1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Брак помеѓу личности со различни религиозни убедувања

Дискусија во форумот 'Семејство' започната од TheKitten, 24 април 2013.

 1. Y1K991

  Y1K991 Parleur

  Зачленет на:
  1 март 2012
  Мислења:
  6,262
  Допаѓања:
  9,105
  упс :) да :) моја грешка....затоа нешто не ми штимаше :)
   
 2. TheKitten

  TheKitten Истакнат Член

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  549
  Допаѓања:
  628
  Нормално дека се случувало, но не можеме да ја обвиниме војната како таква за разводите. Затоа што тој некој што се однесувал некако, бил таков и предходно. Војната била само ,,прекидач,, (не знам македонски збор).
   
 3. Mystique

  Mystique Староседелец

  Зачленет на:
  18 јуни 2012
  Мислења:
  753
  Допаѓања:
  1,411
  Не би имала врска со албанец, посебно не со муслиман. Се извинувам ама тоа не ми е ни во лудило помислено. Причини има многу зошто е тоа така, не сакам да ги објаснувам . Битно од мој аспект тоа никако неможе да се случи, едноставно мојте очи не ги гледаат на таков начин.
  За познаници албанци/муслимани имам, И баш се фини, културни и никогаш не сум имала проблем со нив. Од факултет ми се тие познанства и навистина супер се дечките , но премногу работи не делат за да можеме да бидеме soul friends. Онака здраво, како сте, што има , и чао.

  Сакам да кажам дека не ги ставам сите во еден кош, и сум напоменала во повеќе наврати дека луѓето ги делам на добри и лоши. Но тука нешто друго е во прашање. Можеби за неколку милениуми работите ќе се сменат, но нема да сум тука да видам.
   
  На melpomena му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Anakin

  Anakin Истакнат Член

  Зачленет на:
  23 август 2012
  Мислења:
  869
  Допаѓања:
  977
  Како шо беше напоменато во сите постови...религија...основ за омраза, војна , профитирање преку манипулација и држење во заблуда на масата. Велат раздели па владеј..ја викам заблуди па владеј. Секогаш имало мешани бракови по различни основи. Имало и исто толку колења , малтретирања , бегања, па лични вендети и слично. Карактеристика колку може човечкиот ум да биде тупав и глупав и колку лесно можете да контролирате слабо- свесна маса. Ние сме мултиетничка држава но сме мала и прилично (секоја чест на исклучоци) затворена и конзервативна....ќе се зачудите колку конзервативна иако навидум не изгледа така. Јас за среќа сум одгледана во семејство па и место каде што живееле повеќе луѓе со различна националност и верувања или неверувања. Никогаш не станало збор за некакви предрасуди ...од таму и тоа да се случи братучедот мој да има жена од Јапонија, вујко ми од Словенија, а тетка ми Африканец сопруг, и моите пријатели да имаат сопрузи и сопруги од Нигерија, Русија, Шведска, Албанија....тие луѓе се сите со различни убедувања и верувања но тоа не ги спречува во осварувањето на нешто, напротив, носи многу поголеми пораки, и многу поголем успех на свеста кај еден човек.....моите пријатели се атеисти скоро сите...и сите го почитуваме сопствениот и туѓиот избор, и затоа кога се работи за вакви теми...прилично природно ми се сево ова .
   
  На Lena и TheKitten им се допаѓа ова.
 5. incule

  incule Староседелец

  Зачленет на:
  5 јануари 2015
  Мислења:
  731
  Допаѓања:
  121
  Да важна ми е религијата и не би земала некој за маж што е друга вера,такви бракови и врски не успеваат
   

Сподели: