Вистински македонец си ако...

Hip.Hop_MKD

Староседелец
15 февруари 2012
2,204
3,933
743
640px-Macedonia.png

 • „Кај вас дома ракијата се користи за лекување на сите видови болести, за секаков тип на прослави и како лосион за масажа“.
 • „За роденден сите те влечеле за уши да ‘пораснеш’“.
 • „Седум дена по Божиќ или Велигден се руча сарма“.
 • „Кога плачеш, не е необично татко ти да ти каже: ‘Престани да цмиздриш у п*чку материну’“.
 • „Секоја венчавка започнува со песната ‘Зете мили зете’“.
 • „Татко ти те вика ‘идиот’ кога не знаеш да го направиш она што ни тој не знае“.
 • „Мајка ти од мал те научила дека промајата убива“.
 • „Имаш барем еден роднина со која не разговара целото ваше семејство“.
 • „Се шегуваш на тема лична трагедија“.
 • „Имаш барем еден роднина кој си пече ракија“.
 • „Мислиш дека се е воглавно некоја завера“.
 • „Кога ќе запознаеш некој странец прво го учиш на сите пцовки“.
 • „Татко ти секогаш го боли грбот“.
 • „Кога си бил мал за роденден со поклонот обавезно добиваш и чоколадо!“
 • „Ти велеле дека ќе ти порасне опаш ако пиеш кафе кога си бил мал“.
 • „Те плашеле со Бабарога“.
 • „Мајка ти не ти дава да пиеш ладна вода кога си испотен“.
 • „Родителите секогаш ти велат:“...„Кога бев на твои години...“.
 • „Родителите секогаш те викаат ‘сине’ без оглед дали си машко или женско“.
 • „Удираш по маса и кршиш чаши кога си пијан и весел“.
 • „Кога реченицата: ‘Немој толку да се смееш ќе заплачеш’ ти звучи разумно“.
 • „Твојата мајка постојано вели ‘фала богу’“.
 • „Ако седиш блиску до телевизор ќе го изгубиш видот“.
 • „Им го читаш овој список на твоите и ти викаат ‘Што лажеш, не е вистина!’“
 • „Живееш во земја каде ќотекот излегол од рајот“.
 • „Мајка ти трчa по тебе да облечеш поткошула“.
 • „Кога добиваш подароци оние кои не ти се допаѓаат ги чуваш за да ги подариш на друг“.
 • „ДВД-то, видеото и сите далечинските се покриени со фолија, да не фаќаат прашина“.
 • „Во гаража/подрум имаш неколку литра ракија, 50 тегли ајвар, компот слатко и пола тона отпад“.
 • „Твојата мајка го сече лебот на кришки со дебелина од 5 сантиметри“.
 • „Секој има безброј кумови“.
 • „Имаш барем еден роднина кој е молер“.
 • „Ракија се пие пред појадок за подобра циркулација“.
 • „Еден леб се јаде на ручек“.
 • „Засекогаш живееш со родителите“.
 • „Имаш волнени калчунки што ти ги сплела баба ти“.
 • „Ако си постаро дете секогаш мораш да попуштиш бидејќи си ‘попаметен’“.
 • „Родителите го вртат каналот кога има сцени со бакнување на ТВ“.
 • „Кога и родителите да ти рекле: ‘Ќе видиме’, ништо не било од тоа“.
Превземено од ТУКА =)
 

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,278
9,120
1,683
Кај вас дома ракијата се користи за лекување на сите видови болести, за секаков тип на прослави и како лосион за масажа.
За роденден сите те влечеле за уши да ‘пораснеш’.
Седум дена по Божиќ или Велигден се руча сарма.
Кога плачеш, не е необично татко ти да ти каже: ‘Престани да цмиздриш у п*чку материну’.
Секоја венчавка започнува со песната ‘Зете мили зете’.
Татко ти те вика ‘идиот’ кога не знаеш да го направиш она што ни тој не знае.
Мајка ти од мал те научила дека промајата убива.
Имаш барем еден роднина со која не разговара целото ваше семејство.
Се шегуваш на тема лична трагедија.
Имаш барем еден роднина кој си пече ракија.
Мислиш дека се е воглавно некоја завера.
Кога ќе запознаеш некој странец прво го учиш на сите пцовки.
Татко ти секогаш го боли грбот.
Кога си бил мал за роденден со поклонот обавезно добиваш и чоколадо!
Ти велеле дека ќе ти порасне опаш ако пиеш кафе кога си бил мал.
Те плашеле со Бабарога.
Мајка ти не ти дава да пиеш ладна вода кога си испотен.
Родителите секогаш ти велат:“...„Кога бев на твои години....
Родителите секогаш те викаат ‘сине’ без оглед дали си машко или женско.
Удираш по маса и кршиш чаши кога си пијан и весел.
Кога реченицата: ‘Немој толку да се смееш ќе заплачеш’ ти звучи разумно.
Твојата мајка постојано вели ‘фала богу’.
Ако седиш блиску до телевизор ќе го изгубиш видот.
Им го читаш овој список на твоите и ти викаат ‘Што лажеш, не е вистина!’
Живееш во земја каде ќотекот излегол од рајот.
Мајка ти трчa по тебе да облечеш поткошула.
Кога добиваш подароци оние кои не ти се допаѓаат ги чуваш за да ги подариш на друг.
ДВД-то, видеото и сите далечинските се покриени со фолија, да не фаќаат прашина.
Во гаража/подрум имаш неколку литра ракија, 50 тегли ајвар, компот слатко и пола тона отпад.
Твојата мајка го сече лебот на кришки со дебелина од 5 сантиметри.
Секој има безброј кумови.
Имаш барем еден роднина кој е молер.
Ракија се пие пред појадок за подобра циркулација.
Еден леб се јаде на ручек.
Засекогаш живееш со родителите.
Имаш волнени калчунки што ти ги сплела баба ти.
Ако си постаро дете секогаш мораш да попуштиш бидејќи си ‘попаметен’.
Родителите го вртат каналот кога има сцени со бакнување на ТВ.
Кога и родителите да ти рекле: ‘Ќе видиме’, ништо не било од тоа.
 

Hip.Hop_MKD

Староседелец
15 февруари 2012
2,204
3,933
743
Да не заборавиме:
Кога комшиите ти идат ненајавени на гости или за време на ручек/одмор.. :rofl
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: Jana and Maks

Blondie

Староседелец
19 февруари 2012
612
1,085
1,093
За свадбите не е точно-започнуваат со Македонско девојче(нели предност има невестата):D
 

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
Седум дена по Божиќ или Велигден се руча сарма.
...прф пут слушам за овој : )
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,519
1,183
Big Sur
Го сакаш КАМ во поштенско сандаче.
Сакаш да какаш на зелена шоља.
Пишуваш UNISTI за да ја снема короната.
Пишуваш амин и кајшто не треба.
Во зграда бушалицата секогаш игра во 8 сабајле, а прекинува во 9, но тоа е нормално пошто денот сабајлечки требало да се фати.
Имаш братучед на познаник на другарче што од прва рака знае за некој актуелен „заговор“.
„Работев ја у Немачка/Шведска/Црна Гора, многу ме засака газдата таму значи.“
Кај постариве генерации уште важи дека пуштање машина и капење е строго за во недела.
Кога нешто не ти оди во животот, гарант е дека некој ти има фрлено магија или си нагазил на замотуљак на раскрсница.
На телевизорот кај баба ти има миље што покрива четвртина екран.
Срамота е свадба со 50ина гости, ќе речат сиромаси сте, а и греота да не дојде Божо со жената и децата од Нови Пазар, твоите биле кај него на свадба во 83та.
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider