1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Љубовта на мајката е најсилна

Дискусија во форумот 'Семејство' започната од Ivona Kicevo, 15 јуни 2012.

 1. Licno taa

  Licno taa Староседелец

  Зачленет на:
  28 јануари 2013
  Мислења:
  59
  Допаѓања:
  50
  Љубовта на мајката е најсилна. Тоа е факт, исто така и не е генерално земено за точно. Сите луѓе не сме исти. Лично јас за секоја мака се обраќав кај татко ми - причина: тој е смирен човек со широко срце. За што било да му се обатев, ако беше во состојба ќе ми беше услишана молбата, ако пак ми речеше не никогаш не покушавав да му противречам. Додека пак мојата мила мамичка знаеше да ме шета до кај татко ми, не дека немаше да ми дозволи некој работи, туку едноставно не сакаше, не можеше или се плашеше сама да одлучи. Меѓутоа била жртва за мене и се уште е.
  Спротивно на тоа, сега јас сум родител.
  ОФФ. За мене едноставно љубовта не е збор. Не ми значи ништо ако некој ми рече те сакам. Сакам таа љубов да ја осетам што би се рекло на дело.
  Често ќерка ми знае да ми рече: ич не е гушкаш, ти не ме сакаш ;).
  По природа сум мирна особа, стрплива, и единствени на што можам да избувнам па и често знам да кажам дека и човек би убила, доколку некој покуша да ми повреди дете.
  За темава може да зборуваме само од лично искуство, а не сме присутни во ничии дом за да можеме да им судиме за нивните постапки. За се, ама баш за се постои причина, зошто тоа така се случува.

  ОФФ Тоа го имам искусено од страна на мојот сопруг. А ќе ти кажам дека тоа е кривица на родителите. Секогаш имало и има страв кај родителите дека ако го препишат имотот т.е. го поделат, ќе избие караница, или дека ќе ги исфрлат на улица.
  Некој ќе најде случај дека е тоа точно. Да и јас знам случаи, но ако децата ги воспиташ дека тие ти се еднакви, и покушаш правилно да ги воспиташ, да нема љубомора меѓу нив, да добие она дете кое во моментот има потреба, мислам дека нема до дојде до несакана ситуација.
   
  #31 Licno taa, 10 февруари 2015
  Последна промена од модератор: 10 февруари 2015
  На Prashina му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Prashina

  Prashina Староседелец

  Зачленет на:
  28 јуни 2013
  Мислења:
  1,320
  Допаѓања:
  3,003
  Секое дете има подеднакво потреба за тоа што треба да го има братот или сестрата. Но секогаш послабите деца се повеќе заштитени од родителите. На прашањето зошто е тоа така, моите родители ми велеа дека јас се можам и сум силна и не ми треба помош. Во почетокот не го разбирав но сега мислам дека ми ја направиле најдобрата услуга , ми ја влеале самодовербата и од никого да не барам помош и да се справувам со се...
   
  На Licno taa и Pica pica им се допаѓа ова.
 3. Ѕвездичка

  Ѕвездичка Староседелец

  Зачленет на:
  21 март 2016
  Мислења:
  1,105
  Допаѓања:
  970
  Во денешно време љубовта кон детето од страна на мајката е најголема ако истота не можела, а сакала да го има многу години.
  Јас пораснав без мајчинска љубов, не ни знам како треба тоа да изгледа, ниту пак ме заинтересирало некогаш.
  Многу мајки си ги оставаат децата, некои остануваат трудни пред време и се каат подоцна, па не би рекла дека е најсилна.
  Тој што се грижи за тебе и што те одгледал како да си негово дете без да каже збор, што рршавал задачи со тебе, што ти плаќал семестари тој највеќе те сака.
  Клише муабет ми е тој дека мајчинската љубов е најсилна.
   
  На Ѕид на плачот му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Ѕид на плачот

  Ѕид на плачот Истакнат Член

  Зачленет на:
  20 септември 2016
  Мислења:
  222
  Допаѓања:
  113
  Апсолутно, во целост се согласувам со она што го напишала Ѕвездичка. Кога го прочитав насловот, знаев и имав многу шо да кажам, меѓутоа Ѕвездичка ме претрка... :D
   
 5. incule

  incule Староседелец

  Зачленет на:
  5 јануари 2015
  Мислења:
  731
  Допаѓања:
  121
  Мајката највеќе те сака,мајката е најдобра другарка
   

Сподели: