Вкусови и филмски мислења

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
Дека не ти бил досаден ни Шесто Сетило и дека лошо претпоставувам. :)
Ако Rear Window ми бил најглупавиот филм што сум го изгледала, а најмногу ги сакам Psycho и Vertigo на пример? Тогаш што дијагноза имаш за мојот вкус?
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Ако Rear Window ми бил најглупавиот филм што сум го изгледала, а најмногу ги сакам Psycho и Vertigo на пример? Тогаш што дијагноза имаш за мојот вкус?
Не може да ти е Rear Window најглупав а другиве да ги сакаш. Но ете на пример е така, тогаш не би имал никаква дијагноза ако кажеш само дека филмот не ти се допаѓа, а ако почнеш со тоа дека е најглупав, не чини ич, досаден е и слично, тогаш би ти рекол да бараш друг жанр за гледање. :)
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Можеш со одредена персона да имаш НЗС (што би се рекло) во вкусот за филмови. А жанрот ич нема никаква врска. Од толку филмови снимени, сигурно постојат многу трилер филмови кои ти се допаѓаат и исто толку многу трилер филмови кои не ти се допаѓаат. Затоа, повеќе луѓе гледаат филмови од секаков жанр, но најчесто преферираат одреден.

Мене лично еве, Шесто Сетило во глобала ми е океј филм, кога прв пат го гледав ми се допадна, особено крајот. Но, од толку многу што го имам гледано, сега ми е веќе досаден. Што значи тоа па? :zelen
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Можеш со одредена персона да имаш НЗС (што би се рекло) во вкусот за филмови. А жанрот ич нема никаква врска. Од толку филмови снимени, сигурно постојат многу трилер филмови кои ти се допаѓаат и исто толку многу трилер филмови кои не ти се допаѓаат. Затоа, повеќе луѓе гледаат филмови од секаков жанр, но најчесто преферираат одреден.

Мене лично еве, Шесто Сетило во глобала ми е океј филм, кога прв пат го гледав ми се допадна, особено крајот. Но, од толку многу што го имам гледано, сега ми е веќе досаден. Што значи тоа па? :zelen
Па сега ако го гледаш повеќе пати нормално е да ти здосади, знаеш што се случува и како завршува. Зборуваме за гледање од прв пат, од прво гледање ако на некого му е тапа тогаш не знам стварно.
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Јас да се надоврзам за Фајт Клаб.
За прв пат го гледав дури пред некои 3-4 години, а тогаш веќе имав набилдано кондиција со филмови кај што некој лик е штракич/умрен/невидлив итн., па после сцените каде само еден може да биде во кадар со Марла и одговорите со „Фак ју“ каде тоооолку очајно се обидуваа Тајлер/Нараторот да не добие конкретен одговор на прашањата кои би ја откриле приказната, нема теоретски шанси човек да не се посомнева што ќе е пресвртот.
Може бил бум на својата ера пред 15ина години, ама во денешно време се влече на стара слава.

Факт е дека многу „вкусови“ се базирани на генералната критика и оценките по интернет. Затоа повеќе би ценела некој лимонатки што си гледа, ама бар навистина му се по ќеф, отколку некој што се издига од земја за „јака класика“, а ни пола не ја сфатил...или го возвишува филмот баш дека не го сфатил, па автоматски со тоа мора да значи дека е филмот јак. :frantic
Такоџе истото следи и за оние што секој блокбастер или попознат филм го плукаат и се чукаат во гради дека они гледаат многу појаки филмови кои се направени со буџет од три долари. Сѐ тоа арно, сепак вкусови нели, ама она пренагласување на сопствената филмска/музичка/литературна софистицираност, не можам да не го сфатам ко вештачки и очаен крик за "Worship me, I'm special".

Имам пишано, преценет ми е Requiem for a Dream, исто и Million Dollar Baby, Pulp Fiction (ок, за ова повеќето се сложуваат), Shutter Island/The Great Gatsby/Читаник/било што со Лео, иако е феноменален актер, а сум се смеела до солзи на, рецимо, The Green Hornet - пропалицата на филмчиња од стрипови.
Имам ли лош вкус според масата? Можеби.
Гајле ли ми е и ќе престане ли да ми се допаѓа што ми се допаѓа? Воопшто.
 

The Tramp

Филмохолик
17 февруари 2012
3,368
4,941
1,173
:) За кој филм би рекол дека мене не ми бил досаден, со досадна приказна, почеток и крај?
Sixth Sense. :D

@Söldner кога го гледав тогаш не ми се свиѓаше, а сега не се ни сеќавам што се дешаваше у филмов, ама како целина не ми се свиѓаше.