Вие и убиецот

Шмекси

Истакнат Член
15 февруари 2012
1,133
1,065
113
Скопје
www.statik-group.com
Темата е едноставна- како би се чувствувале, што би правеле, доколку лежејќи и забавувајќи се со некој ваш пријател, партнер и сл, во природа, или сами додека се релаксирате некаде на отворено, се појави човек со вперен пиштол во вас и има намера ладнокрвно да ве убие.
Без да се сили, без да ве уценува, едноставно, го вперува пиштолот во вас и вели дека има намера да се убие.
Што се случува во вас тогаш?

Доколку сум во друштво дефинитивно ми се пали одбранбениот инстикт за живот и му идам прв накај него и со заби директ за врат гризам.Колку ќе испука? 6 куршуми?
Океј, нека идам курбан јас, ама другите што ќе му направат :)

Тоа е најразумно решение за да не не’ скине сите, како што се деси со убиството кај Железарското езеро.Ги поредил сите и како фишеци ги скина.
Епа еден ќе биде жртва и ќе му појде.Доколку е во можност да го угриза за врат со сета снага па да го онеспособи.
 

Diamond

Полноправен Член
13 октомври 2012
33
23
8
Зависи од околностите. Тој чим не те убил од одма, туку прво ти прозборел, значи дека и самиот одолговлекува и не е сигурен во себе. Можеш да пробаш да го сопнеш, да го истепаш, а ако не си во таква ситуација ке разговараш додека не ти се отвори прилика да направиш нешто повеќе.
 

Ghtalpo

Староседелец
27 февруари 2012
2,656
3,335
1,153
Чим те убива рандом решил да убие од некакви пориви за него познати,најчесто сериски убици убиваат така,нема да можеш никако да делуваш освен да бегаш,ако си уште и гол потешко ќе биде бос
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Чим те убива рандом решил да убие од некакви пориви за него познати,најчесто сериски убици убиваат така,нема да можеш никако да делуваш освен да бегаш,ако си уште и гол потешко ќе биде бос

Mоже да се непознати дури и за него. Често мозокот т.е. делот од мозокот одговорен за регулација на хормоните кои го дефинираат човековото однесување и емоциите во даден момент е дисфункционален. Ако го отстраниш она што пречи, добри се шансите дека истиот тој сериски убиец ќе биде како обичен човек. Но исто така никој не убива рандом без причина. Секој убиец зад себе си има „чудна“ (читај: несекојдневна) приказна.
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Вакво нешто се има случено, со мали разлики. Можеби сте слушнале за серискиот убиец Зодијак.
Меѓу многубројните убиства, ги има извршено и следниве. Налетува на пар кој ужива покрај езеро, излолирани, без никој во околина. Носи маска на лицето, балаклава, и вперува пиштол кон нив. Иако парот се обидува да ја контролира ситуација, така што, му велат дека се би направиле за да не ги повреди, би му ги дале сите пари, се што поседуваат, и слично.
Како сето тоа да не го слуша Зодијак, им наредува да легнат на стомак, еден до друг. Им ги врзува рацете и почнува со нож да ги брца во грбот, прво мажот, потоа жената.

Мислам дека не би направила ништо посебно, но секако би се обидела за преговарање. Сигурна сум дека ќе мислам на саканиот и ќе посакувам да бев во тој момент со него, а не во оваа ситуација.
 

Diamond

Полноправен Член
13 октомври 2012
33
23
8
Чим те убива рандом решил да убие од некакви пориви за него познати,најчесто сериски убици убиваат така,нема да можеш никако да делуваш освен да бегаш,ако си уште и гол потешко ќе биде бос
Не значи дека е рандом. Ако е рандом тогаш е болен убиецот и ти нема спас. :D
 

Barbika77

Нов член
31 октомври 2012
17
8
3
Најверојатно би ми откажало срцето во истиот момент..,нема потреба да ме упука (:|
 

Luisana12

Полноправен Член
4 мај 2013
64
40
18
Прво ке му речаам што сум ти згрешила..а потоа сигурно ке почнаам да плачаам.:place
 

fantina

Истакнат Член
29 април 2012
112
163
343
Зависи од многу фактори и околности. Каде се наоѓам, со кој, колку луѓе има со мене, во каква околина сме, дали околу нас има други луѓе или не. Исто така зависи од мотивот на убиецот. Како и да е сум се нашла во животна опасност и сум била многу присебна, па претпоставувам дека и во таков момент би била присебна колку што може да се биде. И проблемот мислам не е толку до тоа како ќе реагираш во тој момент, туку како тоа ќе влијае на тебе после тоа, ако останиш жив. Како што беше примерот погоре на работното место, жената била присебна и успеала да размислува трезвено и да реагира правилно, но што потоа? Што следниот ден?