1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Ѓорги Колозов

Дискусија во форумот 'ТВ' започната од FallenAngel, 8 декември 2012.

 1. FallenAngel

  FallenAngel Староседелец

  Зачленет на:
  5 декември 2012
  Мислења:
  601
  Допаѓања:
  401
  Нашиот никогаш непрежален татко на народните приказни, крал, измеќар, чорбаџија, поп, ѓавол, ангел, БОг и што ли уште не е роден е на 28 фебруари 1948 во Село Богданци а почина на 13 октомври 2003 во Скопје.Дипломирал на факултетот за Драмски Уметности во Скопје 1973 година. По дипломирањето тој е редовен актер во Македонскиот народен театар.

  А ние најмногу го знаеме од македонските народни приказни.


  Година​
  Филм​
  Улога​
  Белешка​
  1971 Македонскиот дел од пеколот
  1972 Истрел
  1973 Смилевскиот конгрес Христо Узунов
  1975 Волшебното самарче
  1977 Нели ти реков
  1978 Златни години
  1982 Илинден
  1983 Записник
  1983 Кога тетин Климент шеташе над градот Меанџијата
  1984 Јуначко колено Чакмак ефенди
  1984 Белото циганче
  1985 Случки од животот
  1984-1985 Легенди и преданија
  1985 Ајде да се дружиме Поце Кокале
  1985 На наш начин
  1985 Од зад грб
  1987 Трст виа Скопје
  1988-1989 Тврдокорни
  1991 Елелига Пепелига
  1991 Поштар
  1991 Опстанок Селанец
  1985 Тетовирање Лале
  1986-1992 Македонски народни приказни
  1995 Во светот на бајките
  1999 Каса
  1993-2000 Македонски народни приказни
  2000 Последниот валцер Грбавиот
  Малечко мое кој ли облак те скри, кое ли небо те зеде? Зошто замина и не остави во голема тага, болка и мака? Кој сега ќе не развеселува и раскажува многу поуки за животот? Кој сега ќе се соживува со своите глуми и појави? БОлката е голема, но БОГ секогаш ги зема НАЈДОБРИТЕ а ти беше и повеќе од ТОА.

  Почивај во МИР КРАЛУ!

   
  На Solstice и JaMi им се допаѓа ова.
 2. Solstice

  Solstice Nujabes

  Зачленет на:
  28 август 2012
  Мислења:
  1,413
  Допаѓања:
  1,536
  Ќе додадам само дека како помал секоја вечер ги слушав неговите приказни за добра ноќ кои одеа на КРТ телевизија.
  Македонските приказни веќе не се тоа што беа со него,Колозови беа најпрепознатливите ликови во нив.
   
  На Viktor k, FallenAngel и JaMi им се допаѓа ова.
 3. JaMi

  JaMi Староседелец

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  6,460
  Допаѓања:
  14,377
  Да да се согласувам,макеоднските народни приказни не се тоа како што беа со Колозов... но за среќа ни остави многу приказни позади него,кои секогаш ќе можеме да се потсеќаме на тоа убаво време :)
   
  На FallenAngel му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Viktor k

  Viktor k Староседелец

  Зачленет на:
  4 мај 2012
  Мислења:
  818
  Допаѓања:
  535
  Како прво роден е на 26 а не на 28 :)
  Што да кажам мојот идол човекот кој ме научи на целата народна мудрост! Незаменливиот цар кој господ си го зема многу рано при себе.
   
 5. FallenAngel

  FallenAngel Староседелец

  Зачленет на:
  5 декември 2012
  Мислења:
  601
  Допаѓања:
  401
  да точно. Извинете.
   
 6. TheQueen

  TheQueen Истакнат Член

  Зачленет на:
  2 ноември 2013
  Мислења:
  495
  Допаѓања:
  376
  Многу ги гледав народните приказни со него. Многу ми беа интересни. Го имаше во секоја приказна.:)
   
  На FallenAngel му/ѝ се допаѓа ова.
 7. FallenAngel

  FallenAngel Староседелец

  Зачленет на:
  5 декември 2012
  Мислења:
  601
  Допаѓања:
  401
  Можам да се наречам најголемата обожавателка на никогаш непрежалениот,добриот,последниот македонски ЦАР Ѓорѓи Колозов. Кој е и што е повеќето од вас знаат,така да нема да должам, само сакав да речам дека од моите спечалени пари ќе дадам дел за финансирањето на документарецот негов,споменик ќе организирам да се направи,откако ќе се запознаеме со неговото семејство,веќе комуницирам со ќерките му и дознаам многу работи за неговиот живот ќе почнам со пишувањето на книгата,тоа се моите планови за да не се заборави ликот и делото на Колозов.


  39833_416735295457_716387_n.jpg
  водам и група на фб

  www.facebook.com/CAROTKolozov

  кој сака нека повели

  нешто специјално за него од мене :


  ПОМИНАА 10 ГОДИНИ,7 МЕСЕЦИ И 7 ДЕНА ОТКАКО ПРЕСТАНА ДА ЧУКА СРЦЕТО ТВОЕ, ЗГАСНАА ДВЕТЕ SВЕЗДЕНИ ОЧИЧКИ И ЈА СНЕМА БИСЕРНАТА НАСМЕВКА ТВОЈА... Болката за тебе остана, секој ден е се посилна, почнува да станува неподнослива...

  Јас лично ќе се погрижам да твојот лик никогаш не изчезне меѓу народите, ти си насекаде околу мене, пред мене, во моето јаве и мојот сон, твојот глас ме прати насекаде, ти си среќен човек бидејки си неизмерно сакан, а сакан си бидејки ти тоа со твојата добрина го заслужи. На мравка не згазна, ни една нација не погази, ти си човек за сите времиња! И на лошото со арно враќаше чунки има кој да суди,господ баве ама не забраве. И не, не те сакам од кога почина, јас со твоите приказни се родив,пораснав и понесов многу поуки со мене од нив. Те сакам неизмерно мил човеку! Нека се свети ликот и името твое!


  ЈАС ГОДИНАВА ПРЕД КУЌАТА ОД КАДЕ ШТО ИЗЛЕГОЛ КОЛОЗОВ

  1eb51362314.jpg

  [​IMG]
   
  #7 FallenAngel, 20 мај 2014
  Последна промена од модератор: 20 мај 2014
  На corki му/ѝ се допаѓа ова.
 8. FallenAngel

  FallenAngel Староседелец

  Зачленет на:
  5 декември 2012
  Мислења:
  601
  Допаѓања:
  401
  Инаку Ѓорѓи има сестра,помала,се вика Ефка. Во Скопје живее
   
 9. FallenAngel

  FallenAngel Староседелец

  Зачленет на:
  5 декември 2012
  Мислења:
  601
  Допаѓања:
  401
  Нашиот единствен крал на македонските народни приказни кога одлучил да стане актер го напуштил родното место Богданци и рекол дека ќе стане Петре Прличко. Тој му бил идол. Заминал за Штип каде се вршеле аудиции на актери. Шенка веќе била во светот на театарот и била една од публиката на аудицијата. Ѓорѓи уште во првиот круг се издвоил од другите учесници. Веднаш бил примен. Тогаш тој имал 19 , а Шенка 20 години. Отпрвин станале големи пријатели. Кога Пенка сакала да отиде да работи во Куманово Ѓорѓи сакал да оди со неа. Така отишле и овде настанува нивната љубов голема. 1969 година се земаат. Истата година на 15 Октомври им се раѓа првата ќерка Катерина Колозова која денес има ќеркичка и е многу успешна професорка во Македонија и надвор од неа. Еве една нејзина изјава  Две години подоцна на 20 октомври се раѓа и Кристина. Мајка и на Шенка рекла чим се во ист месец треба барем на иста буква да им е името.

  Еве ја и Кристина.

  [​IMG]

  Таа има два сина. Живее и работи во Скопје.
  Додека била бремена Шенка работела и го финансирала факултетското образование на нејзиниот сопруг Ѓорѓи кој секој ден бил на релација Куманово-Скопје ради студиите. Подоцна го напуштаат Куманово и се преселуваат во Скопје. Каде живеат и работат. Причината за смртта на Ѓорѓи е излив на крв, инфаркт. Интересен е фактот дека иако бил малку пополничок никогаш немал проблеми со тежината ниту покачен притисок. Сите здравствени слики биле секогаш одлични. Тој и Шенка поседуваат вила во Велестово, Охрид каде ќерките и Шенка скоро цело лето го поминуваат.


  Мислам доста ви е ова.
   
  #9 FallenAngel, 13 јуни 2014
  Последна промена: 13 јуни 2014
  На Outrider му/ѝ се допаѓа ова.
 10. FallenAngel

  FallenAngel Староседелец

  Зачленет на:
  5 декември 2012
  Мислења:
  601
  Допаѓања:
  401
  [​IMG]

  Чорбаџи Ѓорѓија

  На вечера кај Фамилија Колозови. Шенка и Ѓорѓи со внучето од помалата ќерка.


  [​IMG]

  Сликава е сликана еден месец и половина пред неговата смрт. Со внукичката негова.

  Приватна архива.
  [​IMG]
   
  #10 FallenAngel, 14 јуни 2014
  Последна промена од модератор: 15 јуни 2014

Сподели: