Алергии

Libra

Староседелец
15 февруари 2012
208
327
673
алергична сум на пеницилин,прав и трева. Сега во пролет имам големи проблеми. Нон стоп ми солзат очите, кивам а и се црвенеам. Спас во Лорадатин и маст Декотал.
 
  • Like
Реакции: parvati

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,697
13,878
973
алергична сум на пеницилин,прав и трева. Сега во пролет имам големи проблеми. Нон стоп ми солзат очите, кивам а и се црвенеам. Спас во Лорадатин и маст Декотал.
лајк ти е за совет, лоратидин и тј маст декотал, па кд да се мачкамо у дует ? : )
 

Hip.Hop_MKD

Староседелец
15 февруари 2012
2,192
3,931
743
Каде да направам тест за да видам на што сум алегичен? Имам проблем со кожата ме чеша кога ќе излезам надвор на сонце и кога ќе се вложувам напор или возбудам итн.. Според тоа што истражував и ми посочија на холинергична уртикарија или нешто на храна, адитиви... :S
 

street_chic

Староседелец
14 февруари 2012
1,433
3,678
723
Portofino, Italy
Каде да направам тест за да видам на што сум алегичен? Имам проблем со кожата ме чеша кога ќе излезам надвор на сонце и кога ќе се вложувам напор или возбудам итн.. Според тоа што истражував и ми посочија на холинергична уртикарија или нешто на храна, адитиви... :S
Urticaria cholinergica - поголем физички напор, потење, анксиозност или стрес го предизвикуваат овој тип на уртикарија, кој се карактеризира со ситни мали уртики кои потсетуваат на вирален егзантем. Медијатор е ацетилхолинот кој се ослободува од симпатикусните нервни завршетоци во кожата.
Значи, прво ќе земиш упат од матичен, и ќе одиш на клиника - на алергологија, ќе ти направат тест (резултати читаат после 15-20 мин.) и со резултатот кај матичниот (или постручно кај алерголог или дерматолог) кој ќе ти препише соодветна терапија.
 
  • Like
Реакции: Hip.Hop_MKD

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,391
9,099
1,683
Кушкундалево
Ете така. Тој првиот го користев што ми имаше вкус на згмечено нане со неперени чорапи :giggle
Мислам дека се издржува со животинки дома, ама со редовно чистење влакна и проветрување...
:rofl Леле каков живописен опииииииис.:rofl
Он: Јас сигурно сум на нешто алергичен, ама појма неам на што. Пролет и есен нон-стоп ми тече носот и кивам.
 

Hip.Hop_MKD

Староседелец
15 февруари 2012
2,192
3,931
743
Urticaria cholinergica - поголем физички напор, потење, анксиозност или стрес го предизвикуваат овој тип на уртикарија, кој се карактеризира со ситни мали уртики кои потсетуваат на вирален егзантем. Медијатор е ацетилхолинот кој се ослободува од симпатикусните нервни завршетоци во кожата.
Значи, прво ќе земиш упат од матичен, и ќе одиш на клиника - на алергологија, ќе ти направат тест (резултати читаат после 15-20 мин.) и со резултатот кај матичниот (или постручно кај алерголог или дерматолог) кој ќе ти препише соодветна терапија.
Тоа и планирам, сепак фала што си се потрудила...(handshake)(y)
 
  • Like
Реакции: street_chic and Lady*

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,220
1,747
253
Незнам дали алргијата се должи од ослабнат имунитет,но мака мачам три месеци.Алергична сум на полен од коров,но проблемот е што сега сум алергична и на алкохол,дотолку што и пола чаша пиво да се напијам добивам црвени флеки по лице.Пијам лоратадини и се друго што е за алергија но ме интересира за алергијава со алкохолни пијалици,па ако има некој сознанија зошто и како доаѓа до вакво манифестирање на флеки по лице.