми.
  Културно, Диселдорф е познат по својата академија за ликовни уметности (Kunstakademie Düsseldorf, e.g. Јозеф Бојс, Август Маке,Герхард Рихтер, Зигмар Полке и Андреас Гурски), неговото влијание врз почетокот на електронската музика (Kraftwerk) и неговото голема јапонска заедница. Како град на реката Рајна, Диселдорф е упориште на прославите за Рајнскиот карневал. Секоја година во јули повеќе од 4,5 милиони луѓе го посетуваат најголемиот градски панаѓур на Рајна.
  Како седми најнаселен град во Германија во градските граници и урбаното население од 1,5 милиони луѓе, Диселдорф е еден од петте глобални градови во земјата. Според листите на градови со највисок квалитет на живот Диселдорф е рангиран на шестото место во светот и на првото во Германија.

  6_dusseldorf.jpg 350px-Duesseldorf_riverside_by_night_01.jpg dusseldorf_20111.jpg
   
 4. Foxboro

  Foxboro Староседелец

  Зачленет на:
  16 јуни 2012
  Мислења:
  716
  Допаѓања:
  1,479
  никогаш не сум бил ;(, а многу сакам да одам....:zelen
   
 5. Badgirl

  Badgirl Староседелец

  Зачленет на:
  4 јануари 2013
  Мислења:
  1,477
  Допаѓања:
  3,259
  јас минатото лето бев и убаво е таму :)
   
 6. Мортидо

  Мортидо Староседелец

  Зачленет на:
  6 март 2012
  Мислења:
  1,054
  Допаѓања:
  1,576
  Аман бре девојко. Вакво билдање постови ни за на Гинис немало. Известувањава само од тебе ми се.

  :facepalm2
   
  На Badgirl му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: