Вкусови и филмски мислења

The Tramp

Филмохолик
17 февруари 2012
3,367
4,942
1,173
Ми менува ако не го кажеш тоа.
Ондак научи да толерираш други мислења и вкусови, зашто ко што гледам уште од прв пост си почнал со ругање на членови и коментари што не ти се свиѓаат. И дај смени си насловот на темата во ЧУДНИ И ГЛУПИ КОМЕНТАРИ ЗА ФИЛМОВИ СПОРЕД СОЛДНЕР и онака името е утнато, бар поправи го.
И престани да ги ругаш другите, а за тебе да имаш вишо мислење, со ова само докажуваш колкава тапа си.
 
  • Like
Реакции: melpomena

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,752
2,574
1,683
Han Wavel
Ондак научи да толерираш други мислења и вкусови, зашто ко што гледам уште од прв пост си почнал со ругање на членови и коментари што не ти се свиѓаат. И дај смени си насловот на темата во ЧУДНИ И ГЛУПИ КОМЕНТАРИ ЗА ФИЛМОВИ СПОРЕД СОЛДНЕР и онака името е утнато, бар поправи го.
И престани да ги ругаш другите, а за тебе да имаш вишо мислење, со ова само докажуваш колкава тапа си.
Ако кажам за твојот омилен филм дека е најглупавиот некогаш направен и најдосадниот, што ќе кажеш?
 

Хоуп*

Proton
Член на администрација
4 април 2013
2,414
4,232
753
Ондак научи да толерираш други мислења и вкусови, зашто ко што гледам уште од прв пост си почнал со ругање на членови и коментари што не ти се свиѓаат. И дај смени си насловот на темата во ЧУДНИ И ГЛУПИ КОМЕНТАРИ ЗА ФИЛМОВИ СПОРЕД СОЛДНЕР и онака името е утнато, бар поправи го.
Јас ја направив темата после неговиот пост, пошто многупати сум читала така исмевања за вкусовите и сакав да има посебна тема каде ете некој ќе ни објасни зошто не смееме да не ги сакаме тие "познатите" филмови. Имам пишано таму на првите страни.. Моментално ми текна тој наслов, мислев мислев и не можев подобро. Повели и ќе го смениме : )
 

The Tramp

Филмохолик
17 февруари 2012
3,367
4,942
1,173
Ако кажам за твојот омилен филм дека е најглупавиот некогаш направен и најдосадниот, што ќе кажеш?
Кажи слободно, не ми смета мене. Јас ако гледав секој што ќе каже, кај ќе бев.
Јас ја направив темата после неговиот пост, пошто многупати сум читала така исмевања за вкусовите и сакав да има посебна тема каде ете некој ќе ни објасни зошто не смееме да не ги сакаме тие "познатите" филмови. Имам пишано таму на првите страни.. Моментално ми текна тој наслов, мислев мислев и не можев подобро. Повели и ќе го смениме : )
Веќе дадов предлог во постот што си го цитирала. Без разлика што ти си ја креирала ко модератор.
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,752
2,574
1,683
Han Wavel
Кажи слободно, не ми смета мене. Јас ако гледав секој што ќе каже, кај ќе бев.
Можеше и прееска ова да го кажеш, а не да ми кажуваш колку сум бил тапа. Нека биде така како што викаш, еве не ги ругам другите повеќе.
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,084
7,013
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Ни реков ни сакам да кажам дека си глуп, само не ми е јасно зашто ако некој филм не ти се допаднал не пишеш дека не е добар и толку, зашто мора да додаваш дека филмот е глуп и дека не е оригинален или што ти ја знам што друго. Ти си имаш пишано дека сакаш акциони, затоа спомнав.
Не гледам нови филмови иначе. :)
Буквално истото е, само со други зборови. Дозволено ми е на секого да го искаже своето мислење и да даде импресија за одреден филм, а тука спаѓаат и тие работи - не е добар, глуп е и не е оригинален. Ако мене нешто ми е глупо/неоригинално, не значи дека и тебе ти и поради тоа, нема простор за убедување.

Ако кажам за твојот омилен филм дека е најглупавиот некогаш направен и најдосадниот, што ќе кажеш?
Зарем тебе би ти сменило нешто туѓото мислење? Ако некој филм ти се допаѓа, како може да ти смета туѓо ругање или восхитување на истиот тој филм? Нема логика, искрено.
 
  • Like
Реакции: melpomena and The Tramp

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,353
3,846
1,153
Дали така ми изгледа, или според авторот на темава никој - ама баш никој не може да има сопствено мислење за филмови?
Мене ми е сега срам и страв да кажам нешто да не ме стави на тапет, оти дефинитивно мојот вкус премногу се коси со неговиот - а време за објаснување со луѓе што гледаат само напред во огледалото пред себе, а не на периферијата... немам баш.
Зошто ги посочуваш сите што кажале нешто лошо за филм што ти се допаѓа? Еве јас можам да ти кажам дека Fight Club не само што е еден од најдосадните филмови, туку можам да кажам дека дури и trailer-от од некои 5 минути ми се чинеше вечност - не ни седнав да го гледам.
Можам да ти набројам 10 причини од тоа:
- Edward Norton не можам органски да го поднесам, а не да гледам филм од 2 саати со него. Толку вештачко ја движи устата што почнува да ми се болва - како човекот да има опнато сто седативи па веќе рефлексите му се ептен под ниво.
- Ликот на Brad Pitt е толку хаотичен, неодреден - ова ти го кажувам на ниво на трајлерот што го гледав. Демек е фраерчина најголема, ебач прв, и туку го гледаш рипа како бебе по дома - која е поентата да се има таков лик?
- Во трајлерот забележав толку одвратни сцени - со пингвини што си се лизгаат - детски филм е или што?
И можам да ти редам до утре причини зошто мене тој филм не ме привлекол дури ни да го погледнам - и ова мое мислење ќе се коси со твоето и на уште 10 други мислења. На IMDB овој филм е оценет со над 8 оцена, и тоа мене ме апострофира како чоек што нема поим од филм? Не, туку како човек што и покрај колективната оцена, сепак има право за индивидуалност.
Има една стара: за вкусови не се расправа. :)
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,752
2,574
1,683
Han Wavel
Дали така ми изгледа, или според авторот на темава никој - ама баш никој не може да има сопствено мислење за филмови?
Мене ми е сега срам и страв да кажам нешто да не ме стави на тапет, оти дефинитивно мојот вкус премногу се коси со неговиот - а време за објаснување со луѓе што гледаат само напред во огледалото пред себе, а не на периферијата... немам баш.
Зошто ги посочуваш сите што кажале нешто лошо за филм што ти се допаѓа? Еве јас можам да ти кажам дека Fight Club не само што е еден од најдосадните филмови, туку можам да кажам дека дури и trailer-от од некои 5 минути ми се чинеше вечност - не ни седнав да го гледам.
Можам да ти набројам 10 причини од тоа:
- Edward Norton не можам органски да го поднесам, а не да гледам филм од 2 саати со него. Толку вештачко ја движи устата што почнува да ми се болва - како човекот да има опнато сто седативи па веќе рефлексите му се ептен под ниво.
- Ликот на Brad Pitt е толку хаотичен, неодреден - ова ти го кажувам на ниво на трајлерот што го гледав. Демек е фраерчина најголема, ебач прв, и туку го гледаш рипа како бебе по дома - која е поентата да се има таков лик?
- Во трајлерот забележав толку одвратни сцени - со пингвини што си се лизгаат - детски филм е или што?
И можам да ти редам до утре причини зошто мене тој филм не ме привлекол дури ни да го погледнам - и ова мое мислење ќе се коси со твоето и на уште 10 други мислења. На IMDB овој филм е оценет со над 8 оцена, и тоа мене ме апострофира како чоек што нема поим од филм? Не, туку како човек што и покрај колективната оцена, сепак има право за индивидуалност.
Има една стара: за вкусови не се расправа. :)
А прочита кога пишав дека не ми смета што некој има различен вкус од мојот? Друго ми беше муабетот мене, ама ќе престанам и со тоа дека нема логика.
Нека не ти е страв, пиши си што сакаш, мене треба да ми е. :)