Сакам да кажам/Сакам да прашам

BioTrpe

Истакнат Член
29 октомври 2015
252
173
143
Не сте нормални се занимавате како им е на животните, мислите нив им е гајле за нас? :D

Ова е empathy level 999 хаха. Too much for my style. Многу работи им правиме на животните, па и на растенијата спротивни на нивната воља, меѓутоа тоа е со цел да преживееме. Синџир на исхрана. Поголемите и посилните ги јадат помалите и послабите.

Човекот е најголемото, најинтелигентното и најпредаторското животно на планетата. ;)
Паа не сум сигурен дека кравата упаднала кај тебе дома и ја измалтретирал баба ти .. ние им правиме зло, и ние сме тие што треба да го спречиме тоа, затоа нам треба да ни е гајле за нив.
Како е човекот најголем и наинтелигентен? Слонот е многу пати поголем од човекот, жирафата? .. ајкулата ...! китот ? ..
Најинтелигентен е за што ?
Па на животните не им треба јазик, ти само се погледнат, помирисаат и тоа е тоа .. знаат се што треба, додека нам ни треба цел ден за расправање на глупи теми ... ова е интелигенција според тебе?
Ги копираме животните во секој можен поглед. Пример Кунг-фу - Богомолка, Куќа - Мравки, итн и потоа тоа го крадеме и го нарекуваме наш проект - наша интелигенција .. ох, па ние сме на крај според интелигенцијата, бидејки со нашата интелигенција само се уништуваме самите себеси како вид, другите животински и растителни видови, како и целата планета.. додека интелигенцијата на коњот е доволн да опстои како вид и да ги испочитува другите раст. и жив. видови и нивниот опстанок.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
oh boy...
Ја пратам мање више цела дискусија, но не можам веќе да сврзам крај со крај бидејќи:
1. Кога станува збор за кога имаш да избереш дали да спасиш бебе или ждребе (се римува дури :zelen), почнува да се релативизира со околности, еднаквости, ситуации.
2. Кога станува збор да споредиш интелигенции меѓу животно и човек, животното секогаш победува, без никакви околности, ситуации.

Ова ме буни некако цело време во дискусијата.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: BioTrpe

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Навистина човекот е најпредаторско? Зошто тогаш се плаши од волк, од тигар или лав?
Како мислиш се плаши? Интелигенцијата на човекот надоместила за физичката немоќ против такви животни и направил оружје за да се справи. Еден клик и волк/тигар/лав итн е мртов.
 

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,070
1,133
Паа не сум сигурен дека кравата упаднала кај тебе дома и ја измалтретирал баба ти .. ние им правиме зло, и ние сме тие што треба да го спречиме тоа, затоа нам треба да ни е гајле за нив.
Како е човекот најголем и наинтелигентен? Слонот е многу пати поголем од човекот, жирафата? .. ајкулата ...! китот ? ..
Најинтелигентен е за што ?
Па на животните не им треба јазик, ти само се погледнат, помирисаат и тоа е тоа .. знаат се што треба, додека нам ни треба цел ден за расправање на глупи теми ... ова е интелигенција според тебе?
Ги копираме животните во секој можен поглед. Пример Кунг-фу - Богомолка, Куќа - Мравки, итн и потоа тоа го крадеме и го нарекуваме наш проект - наша интелигенција .. ох, па ние сме на крај според интелигенцијата, бидејки со нашата интелигенција само се уништуваме самите себеси како вид, другите животински и растителни видови, како и целата планета.. додека интелигенцијата на коњот е доволн да опстои како вид и да ги испочитува другите раст. и жив. видови и нивниот опстанок.
И јогата исто така е осмислена според однесувањето на некои животни ;)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: BioTrpe

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,070
1,133
Како мислиш се плаши? Интелигенцијата на човекот надоместила за физичката немоќ против такви животни и направил оружје за да се справи. Еден клик и волк/тигар/лав итн е мртов.
Ама сепак ке ти се наполнат гаќите ако те нападне волк, џабе што имаш пушка, повекето од нас и од пајаци се плашат.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: BioTrpe

BadBoy007

Активен Член
26 септември 2016
209
166
43
Навистина човекот е најпредаторско? Зошто тогаш се плаши од волк, од тигар или лав?
Со AK47 во рака не би се плашел од ништо што е од животинско потекло па и мечка нека е. :)
ak_pic1.jpg
Се плаши од споменатите животни само кога е без оружје пошто знае дека се покрволочни животни и не му ја мислат многу - напаѓаат како прави ѕверови! Побрзи се и имаат остри заби.
Пошто сме поинтелигентни од нив сме инвентирале разно-разни оружја (за жал наменети за убивање на други луѓе), но тој изум одлично служи и во борба против останатите животни си кои ја делиме природата.
 

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,070
1,133
Со AK47 во рака не би се плашел од ништо што е од животинско потекло па и мечка нека е. :)
ak_pic1.jpg
Се плаши од споменатите животни само кога е без оружје пошто знае дека се покрволочни животни и не му ја мислат многу - напаѓаат како прави ѕверови! Побрзи се и имаат остри заби.
Пошто сме поинтелигентни од нив сме инвентирале разно-разни оружја (за жал наменети за убивање на други луѓе), но тој изум одлично служи и во борба против останатите животни си кои ја делиме природата.
А од инсекти се плашиш ли?
 

BadBoy007

Активен Член
26 септември 2016
209
166
43
А од инсекти се плашиш ли?
:D
Не се плашам. Зависи на какви инсекти мислиш. Пајаците ги убивам, црви, стоногалки и такви створења ми се гадни ама не се плашам. Пеперутките и бубамарите ми се интересни. Оси, пчели, бумбари, бубашваби итн. и тоа ништам. Крлежи можеби единствен страв да не ми пренесат некоја болест или срање.
Fearless guy сум во принцип. Armed properly I know I can deal with everything.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo

BioTrpe

Истакнат Член
29 октомври 2015
252
173
143
:D
Не се плашам. Зависи на какви инсекти мислиш. Пајаците ги убивам, црви, стоногалки и такви створења ми се гадни ама не се плашам. Пеперутките и бубамарите ми се интересни. Оси, пчели, бумбари, бубашваби итн. и тоа ништам. Крлежи можеби единствен страв да не ми пренесат некоја болест или срање.
Fearless guy сум во принцип. Armed properly I know I can deal with everything.
Праф маш (muscle)
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Со AK47 во рака не би се плашел од ништо што е од животинско потекло па и мечка нека е. :)
ak_pic1.jpg
Се плаши од споменатите животни само кога е без оружје пошто знае дека се покрволочни животни и не му ја мислат многу - напаѓаат како прави ѕверови! Побрзи се и имаат остри заби.
Пошто сме поинтелигентни од нив сме инвентирале разно-разни оружја (за жал наменети за убивање на други луѓе), но тој изум одлично служи и во борба против останатите животни си кои ја делиме природата.

Ех, со калаш, и стара баба може тоа, ако си маш тогаш со голи раце, само ти, ножот и гризлито, па после главата препарирана на ѕид, кожата како тепих и невестата восхитено ти се клања...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo