Ѓорги Колозов

FallenAngel

Староседелец
5 декември 2012
601
402
1,073
Eupen
Нашиот никогаш непрежален татко на народните приказни, крал, измеќар, чорбаџија, поп, ѓавол, ангел, БОг и што ли уште не е роден е на 28 фебруари 1948 во Село Богданци а почина на 13 октомври 2003 во Скопје.Дипломирал на факултетот за Драмски Уметности во Скопје 1973 година. По дипломирањето тој е редовен актер во Македонскиот народен театар.

А ние најмногу го знаеме од македонските народни приказни.


Година​
Филм​
Улога​
Белешка​
1971 Македонскиот дел од пеколот
1972 Истрел
1973 Смилевскиот конгрес Христо Узунов
1975 Волшебното самарче
1977 Нели ти реков
1978 Златни години
1982 Илинден
1983 Записник
1983 Кога тетин Климент шеташе над градот Меанџијата
1984 Јуначко колено Чакмак ефенди
1984 Белото циганче
1985 Случки од животот
1984-1985 Легенди и преданија
1985 Ајде да се дружиме Поце Кокале
1985 На наш начин
1985 Од зад грб
1987 Трст виа Скопје
1988-1989 Тврдокорни
1991 Елелига Пепелига
1991 Поштар
1991 Опстанок Селанец
1985 Тетовирање Лале
1986-1992 Македонски народни приказни
1995 Во светот на бајките
1999 Каса
1993-2000 Македонски народни приказни
2000 Последниот валцер Грбавиот
Малечко мое кој ли облак те скри, кое ли небо те зеде? Зошто замина и не остави во голема тага, болка и мака? Кој сега ќе не развеселува и раскажува многу поуки за животот? Кој сега ќе се соживува со своите глуми и појави? БОлката е голема, но БОГ секогаш ги зема НАЈДОБРИТЕ а ти беше и повеќе од ТОА.

Почивај во МИР КРАЛУ!

 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Solstice and JaMi

Solstice

Nujabes
28 август 2012
1,406
1,537
1,133
31
Ќе додадам само дека како помал секоја вечер ги слушав неговите приказни за добра ноќ кои одеа на КРТ телевизија.
Македонските приказни веќе не се тоа што беа со него,Колозови беа најпрепознатливите ликови во нив.
 

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,527
14,438
1,683
Таму каде што треба
Да да се согласувам,макеоднските народни приказни не се тоа како што беа со Колозов... но за среќа ни остави многу приказни позади него,кои секогаш ќе можеме да се потсеќаме на тоа убаво време :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: FallenAngel

Viktor k

Староседелец
4 мај 2012
827
537
1,103
34
Скопје
Нашиот никогаш непрежален татко на народните приказни, крал, измеќар, чорбаџија, поп, ѓавол, ангел, БОг и што ли уште не е роден е на 28 фебруари 1948 во Село Богданци а почина на 13 октомври 2003 во Скопје.

Како прво роден е на 26 а не на 28 :)
Што да кажам мојот идол човекот кој ме научи на целата народна мудрост! Незаменливиот цар кој господ си го зема многу рано при себе.
 

FallenAngel

Староседелец
5 декември 2012
601
402
1,073
Eupen
Како прво роден е на 26 а не на 28 :)
Што да кажам мојот идол човекот кој ме научи на целата народна мудрост! Незаменливиот цар кој господ си го зема многу рано при себе.

да точно. Извинете.
 

FallenAngel

Староседелец
5 декември 2012
601
402
1,073
Eupen
Можам да се наречам најголемата обожавателка на никогаш непрежалениот,добриот,последниот македонски ЦАР Ѓорѓи Колозов. Кој е и што е повеќето од вас знаат,така да нема да должам, само сакав да речам дека од моите спечалени пари ќе дадам дел за финансирањето на документарецот негов,споменик ќе организирам да се направи,откако ќе се запознаеме со неговото семејство,веќе комуницирам со ќерките му и дознаам многу работи за неговиот живот ќе почнам со пишувањето на книгата,тоа се моите планови за да не се заборави ликот и делото на Колозов.


39833_416735295457_716387_n.jpg
водам и група на фб

www.facebook.com/CAROTKolozov

кој сака нека повели

нешто специјално за него од мене :


ПОМИНАА 10 ГОДИНИ,7 МЕСЕЦИ И 7 ДЕНА ОТКАКО ПРЕСТАНА ДА ЧУКА СРЦЕТО ТВОЕ, ЗГАСНАА ДВЕТЕ SВЕЗДЕНИ ОЧИЧКИ И ЈА СНЕМА БИСЕРНАТА НАСМЕВКА ТВОЈА... Болката за тебе остана, секој ден е се посилна, почнува да станува неподнослива...

Јас лично ќе се погрижам да твојот лик никогаш не изчезне меѓу народите, ти си насекаде околу мене, пред мене, во моето јаве и мојот сон, твојот глас ме прати насекаде, ти си среќен човек бидејки си неизмерно сакан, а сакан си бидејки ти тоа со твојата добрина го заслужи. На мравка не згазна, ни една нација не погази, ти си човек за сите времиња! И на лошото со арно враќаше чунки има кој да суди,господ баве ама не забраве. И не, не те сакам од кога почина, јас со твоите приказни се родив,пораснав и понесов многу поуки со мене од нив. Те сакам неизмерно мил човеку! Нека се свети ликот и името твое!


ЈАС ГОДИНАВА ПРЕД КУЌАТА ОД КАДЕ ШТО ИЗЛЕГОЛ КОЛОЗОВ

1eb51362314.jpg

cwH8937.gif
 
Последна промена од модератор:
  • Ми се допаѓа
Реакции: corki

FallenAngel

Староседелец
5 декември 2012
601
402
1,073
Eupen
Инаку Ѓорѓи има сестра,помала,се вика Ефка. Во Скопје живее
 

FallenAngel

Староседелец
5 декември 2012
601
402
1,073
Eupen
Нашиот единствен крал на македонските народни приказни кога одлучил да стане актер го напуштил родното место Богданци и рекол дека ќе стане Петре Прличко. Тој му бил идол. Заминал за Штип каде се вршеле аудиции на актери. Шенка веќе била во светот на театарот и била една од публиката на аудицијата. Ѓорѓи уште во првиот круг се издвоил од другите учесници. Веднаш бил примен. Тогаш тој имал 19 , а Шенка 20 години. Отпрвин станале големи пријатели. Кога Пенка сакала да отиде да работи во Куманово Ѓорѓи сакал да оди со неа. Така отишле и овде настанува нивната љубов голема. 1969 година се земаат. Истата година на 15 Октомври им се раѓа првата ќерка Катерина Колозова која денес има ќеркичка и е многу успешна професорка во Македонија и надвор од неа. Еве една нејзина изјава


Две години подоцна на 20 октомври се раѓа и Кристина. Мајка и на Шенка рекла чим се во ист месец треба барем на иста буква да им е името.

Еве ја и Кристина.

4557.jpg


Таа има два сина. Живее и работи во Скопје.
Додека била бремена Шенка работела и го финансирала факултетското образование на нејзиниот сопруг Ѓорѓи кој секој ден бил на релација Куманово-Скопје ради студиите. Подоцна го напуштаат Куманово и се преселуваат во Скопје. Каде живеат и работат. Причината за смртта на Ѓорѓи е излив на крв, инфаркт. Интересен е фактот дека иако бил малку пополничок никогаш немал проблеми со тежината ниту покачен притисок. Сите здравствени слики биле секогаш одлични. Тој и Шенка поседуваат вила во Велестово, Охрид каде ќерките и Шенка скоро цело лето го поминуваат.


Мислам доста ви е ова.
 
Последна промена:
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

FallenAngel

Староседелец
5 декември 2012
601
402
1,073
Eupen
1972251_10151916409600458_617697904_n.jpg


Чорбаџи Ѓорѓија

На вечера кај Фамилија Колозови. Шенка и Ѓорѓи со внучето од помалата ќерка.


163009_478370030457_4679713_n.jpg


Сликава е сликана еден месец и половина пред неговата смрт. Со внукичката негова.

Приватна архива.
165291_477994505457_5180547_n.jpg
 
Последна промена од модератор: