1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Брак помеѓу личности со различни религиозни убедувања

Дискусија во форумот 'Семејство' започната од TheKitten, 24 април 2013.

 1. TheKitten

  TheKitten Истакнат Член

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  549
  Допаѓања:
  628
  Темата намерно ја отворам во Дом и Семејство, а не Религија, би сакала да подискутираме околу традиционалните и емотивните аспекти, не да заглавиме во цитати од Библија/Куран/Тора итн.

  Живеењето во мултиетничка и мултирелигиозна средина е факт на живеењето во РМ, а и општо скоро секаде во светот.
  Во некои земји прашањето за религија на партнерите не се ни поставува, некаде пак, е и пресудно.
  Што вие мислите за ваквите ,,мешани,, бракови?
  Дали би стапиле во брак со некој од различна религија?
  Дали ви е воопшто важна религијата како фактор во вашето однесување и живот?
  И секако, допишете се што не сум прашала, а сметате дека треба да биде кажано на темата :)

  Мојот став - малку подоцна :)
   
 2. radioactive

  radioactive Истакнат Член

  Зачленет на:
  14 април 2013
  Мислења:
  54
  Допаѓања:
  39
  Живееме во едно глупаво традиционално општество исполнето со безброј предрасуди, така да таквите бракови би биле гледани од поинаков агол од поголемиот прој лица или едноставно кажано бидејќи народот е прост членовите на ваквите бракови би биле покажани со прст.

  Што се однесува до мене, да би стапила во таков брак доколку се наоѓам надвор од границите на Балканот и тоа не поради себе туку поради своите родители не би стапила во брак тука.

  Барем за луѓе како мене не е важна. И со религија и без религија би била истата личност.
   
  На Bum-Bum и TheKitten им се допаѓа ова.
 3. MoonFairy

  MoonFairy Староседелец

  Зачленет на:
  28 септември 2012
  Мислења:
  1,275
  Допаѓања:
  1,896
  Љубовта победува се’ нели?
  Мислам дека тоа е она најважното...
  Резигиозните убедувања можат да се надминат и да се направи компромис околу нив...Познавам многу бракови во моето опкружување кои се токму такви - мешани, а некои од нив ми се многу блиски...
  Еве да тргнам од моите родители мајка ми христијанка, татко ми атеист ...сепак е мешан брак...Мој другар е од Хрватска и е католик а неговата сопруга е христијанка православна, па си најдоа заеднички јазик па сите празници си ги слават два пати :)
  На моите најблиските пријатели им се исто така од мешан брак тој е муслиман (и тоа од Африка) а таа православна христијанка па ги слават празниците кои се карактеристични и за двете религии и функционираат сосема во ред...
  Религиските убедувања не можат да бидат причина за добар или лош брак или пак да влијаат на истиот...сепак постојат многу бракови во кои сопружниците се од иста религија па сепак не функционираат нели?
  Љубовта е онаа што е важна, ако го сакаш некого, ќе го сакаш како целина и ќе го почитуваш, ќе ги почитуваш неговите ставови, размислувања, навики, а и религиозни убедувања....
   
  На JaMi и TheKitten им се допаѓа ова.
 4. MoonFairy

  MoonFairy Староседелец

  Зачленет на:
  28 септември 2012
  Мислења:
  1,275
  Допаѓања:
  1,896
  Сакаш да кажеш ако го сретнеш човекот на твојот живот а е од друга вера, нема да се омажиш за него заради твоите родители??
  Или ќе се омажиш надвор а нив ќе ги лажеш??
   
 5. Y1K991

  Y1K991 Parleur

  Зачленет на:
  1 март 2012
  Мислења:
  6,262
  Допаѓања:
  9,105
  Нема разлика, и порано за време на СФРЈ се склучуваа мешани бракови. Додуша тогаш религијата не беше вмешана во сите пори на живеењето.
  Значи ако двајца се сакаат и сакаат да се земат, религија и други вештачки поделби не треба да ги спречат. Пример бев во врска со Албанка, која по националност беше муслиман... Нема разлика, човек си е човек.
   
 6. Lena

  Lena Poétesse

  Зачленет на:
  12 октомври 2012
  Мислења:
  4,151
  Допаѓања:
  7,677
  Да, но кога почната војната сите тие бракови
  или повеќето од нив се распаднаа,
  причина "Војна меѓу 3 религии".
   
 7. MoonFairy

  MoonFairy Староседелец

  Зачленет на:
  28 септември 2012
  Мислења:
  1,275
  Допаѓања:
  1,896
  Не се распаднале заради распаѓањето на СФРЈ, сигурна сум.
   
 8. Y1K991

  Y1K991 Parleur

  Зачленет на:
  1 март 2012
  Мислења:
  6,262
  Допаѓања:
  9,105
  болд - војна за ветар и магла.
   
  На TheKitten, Saladin и Lena им се допаѓа ова.
 9. Lena

  Lena Poétesse

  Зачленет на:
  12 октомври 2012
  Мислења:
  4,151
  Допаѓања:
  7,677
  Имам многу познајници кои се од Хрватска и Босна.
  Жени муслиманки кои биле венчани со христијани од Босна или пак со католици.
  Блиски познајници ми се.
  Разговарав со нив на таа тема.
  Браковите се растурени на почетокот на војната во Босна и Хрватска заради почетокот на истата.
  Мажите се на српска страна или на хрватска и се борат против муслиманите.
  И обратно.
  Што мислиш како би функционирал еден брак кога еве да речеме мажот кој е католик и се бори против муслиманите( а има дома жена муслиманка) оди и ја затвара фамилијата на жената? ( што и се случувало)
  Како е можно да опстане таков брак?
   
 10. MoonFairy

  MoonFairy Староседелец

  Зачленет на:
  28 септември 2012
  Мислења:
  1,275
  Допаѓања:
  1,896
  Јас бев дел од таков брак....Ти си познавала познаници, јас го живеев тоа...
  Ако бракот се распаднал и не успеал да опстане во такви тешки времиња, значи не бил доволно цврст...
  А неа треба да и’ падне тешко што тој оди да убива муслимани, а не и паѓа тешко што убива луѓе воопшто ???
   
  На Luckky, JaMi, TheKitten и уште 2 други им се допаѓа ова.

Сподели: