Апостолки

Хоуп*

Proton
Член на администрација
4 април 2013
2,414
4,232
753
Популарните ,, јапанки,, се поопасни и од високите потпетици – предупредуваат лекарите.
Можат да предизвикаат сериозни болки во стапалата, а и ризикот да бидете навистина повредени као некој ве нагази или се удрите во текот н одењето е многу поголем.
,,јапанките,, се премногу лесни, не и даваат на ногата доволна поддршка бидејќи ногата се држи само на едно каивче. Затоа и ногата без да забележите е постојано напната.
Се обидува да се одржи на тоа едно врвче. Тоа дополнително ја оптеретува ногата и мускулите, но и грбот поради лошото држење додека одите на овие лесни обувки.
Ризиците од повреда се дупли со овие обувки. Имено тенкиот ѓон слабо ги апсорбира ударите. Обидете се само да одите по нерамен терен со овие обувки ќе видите веднаш на што се мисли. Секој камен ќе го чуствувате како да ве боде дирекно во ногата.
Уште едн причина плус зошто се нездрави овие обувки за лекарите е и сонцето. Со овие обувки ногата е најизложена на сочевите зраци.
Исто така не се препорачува нити да возите со овие обувки. Лесно можат да испаднат, да се лизнат. Лекарите велат со сигурност погојазните лица треба да се држат настрана од овие обувки.


Ете ви ги вашите јадранки, апостолки и јапанки во поинакво светло..
Јас мн ретко ги носам, стварно не ми се згодни за носење на нога.
Повеќе преферирам сандалки.
 

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,492
14,405
1,683
во светот на бајките
Популарните ,, јапанки,, се поопасни и од високите потпетици – предупредуваат лекарите.
Можат да предизвикаат сериозни болки во стапалата, а и ризикот да бидете навистина повредени као некој ве нагази или се удрите во текот н одењето е многу поголем.
,,јапанките,, се премногу лесни, не и даваат на ногата доволна поддршка бидејќи ногата се држи само на едно каивче. Затоа и ногата без да забележите е постојано напната.
Се обидува да се одржи на тоа едно врвче. Тоа дополнително ја оптеретува ногата и мускулите, но и грбот поради лошото држење додека одите на овие лесни обувки.
Ризиците од повреда се дупли со овие обувки. Имено тенкиот ѓон слабо ги апсорбира ударите. Обидете се само да одите по нерамен терен со овие обувки ќе видите веднаш на што се мисли. Секој камен ќе го чуствувате како да ве боде дирекно во ногата.
Уште едн причина плус зошто се нездрави овие обувки за лекарите е и сонцето. Со овие обувки ногата е најизложена на сочевите зраци.
Исто така не се препорачува нити да возите со овие обувки. Лесно можат да испаднат, да се лизнат. Лекарите велат со сигурност погојазните лица треба да се држат настрана од овие обувки.


Ете ви ги вашите јадранки, апостолки и јапанки во поинакво светло..
Јас мн ретко ги носам, стварно не ми се згодни за носење на нога.
Повеќе преферирам сандалки.
а штиклите здрави се за нога ? :) Може стручно мислење?
 
  • Like
Реакции: Angiie

acealek

Нов член
4 август 2014
3
1
1
34
каде може да се најдат добри, кожни машки апостолки ?
 

sandra74

Староседелец
17 октомври 2012
3
0
1,001
46
Еве тука можеш да провериш, по порачка ги прави дечково и многу добро работи, јас си порачав. Иначе прави и машки апостолки.
 

acealek

Нов член
4 август 2014
3
1
1
34
Нема добри на бит пазар, досега немам најдено квалитетни апостокли од таму :)

u mean јадранки :) иначе кај нас Битола има во Џамбо :)
Кожни се ? бидејќи кај нас во Џамбо има, ама не се кожни.
Имаш купено?
 
Последна промена од модератор:

Kisserboy

Староседелец
6 март 2012
2,448
3,794
1,153
25
Битола
Кожни се ? бидејќи кај нас во Џамбо има, ама не се кожни.
Имаш купено?
Да да кожни се.. Барем ко беф јас имаше сега незнам пред 1 недела бев. Иначе немам купено пошто имам веќе 3 рала хаха :D