Што би направиле доколку би имале 1.000.000 евра?

MyBella

Нов член
18 февруари 2012
26
14
3
Ќе го вложам во недвижнини зашто пари се трошат многу лесно и брзо доколку не ги трошиш паметно, а во меѓувреме може да посетам некои светски дестинации кои од секогаш сум сакала да ги посетам ;)
А за добротворни цели ќе дадам тогаш кога некој мене ке ми донира 1.000.000,
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: ZmajChe and Baronessa

Baronessa

Истакнат Член
13 февруари 2012
541
751
93
Los Angeles!
би купила кадилак.... стан у лос анџелес... би си отворила свој бизнис тамо... и би живеела среќно до крајот со мојот сакан!
 

Praetorian

Староседелец
24 февруари 2012
326
396
1,063
Најпрво не би инвестирал во проектот "Купи куќа-купи стан", гарантирам.
Со останатите 1 000 000 евра најпрво би инвестирал во две недвижнини- два стана од кој едниот ќе го издавам (по можност на странци, плаќаат по 400-500 евра кирија).
Со 50 000-80 000 евра ќе отворам бизниси (плус вадење дозволи и 300 тракатанци со бирократи со пивски стомаци), од кој ќе можам (со потење на газот) да ги враќам инвестираните пари неколкукратно. Бизнис во смисла на угостителски објект (ресторант, кафе-бар), правно-економски консалтинг (со задолжително зачленување во германско, американско или британско-македонска комора на потенцијални клиенти странци) и дополнително ќе отворам теретана од мерак :).
Остантите пари, секако, одат во банка на орочување, во УЈП како данок на добивка и дел на берза во смисла на купување акции од областа на индустријата.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: ZmajChe and Marick14

Davidovic

Активен Член
17 февруари 2012
167
62
28
34
Првин ќе си напраам една за мене каква одсекогаш сум сакал, а потоа ќе започнам бизнис со нив! К У Ќ И ! :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: ZmajChe

jovanKH2O

Староседелец
1 март 2012
54
82
1,018
Би си купил една убавo уредена не многу голема, просечна куќа со преубав поглед на море, еден добар автомобил и останатото би го искористил на патување на различни дестинации во светот со саканата :D :trepka
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: ZmajChe and DarkPassenger

Везилка

Активен Член
20 февруари 2012
118
220
43
33
Ќе го пратам мачорот на операција за да му вградат око :) Прво тоа, потоа би помогнала на домашните, затоа што знам колку им треба. И на баба ми би и купила куќа, со тараса и мало дворче:)
Би донирала на сите деца во Македонија што се болни од некаква болест и треба да се лекуваат во странство.
И за себе би си купила еден стан со убав поглед, викендичка на убаво место, кола, и останатото ќе го инвестирам во мојот сопствен семеен бизнис. :)
 

4FUN

Староседелец
3 март 2012
897
1,988
1,093
LAS VEGAS ...
bellagio-hotel-fountain.jpg
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: emzzy

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Ќе се обидам да ги мултиплицирам неколку стотици пати и на крај целото богатство и парите би ги запалил, исто како во Бетмен.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: ZmajChe