А вие што очекувавте...?

Revolution is my name !

Нов член
14 февруари 2012
22
16
3
27
Колку ли само грешен опис даде. Ама ако ;)

Е ај еве јас ти ја барам симболиката на Бора, еве објасни ми ја симболиката. Симболиката на песни од времето на Тито? Завршило тоа време, кењал шо кењал и арно. Не мора да го викаат секој втор викенд и на секој фестивал у државава и него и оние Педофилски оргазам и незнам ти уште кои не слични на нив излапени старци со една нога в гроб влезени. Им поминало времето за докажување, нека остават малку младиве да пркнат. Зошто еве да не викнеа некој од нашите помалку познати бендови? Малку да не ги има што гнијат по гаражи и прават музика, ама од тоа што немаат доволно пари да излезат у јавност никој не ги знае? Неее бе, Бора ис д бест шо има да викаме млади надрогирани без никаков талент.
Џабе да ти објаснуем кога нема да разбереш :)
 

Revolution is my name !

Нов член
14 февруари 2012
22
16
3
27
Revolution is my name !
У право си друже, мора да постои и некој ко мене што не сфаќа колку треба да си труп, за ова да ти има некаква симболика и да не ти скурчи да го слушаш секој викенд:
„Bivao sam sa jednom i drugom
Muvao se sa onom i ovom
Druzio se sa srecom i tugom
A ti ode s prvim avionom.“
Да беше испеано во турбо-фолк стил, досега ќе беше 100 пати ставено во „Смешни турбо-фолк стихови“ и ќе беше идиотско.
Ама, тоа е вукојебина од песна, оти нели, тоа е мадафакин Рибља Чорба, бичез.

Пофалби и за врвната психо-анализа базирана на 2 мислења. Да ни беше сета омладина стручна ко тебе, Фројд ќе воскреснеше само за пак да умре од мака што не бил толку advanced аналитичар од 2 кажани реченици.
Заборави да константираш и дека им давам на грците таму да ме плескаат по потемнетото газе за 2 евра т.е. нели, оти се во криза, јас ним им давам пари за да ме плеснат.
Рандом совет: Не си давај за право да се вадиш со “секој си има право на сопствено мислење и избор“ кога ти си тој што прв нападна туѓо мислење. Контрадикторно much? Небитно. Реторско прашање.
Сега ќе ме извиниш, ме чека комбето за Грчка.
Не мислев баш на оваа песна,ама ај нека ти биде...Само љубопитен сум на кој Факултет студираш,ако не е тајна нормално..? :)
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Не мислев баш на оваа песна,ама ај нека ти биде...Само љубопитен сум на кој Факултет студираш,ако не е тајна нормално..? :)
Џабе да ти објаснуем, кога нема да разбереш.
А, тоа ќе допринесе во психо-анализата?
Копам септички јами со Васе Гомнарот и мрсам конци со 15 годишни сезнајковци по форуми, дури чекам трансфер на каките од јамата во камионот. Милан Тарот, your turn. (wasntme)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: slb_bobo

cakar_ulav

Староседелец
20 февруари 2012
1,567
1,926
1,133
некаде во длабочините на темнината
Крај краева никој не те натера да одиш...Симболиката која ја има во текстовите на Бора очигледно неможеш да ја разбереш,па макар се родила уште еднаш...Ама nevermind мора и такви да има.
-Лекции не планирав да делам,туку го искажав своето скромно мислење.Најверојатно ти си една „горда“ македонка која едвај чека да дојде лето, па да „тркне“ до Грчка малце да види море и да исонча газето,а во слободно време да хејта се наоколу што не е по нејзин вкус...Пун ми је кофер од такви ко вас...Секоја индивидуа во оваа демо(но)кратија си има право на сопствено мислење и сопствен избор...Позз :)
ај бе кажи ја симболиката еве Електра,Бобо и јас сакаме да ја знаеме
шо толку симболика има во текстовите на Чорба ??
и зошто идат на секои 2 недели во мак. ако секогаш му е последен настаоп..( поточно нив секој настап му е последен али нема везе )
работава е ( ова ми е последен настап али ако има кеш па ке доам ) а и да
кога спомна издрогирани личности...милиш Чорба не се дрогира ??
да бидиме реални ама преку тасе од таквите....песни за сечење вени...иии да крадени од старите рок бендови :)
 

Astrostoper

Активен Член
5 март 2012
224
249
43
Свите вие сте у право
имало симболика во нивни текстови
но таа симболика одавно отишла у вину материну , како шо отишле у пизду матер сите диносауруси от тоа титово време
.
 

Solstice

Nujabes
28 август 2012
1,406
1,537
1,133
31
Некој во темава напомена дека е oldschool и дека денешната музика е комерцијала и тиња. Друже,тоа значи дека си роб на медијата. Ти текнало некад да пробаш со YouTube и да прокопаш малку во рилејтед видеата на твоите омилени артисти и жанрови? Јасно е дека повеќето од во тоа време комерцијалните артисти биле одлични,за разлика од тие сега,ама тоа не значи дека сега има само лоша музика. А коа сте кај надрогирана младина,и го вбројувате Бора Чорба у чистите,веруем и дека не ви е толку омилен колку што го величите.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: slb_bobo

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Некој во темава напомена дека е oldschool и дека денешната музика е комерцијала и тиња. Друже,тоа значи дека си роб на медијата. Ти текнало некад да пробаш со YouTube и да прокопаш малку во рилејтед видеата на твоите омилени артисти и жанрови? Јасно е дека повеќето од во тоа време комерцијалните артисти биле одлични,за разлика од тие сега,ама тоа не значи дека сега има само лоша музика. А коа сте кај надрогирана младина,и го вбројувате Бора Чорба у чистите,веруем и дека не ви е толку омилен колку што го величите.

Ееееех за последново колку сум се карал. Ама ај да не одам толку многу офтопик.

Стојам зад тоа дека има многу подобри бендови еве нека не е само Македонија, туку балканов. Ќе спомнам некои кои баш би доликувало да дојдат на пиволенд. Direktori, Goblini, Kултурно Уметнички Работници (К.У.Р.), Пекиншка Патка, Бригаде ОД, Флукс, Јаболко за даскалот, New Police State...
 

МериСелест

Староседелец
24 април 2012
2,009
3,215
1,143
Колку и да се збори на темава нема да се промени ништо.Секогаш ке има личности кои ке се влажнат на Бората,на Лукас и на остала српска багра.А да не зборувам па и за Звезде гранда.Или Северина,Северина бе со Бред Пит -.-

Го сонувам моментот кога ке дојдат КолдПлеј во Мкд,ама само реков,сон...секој месец доагаат Сwрби,ке испеат две три песни и ке си заминат.Ама најважно е што екслузивно гостуваат во нашава ни Мкд.
Младите слушаат тоа што ке им се донесе,и што е најтрагично сечат вени и кршат чашки на секоја песна која има слични текстови Ја волим тебе ал нечу ти опростити никад(ова го зедов како пример)а до вчера истите тие дечишта носее пелени и се уште мирисаат на млеко :x
Смешно е што секоја година доага Армин(иако го слушам човечето)"неповторливиот"Гета...
Свесни сме за ситуацијата,ама реков така и ке си остане.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: WomanInRed

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Колку и да се збори на темава нема да се промени ништо.Секогаш ке има личности кои ке се влажнат на Бората,на Лукас и на остала српска багра.А да не зборувам па и за Звезде гранда.Или Северина,Северина бе со Бред Пит -.-

Го сонувам моментот кога ке дојдат КолдПлеј во Мкд,ама само реков,сон...секој месец доагаат Сwрби,ке испеат две три песни и ке си заминат.Ама најважно е што екслузивно гостуваат во нашава ни Мкд.
Младите слушаат тоа што ке им се донесе,и што е најтрагично сечат вени и кршат чашки на секоја песна која има слични текстови Ја волим тебе ал нечу ти опростити никад(ова го зедов како пример)а до вчера истите тие дечишта носее пелени и се уште мирисаат на млеко :x
Смешно е што секоја година доага Армин(иако го слушам човечето)"неповторливиот"Гета...
Свесни сме за ситуацијата,ама реков така и ке си остане.
Веруј дека може и да се смени. Со бојкот итекако може да се смени. Ако рецимо за Аца Лукас може да се напуни цел е**н Борис Трајковски а за Пет Шоп Бојс (кои нели гага дојдоа) беше полупразно, не ме чуди тогаш ништо. Едноставно оној кој не го слуша Лукас, не мора да оди.
Инаку колдплеј и не се некој нај нај врв (иако според мене се) сепак би било изводливо да ги донесат навака. Работта е што на повеќето тукашни млади им звучат faggot-ски и за нив врв на мушкоста е колку чаши ќе се испокршат, колку ќе се појавиш пред цурата начукан, колку ќе испоклецаш додека не ти помодре половиот орган. За жал тоа е реалноста тука.
 

МериСелест

Староседелец
24 април 2012
2,009
3,215
1,143
Веруј дека може и да се смени. Со бојкот итекако може да се смени. Ако рецимо за Аца Лукас може да се напуни цел е**н Борис Трајковски а за Пет Шоп Бојс (кои нели гага дојдоа) беше полупразно, не ме чуди тогаш ништо. Едноставно оној кој не го слуша Лукас, не мора да оди.
Инаку колдплеј и не се некој нај нај врв (иако според мене се) сепак би било изводливо да ги донесат навака. Работта е што на повеќето тукашни млади им звучат faggot-ски и за нив врв на мушкоста е колку чаши ќе се испокршат, колку ќе се појавиш пред цурата начукан, колку ќе испоклецаш додека не ти помодре половиот орган. За жал тоа е реалноста тука.

Kaкви се КолдПлеј такви се,барем промена да има,или пак би отишла на концерт на Хулио Иглесиас,него го почитувам како пејач...ама само да дојдат.Само нема кој да организира бојкот.Јас сум за забави секогаш ама не може да го имаме тоа ние ако и во иднина се случува тоа сценарио.Од тие пари што ги платиле Гета,Армин и сwбите можеле да размислат и да прочепкат низ интернет што сакаме ние бар да ги донеле Колд Плеј,Еванесенс,или некој пејач од светска класа.
Еднаш ми доагаше да им пишам порака на оние кои ги канаат пејачиве и да ги отерам кај што не треба.
Работава стана исто ко турско индиските серии-се едно исто.
Е да,кога сме веке кај начукувањето велиш дека кој не го слуша нема да отиде,а јас ке ти кажам дека ке го "прослушат"само да се пофалат дека плеснале на маса 1000 че...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: WomanInRed