Сакам да кажам/Сакам да прашам

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,519
1,183
Big Sur
Знам дека стално збориме како е симптоматично и опасно влијанието на виртуелниот свет врз здравиот развој на една индивидуа, ама не луѓе, не е симптоматично, туку веќе и екстремно критично и опасна дијагноза е!
Среќа сите поблиски ми се нормални т.е. незаразени, инаку јас или ќе немав друштво или ќе ги шамарав сите и ќе бев во затвор сега.
Петнаесет минути бирање филтер за слика, па тактизирање кои тагови да се ставале, па дали некоја симпатија или умислена ривалка е онлајн, па тогаш темпираат слика или нешто да стават... и да, ривалството со броење лајкови било многу реално, не е само преувеличена измислица. Луѓево точно знаат кој и кога ги заследил, па ако им снема лајк, одма дали ги отследил или блокнал некој, па пребројување, споредби.
Значи луѓево се многу озбилни со својот онлајн имиџ. Онака дури скриено и ко да ми потфрлаа дека сум лузер, демек што сме правеле ние што ништо не објавуваме по социјални мрежи, со малце пријатели што сме ги знаеле и онака, толку ли немало што да кажеме, па имало бенефиции и виртуелното...
Не знам, жално е девојки над 20 години, што реално и со самата младост имаат капацитет и време да научат нешто корисно, се занимаваат со глупости што утре ќе ги снема ко покоен Мајспејс, Пријатели, Бершер и остало.
 

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,801
810
1,133
Skopje
Да прашам,а помалце да кажам:
Безмалку наликуваме на оние од Африка,Македонија е во ваква ситуација каква што е од политичка гледна точка повеќе во тезава одколку во финансиска,имено некој си кој се занимаваат со политика и за тоа зимаат плата ги носат малте не нај тешките одлуки од кој до негде повеќе или помалце зависи статусот и државата наша како независна .
Прво прашање е дали некој од тие е компетентен да одлучува за химна,валута,јазик,образование,грб итн дали тоа да се корегира,промени,намали или зголеми ??
Второ кој ги прашува тие дали тоа нешто би било така или не,дали тоа е од тато или од мама им донесено,дали некој гинел уназад векови за да сега дојде ред ние ќејфови да им правиме ??
Трето,а и ова ми е како узречица за нив (странците) кој ги прашува ние тука што да правиме кога станува збор за ИДЕНТИТЕТ,ЈАЗИК,ХИМНА И ДР,едноставно е дека треба да си ја гледаат чергата дома дека тука во Лазарополе или Скопска Црна гора клозетите што се се постари од нивната држава , и како тоа никој не им го дава на знаење ?? :svirka
 

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,285
2,372
1,153
Skopje
www.facebook.com
Да прашам,а помалце да кажам:
Безмалку наликуваме на оние од Африка,Македонија е во ваква ситуација каква што е од политичка гледна точка повеќе во тезава одколку во финансиска,имено некој си кој се занимаваат со политика и за тоа зимаат плата ги носат малте не нај тешките одлуки од кој до негде повеќе или помалце зависи статусот и државата наша како независна .
Прво прашање е дали некој од тие е компетентен да одлучува за химна,валута,јазик,образование,грб итн дали тоа да се корегира,промени,намали или зголеми ??
Второ кој ги прашува тие дали тоа нешто би било така или не,дали тоа е од тато или од мама им донесено,дали некој гинел уназад векови за да сега дојде ред ние ќејфови да им правиме ??
Трето,а и ова ми е како узречица за нив (странците) кој ги прашува ние тука што да правиме кога станува збор за ИДЕНТИТЕТ,ЈАЗИК,ХИМНА И ДР,едноставно е дека треба да си ја гледаат чергата дома дека тука во Лазарополе или Скопска Црна гора клозетите што се се постари од нивната држава , и како тоа никој не им го дава на знаење ?? :svirka
Се додека народов се дели на едни овци и други овци ќе биде вака.
Државава ни на едните ни на другите не е оставена од мама и тато. По малку вести гледај не е на арно посебно кога се од шаблон телевизии ;)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Mnogo Bitno and Achernar

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,801
810
1,133
Skopje
@incule и на кајгана си имаш муабет,во тек си со ноќниот живот некако :D,а што ти е предобро тоа во ноќниот живот ?
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
https://www.facebook.com/borce.jakimov.1?hc_ref=NEWSFEED&fref=nf

Да, капс лок тоталните дијаспора имбецили навистина постојат. (facepalm):ladno(facepalm)
Ниту еден обид да се најде било каков смисол во постоењето на вакви креатури не би вродил со плод. Каква карма, каква дарма, какви реинкарнации или гревови на родители до 4.колено и слични идеи, нема, не постои.
Life`s a bitch and then we die.
 

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,801
810
1,133
Skopje
Дали во вистинска смисла на зборот ќе си ја покажеме гордоста и потеклото,дали ќе му дадеме јаки шамари на тоа што туку така влегло во нашиот дом и ни кажува кој од која чинија ќе јаде или од кој филџан кафе ќе пие .
Дали тие што се удираат во гради на фб ќе бидат реалност на јаве,дали туку така ќе го оставиме и прогледаме низ прсти онака ноншалантно тоа што е нај лошо за нас Македонците тоа што е неприфатливо без разлика кој е на власт,дали ќе се стават во ќош еднаш за секогаш оние кој немаат право да зборат,а не да навлагаат во такви осетливи работи,дали ќе ја исечеме раката на тој што дава таква причина за истото да биде побарано да се промени (нашето се македонско) еве искрено како гледате на тоа ..
Дали секој си ја брка работата и мува не го лази за сето она векови наназад,дали сме куче што лае не каса,јас сакам да каснеме јако,ама не само Прилепчани и Тетовчани итн,сите заедно,ќе биде врв и непоправливо ако дојде до таквото посвојување,ќе биде незнам
 

Ѕвездичка

Староседелец
21 март 2016
1,102
971
1,133
@Outrider друг пат пред да постираш нешто со канцерогена содржина барем нагласи дека може да има последици по располежението на денот.
Македонија и македонското не го давал, а живее во Германија и го поддржувал Н.Г.
Уште пострашни се коментарите на постовите. Малку ќе е електирчна столица...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider