Војната во 2001

 • Подфорумот „Политика и политички настани“ се отвора со цел да се информираме и дискутираме за политичките збиднувања во Македонија и светот.

  Освен стандардните форумски правила, се молат членовите да:
  - Се држат настрана од својата пристрасност и да дискутираат во рамките на зададената тема, односно да ја држат дискусијата на соодветно ниво. Секое скршнување од истата ќе биде избришено и казнувано по потреба.
  - Не навлегуваат во конфликти околу политичките партии на кои (не) им се наклонети.
  - Секој обид за партиски активизам ќе биде санкциониран, а корисникот баниран.

  Пристап до овој подфорум имаат членови со над 50 мислења по останатите теми, односно членови чија цел не е ширење политичка пропаганда и нетрпеливост.

  Тимот на ЦрноБело форум се оградува од поддржување на било која политичка партија.

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,801
810
1,133
Skopje
Да не го должам воведот едноставно е,клучното прашање е дали поголемиот дел од конфликтот беше ствар на договори помеѓу високите функционери,странските служби и индирекно терористите или ние како страна немавме план или енергија да бидеме присутни на секое критично место истовремено и енергично,секој нека си даде свое мислење и факти .
 

Ghtalpo

Староседелец
27 февруари 2012
2,656
3,335
1,153
Кажано и докажано е дека се беше однапред потпомогнато од надворешниот фактор,инаку зашто Хавиер Солана пракаше автобуси да ги вади терористите од Арачиново.

Групата на терорости беше смешна во бројност и само се префрлуваа од регион во регион па беше оптичка варка дека се многубројни (ова се докажани факти не зборам напамет)
Кога би зборел со некој од тие што учествувале во војната ке ти посведочат дека додека терористите пукале врз македонските војници они имале наредба да не возвракаат (класично сценарио)

Ниеден македонски бранител не е убиен во директен судир туку или во заседа или од мина што значи пак однапред исценирано и договорено

Бројката на убиени албански терористи е непозната до ден денес (се запрашал ли некој зошто)
Цивилното македонско население кое беше киднапирано и се водеше како исчезнато по неколку години по анонимна дојава е откриена нивната гробница па остатоците од нивните распаднати тела со докажана ДНК сеуште по кажувањето на Дима седеле и не доагале семејствата на радпаднатите тела да ги погребат(оваа информација прочитана во реномиран весник)

Да резимираме,Македонија имаше капацитет за 3 дена да ја заврши работата но се беше исценирано да се дојде до главната цел Рамковниот договор
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: Mnogo Bitno

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,801
810
1,133
Skopje
Ова е делумно точно,а што се однесува до македонските војници кој загинаа имаше и такви во директен судир онака лице во лице,тоа го имаше во Радуша,тоа беше класичен напад на КЗК не е тоа УЧК,700-800 припадници нспроти нашпа сила 70-80 луѓе кој се опколени,тука има борба од секаков вид,баш тогаш беше побараноо воздушна поддршка па Бучко кога заеба работа со хеликоптерите ги пушти не наоружани па мораше да реагираат авионите имало и такви борби кој не биле јавно форсирани,а што се однесува до забрана за пукање тоа е следствено на 48 саата кој сами си ги дадовме пред НАТО за да расчистиме со Арачиново тие не не условија еве ви толку самите ние,додека се водеа борби веќе изминуваше времето зададено за дејствување,лош план ли незнам,и нашиве на истекот на 48 саата тогаш интензивно напаѓаат со цел капацитет на Армија,Солана и Фејт во тоа време се јавија кај Покоен Борис и со закани за НАТО бомбардирање да прекине веднаш дејствието,значи за Арачиново немаше никакви забрани додека за Тетово имаше од типот ако тие дејствуваат со лесно и ние исто да дејствуваме со лесно али тоа беше краток период,во глобала конфликтот не трае со години во Македонија тоа е неколку месеци и се се одвива многу брзо,тотално не потребна војна која не донесе ништо,Македонија не се федерализира,не се распадна,ова што е сега ќе се добиеше и без војната во секој случај.

Текстов не е копиран или препишан :cool:
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Ова е делумно точно,а што се однесува до македонските војници кој загинаа имаше и такви во директен судир онака лице во лице,тоа го имаше во Радуша,тоа беше класичен напад на КЗК не е тоа УЧК,700-800 припадници нспроти нашпа сила 70-80 луѓе кој се опколени,тука има борба од секаков вид,баш тогаш беше побараноо воздушна поддршка па Бучко кога заеба работа со хеликоптерите ги пушти не наоружани па мораше да реагираат авионите имало и такви борби кој не биле јавно форсирани,а што се однесува до забрана за пукање тоа е следствено на 48 саата кој сами си ги дадовме пред НАТО за да расчистиме со Арачиново тие не не условија еве ви толку самите ние,додека се водеа борби веќе изминуваше времето зададено за дејствување,лош план ли незнам,и нашиве на истекот на 48 саата тогаш интензивно напаѓаат со цел капацитет на Армија,Солана и Фејт во тоа време се јавија кај Покоен Борис и со закани за НАТО бомбардирање да прекине веднаш дејствието,значи за Арачиново немаше никакви забрани додека за Тетово имаше од типот ако тие дејствуваат со лесно и ние исто да дејствуваме со лесно али тоа беше краток период,во глобала конфликтот не трае со години во Македонија тоа е неколку месеци и се се одвива многу брзо,тотално не потребна војна која не донесе ништо,Македонија не се федерализира,не се распадна,ова што е сега ќе се добиеше и без војната во секој случај.

Текстов не е копиран или препишан :cool:

Каде тоа НАТО се заканиле со бомбардирање?!
Има многу легенди и митови околку counter-insurgency операцијата која поради некоја причина се нарекува војна, најкомичната е таа за злите натофци кои го наметнале рамковниот.
Тоталниот јавашлук, неспособност, склоност кон корупција и предавство на овдешните т.н. безбедносни сили на чело со пра-фикусот Трајкофски и министер за одбрана критичар на уметност - биле реална причина за исходот и за жртвите.

А да не беа Нато членките со нивното масовно донирање опрема и оружје, денес ќе се носеа кечиња во Аеродром.
Само Немачка поклони 120 Хермелини, 70 БТР-60 и 20 БТР-70, настрана МГ3 тешки митралези.
Америте 70+ Хамери и 36 хаубици 105мм, комуникациска опрема, Франција радари, Италија 35 М-113 транспортери, Британија 100+ Дифендери, Бугарија 96 Т-55, Чешка, Турција...

Тоа што во борбена зона биле упатувани резервисти со автобуси и лади ниви, возила без никаква заштита, при имање на околу 500 наменски оклопни транспортери не е кривица на Нато и масони и ламинати него на тупите хунзи.

Брацка Русија едно големо ништо.
Брацка Украјина продаде 4 Су-25 и 31 Т-72.
Брацка Хрватска ракетна артилерија.
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: Saladin

Kisserboy

Староседелец
6 март 2012
2,451
3,796
1,153
29
Битола
Конфликтот во 2001 произлезе од Косовската војна 1999 година. Терористите од Косово видоја кревкост во Македонија па као демек наводно се бореле за правата на малцинството во Македонија, за на крај да дојде да бараат двојазичност во 2017, Албански креирани општини со административна поделба во 2004 подоцна и Кичево 2013, Град Скопје...итн. Едно е јасно Албанците од секогаш сакале да живеат во голема држава ама најголемиот дел од Македонците живеат во некоја заблуда дека треба да има соживот и толеранција со најголемото малцинство во земјата кое мисли дека не е малцинство и кое државата Албанија ја чувствуваат како татковина, а не родната Македонија. Срамно, дрско и жално е тоа како едно малцинство од 18% ни ја поробува државата, ама за тоа се криви оние кои му дадоа се и за жал сега се на власт. Што е следно ? Името? пошто нацијата веќе е продадена со договорот со Софија (Источен Татаристан) упсс Бугарија.
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: Makedonka and Dorina

Makedonka

Нов член
15 април 2022
18
3
3
Значи многу длабока тема! Можеби доцна ја пронајдов, но никогаш доста од дискусии на оваа тема. Растев со приказната Македонија 2001. Многу солзи, омраза, страв, несигурност,жртви и расплакани мајки. Тежок период.
Оние кои лесно си ја добиле слободата, немаат проблем да ја продадат државата, соседите, другарите. Истите тие, кои лажеле, кодошеле или пак ги предале нашите Македонци, ќе ја продадат државата. И тоа е причината што не можеме да изградиме држава. Од синовите и ќерките на овие предавници. Ама , мене душата мирна ми е . Како што се рекло: Што ќе посееш , тоа ќе жнееш. Е, па наздравје жетвата!
Многу ми е жал за хероите од тој период! И државата не се погрижи доволно за луѓето кои ја бранеле во тон период ...
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: Mnogo Bitno