1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Алергии

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од efederer, 28 февруари 2012.

 1. Libra

  Libra Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  208
  Допаѓања:
  327
  алергична сум на пеницилин,прав и трева. Сега во пролет имам големи проблеми. Нон стоп ми солзат очите, кивам а и се црвенеам. Спас во Лорадатин и маст Декотал.
   
  На parvati му/ѝ се допаѓа ова.
 2. parvati

  parvati Сангвиник

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  6,697
  Допаѓања:
  13,878
  лајк ти е за совет, лоратидин и тј маст декотал, па кд да се мачкамо у дует ? : )
   
 3. Libra

  Libra Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  208
  Допаѓања:
  327
  ахахахах
  ко че имаш алергија тогаш :D
   
 4. parvati

  parvati Сангвиник

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  6,697
  Допаѓања:
  13,878
  иам, тј такф полен гадан и тија зелени траве смрдљиви :maska
   
 5. Hip.Hop_MKD

  Hip.Hop_MKD Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  2,192
  Допаѓања:
  3,931
  Каде да направам тест за да видам на што сум алегичен? Имам проблем со кожата ме чеша кога ќе излезам надвор на сонце и кога ќе се вложувам напор или возбудам итн.. Според тоа што истражував и ми посочија на холинергична уртикарија или нешто на храна, адитиви... :S
   
 6. street_chic

  street_chic Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  1,433
  Допаѓања:
  3,678
  Urticaria cholinergica - поголем физички напор, потење, анксиозност или стрес го предизвикуваат овој тип на уртикарија, кој се карактеризира со ситни мали уртики кои потсетуваат на вирален егзантем. Медијатор е ацетилхолинот кој се ослободува од симпатикусните нервни завршетоци во кожата.
  Значи, прво ќе земиш упат од матичен, и ќе одиш на клиника - на алергологија, ќе ти направат тест (резултати читаат после 15-20 мин.) и со резултатот кај матичниот (или постручно кај алерголог или дерматолог) кој ќе ти препише соодветна терапија.
   
  На Hip.Hop_MKD му/ѝ се допаѓа ова.
 7. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  :rofl Леле каков живописен опииииииис.:rofl
  Он: Јас сигурно сум на нешто алергичен, ама појма неам на што. Пролет и есен нон-стоп ми тече носот и кивам.
   
 8. Hip.Hop_MKD

  Hip.Hop_MKD Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  2,192
  Допаѓања:
  3,931
  Тоа и планирам, сепак фала што си се потрудила...(handshake)(y)
   
  На street_chic и Lady* им се допаѓа ова.
 9. diva orhideja

  diva orhideja Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  26 февруари 2014
  Мислења:
  2,220
  Допаѓања:
  1,747
  Незнам дали алргијата се должи од ослабнат имунитет,но мака мачам три месеци.Алергична сум на полен од коров,но проблемот е што сега сум алергична и на алкохол,дотолку што и пола чаша пиво да се напијам добивам црвени флеки по лице.Пијам лоратадини и се друго што е за алергија но ме интересира за алергијава со алкохолни пијалици,па ако има некој сознанија зошто и како доаѓа до вакво манифестирање на флеки по лице.
   
 10. Y1K991

  Y1K991 Parleur

  Зачленет на:
  1 март 2012
  Мислења:
  6,263
  Допаѓања:
  9,105
  Од раѓање сум алергичен само на пеницилин.
   
  На diva orhideja му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: