Предлози за книги - Со кратка рецензија

Ghtalpo

Староседелец
27 февруари 2012
2,656
3,335
1,153
Знам дека се линкови за да се купи книгата.И ако навистима е толку добар би сакала да имам некоја книга од него.:)
Добар е релативна работа,сега ми оди во потствеста дека го иам слушано и од Гиш во некои негови излагања на телевизија за Кастанеда.
Има поделени страни од тие што викаат дека пишувал измислици и до такви што не мислат така.
Ете ја имам оваа онлајн па види каков стил е напишана ако сакаш.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: redhead

Praetorian

Староседелец
24 февруари 2012
326
396
1,063
Досега сум до 60-та страница од "Во друштво на куртизаната", книга со опишувања на Рим во времето кога е нападнат од шпанска војска, дејствие кое е раскажано од џуџе- помошник на газдарицата на куќата Фјамета Бјанкини.
Верувам дека и во продолжението ќе има убаво раскажани работи, со доза и на хумор и делови на опис на отворена утроба одмртви луѓе располслани на римскиот плоштад.
 

Drama Queen

Нов член
8 април 2012
1
2
1
30
"Скитникот Мактуб" - Пауло Куелјо

Љубов

Учителот рече:

"На сите нас ни е потребна љубов. Љубовта е дел од човечката
природа, исто како јадењето, пиењето и спиењето. Понекогаш сме
сосема сами, набљудуваме едно прекрасно зајдисонце и си мислиме:
"Оваа убавина нема никаква смисла затоа што немам со кого да ја
споделам."
Во овие моменти треба да прашаме: колку пати некој не замолил за
љубов, а ние едноставно сме се тргнале настрана? Колку пати сме се
уплашиле некому да му се доближиме и нему или на неа во лице да му/и
кажеме дека сме вљубени?
Чувајте се од осаменоста. Таа создава зависност исто како и најсилната
дрога. Кога ти се чини дека зајдисонцето нема никаква смисла, понизи се
и тргни да бараш љубов. При тоа мораш да знаеш дека и со неа е исто
како и со другите духовни благослови: колку повеќе си подготвен да даваш,
толку повеќе ќе ти се врати."
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Брида and TheQueen

zombie#

Полноправен Член
11 април 2012
72
65
18
29
Ангели и демони
Кодот на ДаВинчи
Девојката со бисерна обетка
Загубената ќерќа
Десеттата симфонија
 

Redhead

Bookworm
23 февруари 2012
1,060
2,039
1,133
Neverland
Десеттата симфонија
Многу интересна книга.А не ценета доволно.Мене баш ми се допадна.

*Папата Јована
*Невеста во Борџии
*Јас Мона Лиза
*Сенката на ветрот
*Игра на ангелот
*Катедрала на морето
*Пиреј
*Портата на кафезот, и многу други
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Брида and Primrose

zombie#

Полноправен Член
11 април 2012
72
65
18
29
Десеттата симфонија
Многу интересна книга.А не ценета доволно.Мене баш ми се допадна.
Да.

Иначе ја заборајв „Марина“ од Зафон.
Не сум ја читала ама братучетка ми кога беше на гости ја читаше и ми ја раскажуваше и книгата ми изгледаше супер.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Saladin and She

Selma

Ingenious
15 февруари 2012
4,366
7,054
1,183
Ја има ли читано некој The hunger games-Suzanne Collins секаде ја спомнуваат и книгата и филмот, вреди да се прочита? :^)
 

She

Истакнат Член
17 февруари 2012
301
569
393
Ја има ли читано некој The hunger games-Suzanne Collins секаде ја спомнуваат и книгата и филмот, вреди да се прочита? :^)

Јас го прочитав само првитот дел од трилогијата пред една година, само што го преведоа кај нас, и тоа само за еден викенд. :) Морав, ептен ме интересираше што ќе се случи. Сега ептен ја исфорсираа книгава, као демен најдобар трилер напишан евр.
Го задржува вниманието да, ама не е нешто уау. Годинава излезе и филмот. Ако ти падне во рака читни ја, вреди, па сподели импресии :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: redhead and Selma

Лејди М

Нов член
20 април 2012
16
15
3
39
Скопје
Ја има ли читано некој The hunger games-Suzanne Collins секаде ја спомнуваат и книгата и филмот, вреди да се прочита? :^)

Јас ги прочитав сите три дела. Ги читав на англиски, нарачав hard cover изданија од амазон, но кога ја преведоа тука ги купив и нашите изданија затоа што сакав да си ги имам и на македонски. Мене лично, книгите многу ми направија мерак, неизвесни се, морничави се, на моменти тажни - особено во првата и третата книга се утепав од плачење. Мислам дека фамата што се крена не беше за џабе, книгите се најпопуларни во свет во последните 2 години. Ако направам една паралела со трилогијата Девојката со тетоважа на змеј, на пример, мене Hunger games многу повеќе ми се допадна. Прочитај си, па оцени самата зошто сепак, нели, за вкусови не се дискутира:)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Selma