Чет муабети (ти реков-ми рече)

corki

Староседелец
21 декември 2013
542
449
1,073
немој жити лебот, тоа се сечени и лепени претпоставки зад кои стои опозицијата и лично Зоран Заев.

Е,ее кога ќе почнат баби и жаби да се мешаат работава излегува тиурлитава!Никој не обвини опозиција или позиција освен аутрајдерот.Човек треба да е начисто пошандрцао па да помисли таква неискреност,каков зоран,каков грујо,тука треба раководителот што не ја пуштил женава да отиде на лекар,да го јаде стапот,зошто тој е врзан со случајот,и тој треба да ја сноси одговорноста,од која што не верувам дека грујо или било кој друг би застанал во негова одбрана.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: diva orhideja

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Тука и јас се сложувам. Но за да го јаде газдата, Грујо треба да прати пазарна/санитарна/билокаква инспекција. А каде е таа во моментот?
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Од кај знаеш дека нема до сега испратено?
Фабриката си работи 24/7. Во вакви состојби при смрт на работник, фабриката запрува со производтство барем додека не се направи целосна истрага од причините за влошување на здравјето на работникот до неговото последно испраќање.
 

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Тука и јас се сложувам. Но за да го јаде газдата, Грујо треба да прати пазарна/санитарна/билокаква инспекција. А каде е таа во моментот?
Зарем премиер треба да испраќа билокакви инспекции!!??Постојат други служби под негова нладлежност што треба да си ги извршуваат тие работни задачи, тамна работа Грујо да праќа, свашта!!
Никаде во свет ако се случи смрт во некоја установа не запира работата освен ако станува збор за убиство!Секоја фабрика што е оддалечена од градот треба да има своја амбуланта и медицински персонал, тука треба најпрво да се бара вината а не кај Грујо!На фудбалска утакмица кога ке почине фудбалер од мозочен удар да не ја откажуваат случајно средбата и го бараат виновникот!? @Saladin ај не ја претерувај работата!!
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Viktor k

corki

Староседелец
21 декември 2013
542
449
1,073
Фабриката си работи 24/7. Во вакви состојби при смрт на работник, фабриката запрува со производтство барем додека не се направи целосна истрага од причините за влошување на здравјето на работникот до неговото последно испраќање.

Таква ли е процедурата,да запре фабриката со производство,не сум сигурен за тоа како гласа законот?Но мислам дека би било добро,барем од почит да застане ако не од друго.Но како и да е,околу работата и работодавците,викаш фабриката работи 24/7, и сега се проговорува за начинот и времето поминато.па еве јас од лично искуство би ти кажал дека и јас сум работел со 24/7 и најчудно од се ми беше кога одеа народ на црква на велигден,газдата ме праша,каде оди толку народ.Тоа беше раните деведесетти,значи после нашето осамостојување ние почнавме да тониме во калта,и повреди на работно место биле прикривани од страна на газдите и немалени придонеси и се што се вика криминал.И сега ако е така,значи работите не престале,само продолжиле.
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Зарем премиер треба да испраќа билокакви инспекции!!??Постојат други служби под негова нладлежност што треба да си ги извршуваат тие работни задачи, тамна работа Грујо да праќа, свашта!!
Никаде во свет ако се случи смрт во некоја установа не запира работата освен ако станува збор за убиство!Секоја фабрика што е оддалечена од градот треба да има своја амбуланта и медицински персонал, тука треба најпрво да се бара вината а не кај Грујо!На фудбалска утакмица кога ке почине фудбалер од мозочен удар да не ја откажуваат случајно средбата и го бараат виновникот!? @Saladin ај не ја претерувај работата!!
Добро... ете нека биде газдата крив. Имала ли фабриката здравствена установа? Кој и` дал дозвола да работи ако не ги исполнувала основните услови што ти погоре ги наброја?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lady*

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Таква ли е процедурата,да запре фабриката со производство,не сум сигурен за тоа како гласа законот?Но мислам дека би било добро,барем од почит да застане ако не од друго.Но како и да е,околу работата и работодавците,викаш фабриката работи 24/7, и сега се проговорува за начинот и времето поминато.па еве јас од лично искуство би ти кажал дека и јас сум работел со 24/7 и најчудно од се ми беше кога одеа народ на црква на велигден,газдата ме праша,каде оди толку народ.Тоа беше раните деведесетти,значи после нашето осамостојување ние почнавме да тониме во калта,и повреди на работно место биле прикривани од страна на газдите и немалени придонеси и се што се вика криминал.И сега ако е така,значи работите не престале,само продолжиле.
Да, но тоа не е причина за префрлување на топката. „Еј види и предтоа било вака, ние не сме криви што луѓе умираат“. Е криви се. И тие претходните но и овие сега во моментот се итекако криви, прво затоа што дозволиле да дојде (продолжи) до ова дереџе.
 

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Добро... ете нека биде газдата крив. Имала ли фабриката здравствена установа? Кој и` дал дозвола да работи ако не ги исполнувала основните услови што ти погоре ги наброја?
Постојат надлежни служби кои ке си ја бркаат таа работа, сигурно јас и ти нема да изиграваме инспектори, е сега разликата помегу мене и тебе е што ти сакаш да ја префрлиш вината на други повисоки дистанции а јас не се замарам со тоа, сум гледала и гледам многу умирања и многу луѓе кои проаѓаат и не застануваат да пружат помош.Ако те интересира зман за Џонсон фабриката, имаат амбуланта и медиц. кадар е сега како работат да те пуштиме тебе па да испиташ.
 

corki

Староседелец
21 декември 2013
542
449
1,073
Да, но тоа не е причина за префрлување на топката. „Еј види и предтоа било вака, ние не сме криви што луѓе умираат“. Е криви се. И тие претходните но и овие сега во моментот се итекако криви, прво затоа што дозволиле да дојде (продолжи) до ова дереџе.
Ако се барат причини,за една минута ќе се најдат 20причини за расправа,тука едно е јасно,неможе фабрика со 4000 или повеќе вработени,да работи без потребните критериуми кои би биле потребни,но насобраната клапа (Рководители)кавадаречка е изгледа најголемиот проблем,тука е се крие зајакот,зошто ние како народ сме самите покварени,за да му погодат на газдата,им вадат душа на работниците.