Сакам да кажам/Сакам да прашам

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,278
9,120
1,683
Тоа ништо не менува, но сакав само да потенцирам дека Св. Валентин, Св. Трифун и задушница се на ист ден, но едниот празник е кај католиците, а другите два се кај православните.
што да прават кутрите протестанти :(
 

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,531
14,441
1,683
Таму каде што треба
А и како може ден на вљубени да биде во ист ден на мртви, денес е задушница, и пак во ист ден на пијаници Св.Трипун?Ај кажи ми ти?
Така се погоди задушница оваа година(петок спрема сабота)се поклопија заедно со Св.Трифун.
 

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Од нигде никаде малиот ми вика:
Мама па не е така далечно времето кога си била дете.
Како доаѓаш до таа мисла мило јас сум возрасна не сум веќе дете.
Секој возрасен е дете мама, засекогаш.
И ти си дете.Само поголемо.

Хммм..
 

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,531
14,441
1,683
Таму каде што треба
Од нигде никаде малиот ми вика:
Мама па не е така далечно времето кога си била дете.
Како доаѓаш до таа мисла мило јас сум возрасна не сум веќе дете.
Секој возрасен е дете мама, засекогаш.
И ти си дете.Само поголемо.

Хммм..
Многу убаво ти кажал,детето живее во нас,телото е тоа кое остарува.
 

Метаморф

Истакнат Член
5 декември 2014
299
334
173
28
Колку е гадно кога касно сфаќаш дека цело време туѓите е*ани потреби си ги ставал пред своите.
 

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
Членство на друг форум после еден на кој си бил долго време е исто како нова врска после старата.
Интересно е, ќе најдеш нови и интересни работи кои си ги немал на старото место, ќе излезеш од монотонијата, од работите што ги знаеш на памет, од се она што ти станало рутина и навика, ќе имаш шанса одново да си дадеш шанса да се прикажеш во вистинско светло и повторно да се забавуваш, но има нешто што те враќа назад.И секогаш ќе те враќа. Колку време ќе треба да помине додека се запознаваш, додека се вклопиш, раскажеш за себе... Нешто што на старото место не мора да го кажуваш. Тука се знае кои се твоите 10 омилени филмови, каква музика сакаш и која си навистина, каква си кога си тажна и што те прави среќна... Некои работи ќе те направат да посакаш да заминеш некаде на подобро, но не можеш зад себе да ги оставиш сите тие спомени кои знаеш дека нема никаде да ти се повторат. И бараш нешто ново и поинтересно, но длабоко во себе знаеш дека никаде нема да го најдеш она што тука го имаш и знаеш дека тука припаѓаш.. И имаш среќа да бидеш на место што има нешто што никое друго место го нема. Душа.
 

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,278
9,120
1,683
Купив 30 двд-р дискови. Мора да испразнам 800 гб филмови. Да не дава некој меморија под кирија? :)