Во која земја што сте патувале ви оставила најголем впечаток? | Црнобело Форум

Во која земја што сте патувале ви оставила најголем впечаток?

Ballet is my life

Истакнат Член
9 јуни 2018
298
105
353
Украина, русија, италија,шпанија, франција
Неможам да одберам една
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,513
1,183
Big Sur
Холандија и Франција.
Првата бидејќи е толку лабава (не мислам за марихуана или нешто, туку општо), луѓето се ултра љубезни, услужливи, дружељубиви... Амстердам ми е онака, обичен, но има многу селца што имаат посебен дух и мештаните се многу интересни луѓе.

Исто и за Франција - не ме воодушеви нешто ептен Париз, напротив, многу гужва, прашина, мораш да внимаваш насекаде да не ти ја украдат ташната. Знаменитостите се убави, но градот е претрупан, не може веќе да издржи толку народ.
За разлика од Париз, премногу ми се допаѓа Ница, иако горе-долу е доста полна, има многу убав шарм, повеќе се осеќав ко во Мајами да сум отколку Ница. Има преубави места од каде се гледа огромен дел од градот, можеш да си седнеш на плажа и да уживаш цел ден. Едноставно е пасење мозок со прекрасни глетки.
 

MajkaMuNaMarko

Истакнат Член
18 февруари 2020
36
19
308
36
Се потсетив сега на едно патување од пред 4 години на Сејшелите. Безгрижно како јадам кокос од рачиња на уличен продавач...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Bozle

histerykmelancholik

Нов член
22 октомври 2020
8
5
3
30
Живеев година дена во Полска, 6 месеци во Катовице и 6 месеци во Вроцлав и имам поминато 3 месеци во Варшава и уште неколку месеци во неколку градови во Полска. Последен пат бев во Варшава, зимата пред да се рашири коронава. Недела дена и за првпат отидов таму без посебни обврски. Првпат почувствував дека можам да живеам некаде другаде, првпат го почувствував тој град како дом. Топли улици, топли клубови, убави луѓе. За мене, Варшава е најубавото место кое сум го посетил и се надевам ќе го посетам повторно.