1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Брак помеѓу личности со различни религиозни убедувања

Дискусија во форумот 'Семејство' започната од TheKitten, 24 април 2013.

1. Y1K991

Y1K991 Parleur

Зачленет на:
    1 март 2012
    Мислења:
    6,262
    Допаѓања:
    9,105
    упс :) да :) моја грешка....затоа нешто не ми штимаше :)

2. TheKitten

TheKitten Истакнат Член

Зачленет на:
    3 март 2012
    Мислења:
    549
    Допаѓања:
    628
    Нормално дека се случувало, но не можеме да ја обвиниме војната како таква за разводите. Затоа што тој некој што се однесувал некако, бил таков и предходно. Војната била само ,,прекидач,, (не знам македонски збор).

3. Mystique

Mystique Староседелец

Зачленет на:
    18 јуни 2012
    Мислења:
    753
    Допаѓања:
    1,411
    Не би имала врска со албанец, посебно не со муслиман. Се извинувам ама тоа не ми е ни во лудило помислено. Причини има многу зошто е тоа така, не сакам да ги објаснувам . Битно од мој аспект тоа никако неможе да се случи, едноставно мојте очи не ги гледаат на таков начин.
    За познаници албанци/муслимани имам, И баш се фини, културни и никогаш не сум имала проблем со нив. Од факултет ми се тие познанства и навистина супер се дечките , но премногу работи не делат за да можеме да бидеме soul friends. Онака здраво, како сте, што има , и чао.

Сакам да кажам дека не ги ставам сите во еден кош, и сум напоменала во повеќе наврати дека луѓето ги делам на добри и лоши. Но тука нешто друго е во прашање. Можеби за неколку милениуми работите ќе се сменат, но нема да сум тука да видам.

На melpomena му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Anakin

Anakin Истакнат Член

Зачленет на:
    23 август 2012
    Мислења:
    869
    Допаѓања:
    977
    Како шо беше напоменато во сите постови...религија...основ за омраза, војна , профитирање преку манипулација и држење во заблуда на масата. Велат раздели па владеј..ја викам заблуди па владеј. Секогаш имало мешани бракови по различни основи. Имало и исто толку колења , малтретирања , бегања, па лични вендети и слично. Карактеристика колку може човечкиот ум да биде тупав и глупав и колку лесно можете да контролирате слабо- свесна маса. Ние сме мултиетничка држава но сме мала и прилично (секоја чест на исклучоци) затворена и конзервативна....ќе се зачудите колку конзервативна иако навидум не изгледа така. Јас за среќа сум одгледана во семејство па и место каде што живееле повеќе луѓе со различна националност и верувања или неверувања. Никогаш не станало збор за некакви предрасуди ...од таму и тоа да се случи братучедот мој да има жена од Јапонија, вујко ми од Словенија, а тетка ми Африканец сопруг, и моите пријатели да имаат сопрузи и сопруги од Нигерија, Русија, Шведска, Албанија....тие луѓе се сите со различни убедувања и верувања но тоа не ги спречува во осварувањето на нешто, напротив, носи многу поголеми пораки, и многу поголем успех на свеста кај еден човек.....моите пријатели се атеисти скоро сите...и сите го почитуваме сопствениот и туѓиот избор, и затоа кога се работи за вакви теми...прилично природно ми се сево ова .

На Lena и TheKitten им се допаѓа ова.
  5. incule

incule Староседелец

Зачленет на:
    5 јануари 2015
    Мислења:
    731
    Допаѓања:
    121
    Да важна ми е религијата и не би земала некој за маж што е друга вера,такви бракови и врски не успеваат

Сподели: