Вкусови и филмски мислења

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Толку беше исфорсиран човекот низ приказната што знаев дека има некаква врска со Созе. Ме изненадиле други помалце познати филмови и повеќе ми се допаднале.

Имаше врска од почеток, затоа го имаа приведено нели, да дознаат нешто за Созе, плус се прикажуваше како жртва...

Друга ствар е хајпот кој го има одреден филм, да кажеме икс филм има јак хајп и гледачот го гледа со којзнае какви очекувања, да бидат откриени тајните на универзумот, кој го уби Кенеди и колку злато останало во Форт Нокс - седнува го гледа и после си вели `шо за ова толку галама`:zelen?
Или ќе прочита на нет за филмот ова или она и ќе го гледа со веќе оформен став.
За Клокворк Оринџ беше таков случај, филм на кој му се дадени епитети култен, класика, генијален и слично - некако не ми се виде дека ги надминува границите на своето време иако има неколку препознатливи сцени, но веројатно има влијание тоа што го гледав со големи очекувања поради хајпот кој го прати.

А ова за оцени на имдб никогаш не сум гледал тоа, ми нема смисол сето тоа, не знам каков треба да е еден филм за да има оцена 10/10 тоа значи дека е совршен што го наметнува прашањето како е можно еден филм да е совршен?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MoonFairy

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Имаше врска од почеток, затоа го имаа приведено нели, да дознаат нешто за Созе, плус се прикажуваше како жртва...

Друга ствар е хајпот кој го има одреден филм, да кажеме икс филм има јак хајп и гледачот го гледа со којзнае какви очекувања, да бидат откриени тајните на универзумот, кој го уби Кенеди и колку злато останало во Форт Нокс - седнува го гледа и после си вели `шо за ова толку галама`:zelen?
Или ќе прочита на нет за филмот ова или она и ќе го гледа со веќе оформен став.
За Клокворк Оринџ беше таков случај, филм на кој му се дадени епитети култен, класика, генијален и слично - некако не ми се виде дека ги надминува границите на своето време иако има неколку препознатливи сцени, но веројатно има влијание тоа што го гледав со големи очекувања поради хајпот кој го прати.

А ова за оцени на имдб никогаш не сум гледал тоа, ми нема смисол сето тоа, не знам каков треба да е еден филм за да има оцена 10/10 тоа значи дека е совршен што го наметнува прашањето како е можно еден филм да е совршен?

Clockwork Orange филмот е одсекогаш популарен и поради самата книга, која се смета за класика. Али реално, книгата/филмот има (барем за мене) јака општествена приказна. А за филмови како X-Men рачунај колку обожаватели на comic books има само, кои се опседнати со тие ликови, плус ефекти ова-она и ете ти blockbuster филм. :zelen
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Абе немам против тоа што си гледаат и што имаат различен вкус од мене, нека гледаат што сакаат ама за Fight Club не ме зафркавајте. Што е досадното во него? Филм за кој цел свет мисли дека е еден од најдобрите вие ќе ми кажувате досаден. Во мислењето што ме натера да пишам мислам дека пишуваше дека Fight Club му бил досаден уште на почеток, и како може уште не почнат филм да ти е досаден. Значи не ми смета што некој глеедал филм што ич не ми се свиѓа мене, ама ако тој истиот пише за некој филм што ми се свиѓа дека не чини, ќе пишам и јас за неговиот. :)
А за хорорите е друга приказна, ама добро имате право, не требаше да хејтам толку. :)

@Хоуп* истото прашање што те прашал Аутрајдер, како знаеше кој е Кајзер? Не зафркавај ајде и ти, тоа не може никој да го знае. :)

@Saladin гледан ми 12 angry men, имам и рецензија пишано и лајк си ми ставил. :)
Досаден не. Но препрепреценет секако. Буквално нема час а на фб да не се избаци нечиј статус, слика, quote, буквално се` поврзано со фајкла. Suddenly I felt nothing буквално стана фраза за секоја цура што дечко и` не и` посветил малце поише внимание. Превише тинејџерски разочарувањата ги сфаќаат. А истите малце поише да го зедоа у предвид смисолот на филмот ќе беа осакатени психопати. Вака ем напнуваат, ем пред првите чекори за реално менување на својот лик веднаш се кријат зад статусот на фајкла. Се гледа дека филмот е само филм и ништо друго.
Спротивно на него еве го Прекрасен ум слична тематика на шизофренија обработува. Само таму го нема bad ass моментот па затоа и не е толку популарен. А баш дуалната личност е таква пореално прикажана.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Clockwork Orange филмот е одсекогаш популарен и поради самата книга, која се смета за класика. Али реално, книгата/филмот има (барем за мене) јака општествена приказна. А за филмови како X-Men рачунај колку обожаватели на comic books има само, кои се опседнати со тие ликови, плус ефекти ова-она и ете ти blockbuster филм. :zelen

Можеби и има но феноменот на насилството како цел сама за себе е одамна познат, садизмот и психопатијата се присутни уште од Сумер наваму.
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Темава ќе биде за да хејтаме филмови?
Ако да тогаш да кажам за Титаник, дека го прочитав на претходната страна. Овој е на врвот на преценети филмови, дури и 11 оскари добил. Не би му дал ниеден оскар а не па 11, премногу романтика и лигавење, а да не зборувам за сцената кога Лео смрзнува во водата а на даската има место за уште 5 луѓе. :)

@Хоуп* а кажи ми, во Шесто Сетило знаеше каков ќе биде крајот?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Saladin

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
@Knife гледам си се вратил на форумов, ај жити се објасни го ова.
The Sixth Sense.. вчера го гледав и ептен тапа ми беше. Не знам како има толкава оцена на ИМДБ. :|

Не ја разбрала поентата што значи дека филмот е глуп. А може и друго да значи.
Отвори ја прикачената датотека 10636

Ептен глуп филм, не ја разбрав поентата.


Немам зборови за ова. Она би нешто во стилот на White house down и некои акции со Ван Дам.
American beauty дефинитивно ми е нај глупавиот и нај одвратен филм на сите времиња..


И ај сега....
 

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
Темава ќе биде за да хејтаме филмови?
Ако да тогаш да кажам за Титаник, дека го прочитав на претходната страна. Овој е на врвот на преценети филмови, дури и 11 оскари добил. Не би му дал ниеден оскар а не па 11, премногу романтика и лигавење, а да не зборувам за сцената кога Лео смрзнува во водата а на даската има место за уште 5 луѓе. :)

@Хоуп* а кажи ми, во Шесто Сетило знаеше каков ќе биде крајот?
Темата е за колку можеш да прифатиш дека твојот омилен филм може да му биде некому помалце омилен или можеби и глуп и обратно и колку ги почитуваш туѓите вкусови и мислења...

И не не значи дека ако на некој филм сум го предвидела крајот дека имам моќ да го знам секој крај од секој филм. И пак ќе кажам, ме изненадил крајот на помалце познати филмови и повеќе ми се допаднале од некој познат или тебе омилен што те оставил тебе со подотворена уста.
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Темата е за колку можеш да прифатиш дека твојот омилен филм може да му биде некому помалце омилен или можеби и глуп и обратно и колку ги почитуваш туѓите вкусови и мислења...

И не не значи дека ако на некој филм сум го предвидела крајот дека имам моќ да го знам секој крај од секој филм. И пак ќе кажам, ме изненадил крајот на помалце познати филмови и повеќе ми се допаднале од некој познат или тебе омилен што те оставил тебе со подотворена уста.
Ама претпоставувам ни тебе не ти се допаднал филмот, така?