Чет муабети (ти реков-ми рече)

mspasenoski

Староседелец
19 февруари 2013
442
701
1,103
36
Карпош - Влае
Сиромавиот ќе измисли илјада и една работа и ќе најде начин како да изманипулира со човек за да му извлече пари. Всушност и нему ми е здосадено да биде без пари. Затоа велат старите Сиромав човек жив ѓавол ! Внимавај од тие луѓе. Немаат што да изгубат.
 

Lady...M

Нов член
25 јануари 2015
2
1
3
Не знам зошто ама многу ми е јак постов :zelen

Инаку на српски тешко, ваљда на англиски ќе ја најдеш на нет...
Ама и на хебрејски јазик да ја најдам ако треба ќе ја преведувам збор по збор само да дознаам шо се случи :D На најважниот момент бе нема страни, како бе ? :frantic Сепак фала ;)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Сиромавиот ќе измисли илјада и една работа и ќе најде начин како да изманипулира со човек за да му извлече пари. Всушност и нему ми е здосадено да биде без пари. Затоа велат старите Сиромав човек жив ѓавол ! Внимавај од тие луѓе. Немаат што да изгубат.
Аа затоа богаташиве бегаат од сиромашните. Колкава глупост е ова дека манипулирале за да извлечат пари. Маката го натерала да мора да побара а човечки е да се помогне а не да се бега како од ѓавол. Тие што се богати се поголеми ѓаволи, жити глупавите поговорки.
 

mspasenoski

Староседелец
19 февруари 2013
442
701
1,103
36
Карпош - Влае
Кога ќе ти извлече некој пари сиромашен или ти продаде нешто а не си приматил ќе видиш за што зборувам. Јас лично сум искусил еднаш . Сега дали е глупава или паметна поговорка тоа е твое. И не ги ставај сите во еден кош ни богати ни сиромси. Богатите знаат да бидат лоши ама и сиромасите не се нешто поарни, ретко ги има такви од сиромасите што работат чесно и не им работи раката (да краде).
 

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Кога ќе ти извлече некој пари сиромашен или ти продаде нешто а не си приматил ќе видиш за што зборувам. Јас лично сум искусил еднаш . Сега дали е глупава или паметна поговорка тоа е твое. И не ги ставај сите во еден кош ни богати ни сиромси. Богатите знаат да бидат лоши ама и сиромасите не се нешто поарни, ретко ги има такви од сиромасите што работат чесно и не им работи раката (да краде).
Не ми се допаѓа твојот одговор,но немам нерви за објаснување денес...инаку сиромавите крадат на ситно а богатите на гооолемо.
 

Luckky

Upright
22 февруари 2012
2,636
5,812
1,153
32
Western Sky, Land of Oz.
Јас зборувам од моето искуство.
Тамам ќе почнев со „игра на зборови и нивно комбинирање“ - ама го прочитав последниот параграф и се предомислив :)
Нема лошо во комбинирање на буквите и зборовите... Во „Сефер Јецира“ се вели дека Едниот создал се преку 22 букви на евреите и нивното комбинирање! :)

Бесцелна дискусија е ова тука... мене не ми се допадна што започна темава мешајќи ја Телемата во овој хаос, па сакав само да кажам дека без разлика дали некој верува во ангели, демони, сефироти, елементи, ритуали, богови - едно е точно: ако изведува одредена работа во одредено време, ќе следат одредени резултати!
Без разлика што верува... работи и ќе добиеш тоа што треба! Верувањето нема врска со реалноста.
Очекувањето на резултат нема врска со реалноста, не пак едно верување!

Така да: без разлика дали постојат ангели-чувари или не, има методи кои зборуваат дека се постигнува „нешто“! Тоа што сте научени прво да верувате за да нешто започнете, па целата математика дали вреди нештото - е ваша работа.
Без работа и искуство - ова е излишен муабет за H.G.A. со кој се среќавате денес.
Ќе чекам да видам што се ќе се продискутира тука... можеби ќе ми се допадне, па ќе влетам со некој цитат :)


П.С.
И да, може да се разликува знаење од верување... иако е внатрешна работа на човекот.
Има начини и начини... да се зборува за тоа отворено е неумесно бидејќи симболите со кои би можело да се објасни тоа едноставно - се премногу општи и разбрани секако од секој.

Тука те цитирам, да не испаде дека сум надвор од тема.
Јас не го искажав мој став по темата, целта ми беше токму тој дел околу потребата за дискусија.
Секако дека може да се разликува знаење од верување. И објективно и субјективно. Но ако веќе ако спомнеш дека е апсолутно, тогаш е друга приказната.