Германија - место за работа, да или не?

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,084
7,013
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Јас имам пријател што беше преку агенција, Work & Travel програмата. Супер си помина, стекна искуство, направи пари и виде нови места. Но мора да знаеш многу добро германски.
 

men in blek

Нов член
4 април 2012
4
2
3
28
Како прво друг пат пишувај кирилица.
Да супер е доколку имаш некој познат кој што како да кажам те повлече таму, а сам не.
да имам чичко таму (со кој неможам баш да разговарам за начинот на живот,и дали јас со моите 20 години би можел да издржам таму)
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
5,998
9,631
1,683
Normandy
Подобра е од Франција дефинитивно. Освен ако не го владееш солидно францускиот. Мада и за тоа е дискутабилно.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: men in blek

men in blek

Нов член
4 април 2012
4
2
3
28
Јас имам пријател што беше преку агенција, Work & Travel програмата. Супер си помина, стекна искуство, направи пари и виде нови места. Но мора да знаеш многу добро германски.
значи во глобала е задоволен од тамошниот начина на живот?? :)
 

Maks

Староседелец
да имам чичко таму (со кој неможам баш да разговарам за начинот на живот,и дали јас со моите 20 години би можел да издржам таму)
Преку една недела сум јас во Германија, животот е супер таму но ја нема слободата како тука, некако по див и по тврд народ се. Дали можеш да издржиш таму тоа зависи од тебе.:) Инаку за да работиш на некое место за подобра плата ке треба и добро да го знаеш јазикот. Ноќниот живот таму е поскап од тука на пример во дискотека влезници има и по 10-20 евра, а цената на пиво во нив е 4-10 евра. Друга информација треба ли? Кажи што те интересира... плати,цени било што. Веќе 2-3 години сум јас на релација Германија - Македонија па можам да те информирам за некој работи. ;)
 

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,031
2,642
1,143
26
Битола
утре за германија јас ке заминам , кежете ми шо да ви донесам ... mwa :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Maks

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,279
2,353
113
Софија
Една другарка ќе оди за 2 недели да работи во Германија. Но таа си има роднини таму, така да за смештај кај нив ќе спие. Ќе работи две работи (во Минхен), германски не знае, но штом има голема желба да работи таму зошто и да не научи. Многу албанци и роми има во Хамбург и другите градови. А во Минхен многу македонци. Цените не се многу високи.