Брак набрзина

Lollypop

Истакнат Член
26 декември 2012
251
197
143
Па зависи ама со оглед на тоа што денешниве млади у рекордно време стапуваат во брак и се разведуваат па зошто и да ен можеби ќе се погоди..ама сепак зависи до ситуацијата и до тоа колку му верувате на партнерот. Мада јас не би стапила толку брзо у брак мислам тоа е обврска за која треба добро да се размисли пред да се превземе,да не трошиме после време и пари и живци за развод :)
 

almoni

Нов член
26 март 2012
1
0
1
35
Jas stapiv vo brak na brzina (mesec ipol dena vrska na dalecina) i sega posle pet godini brak ne mozam da go zamislam zivotot bez maz mi (mislam mozam, ama ne sakam). Dvajcata bevme so propadnati vrski zad nas i reseni nikogas da ne prestaneme da veruvame u prava ljubov. Znaci nikogas ne treba covek da se otkaze od ljubovta zatoa sto nikogas ne se znae koj ke bide praviot. A brakot funkcionira samo ako mnogu se razgovara pred nego sto ke se vleze vo brak. Ako si kazete lele mnogu e sladok nema vrska sto ne se slozuvame toa ke se sredi koga ke se vencame ili koga ke dobieme deca, na dobar pat ste da vlezete vo los brak. Temi kao sto se semejstvo, deca, vospituvanje na decata, pari, odnos prema rabotata, religija, obrazovanie i uste mnogu drugi mora pred brakot da se rascistat i dogovorat. Ne vikam deka mozete se odnapred da predvidite ama sigurno znaete na sto nikogas ne bi se soglasile. Koga ke vlezete vo brak se e kompromis ponatamu. Jas i maz mi sekogas si vikame deka razvodot ne e opcija i toa ne tera dvajcata poveke da se trudime da najdeme resenije koga ke se javi nekoj problem.
 

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
Човек наутро не треба за облекување да брза, не пак за брзо стапување во брак заради ова или она... :)

Мене секое утро ми почнува со 70 минутен ритуал на будење, спремање, кафе, читање мејлови и дури потоа... ако е се поминало добро, да почне денот како претходниот (а секогаш има нешто да почне сосема на нов и неочекуван начин) :)
 

-alf-

Староседелец
28 август 2015
346
157
1,053
91
Човек наутро не треба за облекување да брза, не пак за брзо стапување во брак заради ова или она... :)

Мене секое утро ми почнува со 70 минутен ритуал на будење, спремање, кафе, читање мејлови и дури потоа... ако е се поминало добро, да почне денот како претходниот (а секогаш има нешто да почне сосема на нов и неочекуван начин) :)
Неочекувано снема струја??:D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ballet is my life

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,278
2,367
1,153
Skopje
www.facebook.com
Има една поговорка не викај оп додека не скокнеш. Мислам дека е идеална за темава. :)
Никогаш не знаеш што ќе те снајде во животот. Брак на брзина некогаш може да значи и спасување на живот, твој туѓ сеедно.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,401
5,901
1,683
Disco
Не знам дали има некакво правило, има луѓе кои биле во долги врски кои завршиле со брак и подоцна развод или црна хроника, има бракови како резултат на кратки врски кои биле подобри, има долги врски и релативно стабилни бракови, има бракови по кратки врски кои завршувале на заразно и пред судија за развод, свашта има само гаранција за успех не.
 

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,278
2,367
1,153
Skopje
www.facebook.com
Како што почна животот да ми удира клоци од сите можни страни понекогаш ми иде, кога ќе дојде таа точка на прекипување, првиот што ќе ми се најде во тој момент да го грабнам и да го однесам пред матично. :)
Чисто за инат на животот. :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider and Sasho

Sasho

Истакнат Член
12 ноември 2020
43
13
108
40
Како што почна животот да ми удира клоци од сите можни страни понекогаш ми иде, кога ќе дојде таа точка на прекипување, првиот што ќе ми се најде во тој момент да го грабнам и да го однесам пред матично. :)
Чисто за инат на животот. :)
Никогаш не се знае, некогаш д2 дена ќе знаеш некого и ќе се кандисате а некогаш цел живот си со странец ете и многу касно се освестуваш така да мој совет е да правите како сака срцето оти времето не е никаква гаранција
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: escape