Алергија на антибиотици

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,278
9,119
1,683
знам дека сум алергичен на пеницилин :) дали тоа спаѓа во антибиотици, незнам
 

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,397
4,418
1,153
Фала ви на сите :)
Денес е добар,
во секој случај тест изгледа ќе мора да се направи
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Prashina

Farfalla

Староседелец
14 февруари 2012
455
1,010
1,103
Ако се исфрлил од амоксиклавот, најверојатно на пеницилин е алергичен. Иако една реакција не значи дека е алергија. Добро е што само се исфрлил. Направете тестови, ако се покаже навистина алергија единствено ќе треба да избегнувате бета лактамските антибиотици (пеницилини и/или цефалоспорини). Ништо страшно, нивна замена се макролидите (пример макропен).
 

Македонец

Староседелец
14 февруари 2012
315
440
1,063
јас на оспен, затоа што како мал ги иам препиено, за што и да отидам на контрола таа оспен ми даваше и после некое време се исфрлав низ цело тело од оспенот
 

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,285
2,372
1,153
Skopje
www.facebook.com
Се што содржи пеницилин и ампицилин, а другити антибиотици веќе не ми ни делуваат од што ги имам препиено.