1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Германија - место за работа, да или не?

Дискусија во форумот 'Кариера' започната од men in blek, 4 април 2012.

 1. men in blek

  men in blek Нов член

  Зачленет на:
  4 април 2012
  Мислења:
  4
  Допаѓања:
  2
  vasi mislenja,iskustva...
   
  На 3pi0 и Maks им се допаѓа ова.
 2. Maks

  Maks Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  1,363
  Допаѓања:
  1,863
  Како прво друг пат пишувај кирилица.
  Да супер е доколку имаш некој познат кој што како да кажам те повлече таму, а сам не.
   
 3. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Јас имам пријател што беше преку агенција, Work & Travel програмата. Супер си помина, стекна искуство, направи пари и виде нови места. Но мора да знаеш многу добро германски.
   
  На КрисТина К. и men in blek им се допаѓа ова.
 4. men in blek

  men in blek Нов член

  Зачленет на:
  4 април 2012
  Мислења:
  4
  Допаѓања:
  2
  да имам чичко таму (со кој неможам баш да разговарам за начинот на живот,и дали јас со моите 20 години би можел да издржам таму)
   
 5. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,993
  Допаѓања:
  9,620
  Подобра е од Франција дефинитивно. Освен ако не го владееш солидно францускиот. Мада и за тоа е дискутабилно.
   
  На men in blek му/ѝ се допаѓа ова.
 6. men in blek

  men in blek Нов член

  Зачленет на:
  4 април 2012
  Мислења:
  4
  Допаѓања:
  2
  значи во глобала е задоволен од тамошниот начина на живот?? :)
   
 7. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Па да, но беше таму само 3 месеци.
   
 8. Maks

  Maks Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  1,363
  Допаѓања:
  1,863
  Преку една недела сум јас во Германија, животот е супер таму но ја нема слободата како тука, некако по див и по тврд народ се. Дали можеш да издржиш таму тоа зависи од тебе.:) Инаку за да работиш на некое место за подобра плата ке треба и добро да го знаеш јазикот. Ноќниот живот таму е поскап од тука на пример во дискотека влезници има и по 10-20 евра, а цената на пиво во нив е 4-10 евра. Друга информација треба ли? Кажи што те интересира... плати,цени било што. Веќе 2-3 години сум јас на релација Германија - Македонија па можам да те информирам за некој работи. ;)
   
 9. Jackal

  Jackal Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  2,031
  Допаѓања:
  2,642

  утре за германија јас ке заминам , кежете ми шо да ви донесам ... mwa :)
   
  На Maks му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  Една другарка ќе оди за 2 недели да работи во Германија. Но таа си има роднини таму, така да за смештај кај нив ќе спие. Ќе работи две работи (во Минхен), германски не знае, но штом има голема желба да работи таму зошто и да не научи. Многу албанци и роми има во Хамбург и другите градови. А во Минхен многу македонци. Цените не се многу високи.
   

Сподели: