Врска со професор - за или против?

Anakin

Истакнат Член
23 август 2012
869
977
203
Мислам дека сите имавме crush на професор/ка коа бевме во средно или факултет.....арно ама онли crush ништо повеќе....
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: marinium

licalkaaa

Нов член
13 октомври 2013
1
0
1
33
ako tebe ti e ubavo pravi sto sakaaas i ja se gledam so eden od 23 a jas sum 15 i stooooooooooo? mene mi e najubav i najubavo so nego, dodeka tebe ti e ubavo pravi sto sakasss
 

Еквестријан

Нов член
13 октомври 2013
1
2
3
46
Ме испровоцира кратковидноста на репликите, па се регистрирав да се вклучам во дискусијата. Ако се земе предвид дека љубовта не познава никакви граници, а особено не оние граници всадени во главите на општествените пиони, јас ја гледам оваа потенцијална врска, од призмата на двајца луѓе кои си се допаѓаат, а не од призмата на професијата на едниот од нив.

Животот е еден и се се случува со причина. Сметам дека доколку оваа врска се оствари, треба да избегнуваш да ја злоупотребуваш за оценки. Ќе треба да се соочиш со предизвикот, да му покажеш на партнерот дека ти е до него, а не до тоа што ти е професор. Првиот чекор е да функционирате нормално на неговото работно место. Општеството е немилосрдно, но нема право да ти кажува што да правиш со својот живот, од едноставна причина што тоа не ти го дало животот.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: melpomena and Lena

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Ме испровоцира кратковидноста на репликите, па се регистрирав да се вклучам во дискусијата. Ако се земе предвид дека љубовта не познава никакви граници, а особено не оние граници всадени во главите на општествените пиони, јас ја гледам оваа потенцијална врска, од призмата на двајца луѓе кои си се допаѓаат, а не од призмата на професијата на едниот од нив.

Животот е еден и се се случува со причина. Сметам дека доколку оваа врска се оствари, треба да избегнуваш да ја злоупотребуваш за оценки. Ќе треба да се соочиш со предизвикот, да му покажеш на партнерот дека ти е до него, а не до тоа што ти е професор. Првиот чекор е да функционирате нормално на неговото работно место. Општеството е немилосрдно, но нема право да ти кажува што да правиш со својот живот, од едноставна причина што тоа не ти го дало животот.


Има поента во напишаното но и покрај тоа што животот е еден и на крајот на патот ќе не јаде победникот-црв, морално релативизирање на клецкање на ученички од страна на професори е малку........дискутабилно. Не е некаков проблем за 35 годишен професор да заведе 15 годишна ученичка, освен ако не е ружан као пас. За каква `љубов` може да стане збор е нејасно...
Но консензусот е поинаков.

images