Германија - место за работа, да или не?

Машкар Џианенгоро

Полноправен Член
16 октомври 2020
39
33
18
5 месеци и нешто ситно бев на работа па да си кажам еве...
Сам човек да отиде и демек пари да спечали немој да се залажувате. Со другар или двајца, ако успеете да си најдете стан тоа е веќе друга прикзна. А за тие луѓе шо се во брак и со деца е најповолно(мада у случајов јазикот е обвезен!). Кај роднини или другари исто така е добро ама кој како гледа на работите, еве јас не можам, ми пречи да живеам кај некој друг дека нема да сум си слободен да бидам ЈАС како шо би бил во свое место... Во Минхен имам еден неопишливо близок другар, во Бохум имам роднини од прво колено и во Берлин исто така...
А за студентите, нема шо да се мислите, три месеци се тоа, какво и да е ќе помине и на крај и пари ќе си заштедиш(зависно од тоа кој како си троши де).
Јас сум во глобала задоволен од моето работно искуство таму.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Sasho and Outrider

crewnew

Нов член
12 ноември 2020
13
5
3
40
Битола
crewnew.com
Секогаш е зошто да не..by the way не само балканци одат во Германија, Италија, Франција, напротив и истите тие граѓани ако имаат опција за подобра работа го прават тоа мигрирање
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Sasho

Sasho

Истакнат Член
12 ноември 2020
43
14
108
41
Германија е сила! Секој си гледа својата работа и да си го заврши занатот па ако одиш да работиш таму и да заработиш,не ти треба многу луге или луксуз. Од мои две години натаму наваму во градежништво сум презадоволен и има доволно и за живот и да се средиш по дома ако ти е тоа целта. Само треба малу човек да се стегне да работи и да се покаже, да не се бара 5000 евра плата за ништо и после се враќат незадоволни.
Има леб и работа за кој сака а кој несака ни под нос да му поклониш нема да се снајде.