Нов закон за безбедност во сообраќајот

  • Подфорумот „Политика и политички настани“ се отвора со цел да се информираме и дискутираме за политичките збиднувања во Македонија и светот.

    Освен стандардните форумски правила, се молат членовите да:
    - Се држат настрана од својата пристрасност и да дискутираат во рамките на зададената тема, односно да ја држат дискусијата на соодветно ниво. Секое скршнување од истата ќе биде избришено и казнувано по потреба.
    - Не навлегуваат во конфликти околу политичките партии на кои (не) им се наклонети.
    - Секој обид за партиски активизам ќе биде санкциониран, а корисникот баниран.

    Пристап до овој подфорум имаат членови со над 50 мислења по останатите теми, односно членови чија цел не е ширење политичка пропаганда и нетрпеливост.

    Тимот на ЦрноБело форум се оградува од поддржување на било која политичка партија.

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Ах Македончиња,со ваков памет само за во бездна да се фрлиме! Зошто ниеден закон не ни чини,зошто одма мешаме политика,полнење каса идр,глупости? Колку едноставно ке биде ако само ги почитуваме законите......да имаме сите сообраќајна култура,тогаш за што би не казниле? Мене не ми претставува проблем ниеден закон,не ми е тешко да го ставам појасот,тоа е пет секунди,не возам брзо,почитувам знаци,не пијам,избегнувам да разговарам на тел.додека возам,колата ја носам на перење кога треба и воопшто не му се мислам за казни. Ии,што сум сега јас,ванземаљац? Проблем имам кога одам со точак на работа,тогаш од совесните возачи како вас ми се дига коса на глава.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
колата ја носам на перење кога треба и воопшто не му се мислам за казни.

И да ја носиш. И пред секое палење да проверуваш да не случајно останало кал на гумите.
Добро додека не донеле закон за задолжително орално аплицирање на ауспух, бикоз хунзите и тоа ќе го рационализираат низ призмата на својата бескрајна покорност.

Нормално дека нема да те казнат, ако не се лажам во една тема спомена нешто дека имаш син цајкан.(party) И да те сопрат никому ништо, знаеме како одат тие ствари.

Инаку не е лошо повторно да се напомене дека иако казните се наголемуваат и веќе се астрономски - нема никакви резултати, напротив има негативни резултати.

http://www.telegraf.mk/aktuelno/mak...rakajot-sekoj-vtor-den-zgasnuva-po-eden-zivot
(има и галерија на докажани во својата област авторитети кои се грижат за рајата)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MoonFairy and Altaïr

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
И да ја носиш. И пред секое палење да проверуваш да не случајно останало кал на гумите.
Добро додека не донеле закон за задолжително орално аплицирање на ауспух, бикоз хунзите и тоа ќе го рационализираат низ призмата на својата бескрајна покорност.

Нормално дека нема да те казнат, ако не се лажам во една тема спомена нешто дека имаш син цајкан.(party) И да те сопрат никому ништо, знаеме како одат тие ствари.

Инаку не е лошо повторно да се напомене дека иако казните се наголемуваат и веќе се астрономски - нема никакви резултати, напротив има негативни резултати.е

http://www.telegraf.mk/aktuelno/mak...rakajot-sekoj-vtor-den-zgasnuva-po-eden-zivot
(има и галерија на докажани во својата област авторитети кои се грижат за рајата)
И ајде кажи на кој начин тие негативни резултати да се намалат,зарем несакаш да имаме побезбеден сообраќај,и зошто кога одиме во друга држава строго се придржуваме на прописите а овде дома неможеме тоа да го спроведеме а не бара никаков труд туку само свест.Мора ли стално како жена алапача да дадеш неумесен коментар што нема врска со темава?Син ми дали е цајкан и дали воопшто имам син воопшто не е потребно за коментирање,едино ако сакаш да бидеш интересен г-дин рандом,хунза мунза и анус и уште немитекнува кои зборови стално ги употребуваш.Тој што ги бара стално прво негативностите а несака да ги види позитивните работи од нешто и сам е Негативец а такви луѓе не се многу омилени во друштво
 

alba

Староседелец
15 март 2012
1,424
2,015
1,123
И ајде кажи на кој начин тие негативни резултати да се намалат,зарем несакаш да имаме побезбеден сообраќај,и зошто кога одиме во друга држава строго се придржуваме на прописите а овде дома неможеме тоа да го спроведеме а не бара никаков труд туку само свест.Мора ли стално како жена алапача да дадеш неумесен коментар што нема врска со темава?Син ми дали е цајкан и дали воопшто имам син воопшто не е потребно за коментирање,едино ако сакаш да бидеш интересен г-дин рандом,хунза мунза и анус и уште немитекнува кои зборови стално ги употребуваш.Тој што ги бара стално прво негативностите а несака да ги види позитивните работи од нешто и сам е Негативец а такви луѓе не се многу омилени во друштво
Затоа што овде законите важат за обичните смртници а не за сите.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MoonFairy

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
И ајде кажи на кој начин тие негативни резултати да се намалат,зарем несакаш да имаме побезбеден сообраќај,и зошто кога одиме во друга држава строго се придржуваме на прописите а овде дома неможеме тоа да го спроведеме а не бара никаков труд туку само свест.Мора ли стално како жена алапача да дадеш неумесен коментар што нема врска со темава?Син ми дали е цајкан и дали воопшто имам син воопшто не е потребно за коментирање,едино ако сакаш да бидеш интересен г-дин рандом,хунза мунза и анус и уште немитекнува кои зборови стално ги употребуваш.Тој што ги бара стално прво негативностите а несака да ги види позитивните работи од нешто и сам е Негативец а такви луѓе не се многу омилени во друштво

За да видам позитивна ствар во закон за калливи гуми треба да сум лоботомиран, и тоа баш она фронтално. Или барем хунза (што е скоро синоним :zelen)
Знаеме и кој плаќа а кој не плаќа казни а тие што казнуваат се први во кршење на сообраќајните закони.
А за другото види претходни постови.
 
Последна промена:

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Затоа што овде законите важат за обичните смртници а не за сите.
Тој што не го крши законот нема што да се буни против него,а тој што сака да биде камиказа на улиците е обичен смртник.Законите како се спроведуваат во државава е сосема друга тема.
 

alba

Староседелец
15 март 2012
1,424
2,015
1,123
Тој што не го крши законот нема што да се буни против него,а тој што сака да биде камиказа на улиците е обичен смртник.Законите како се спроведуваат во државава е сосема друга тема.
Ти мн безграшна очигледно возиш по 2 часа во неделата :zelen него знаеш ли како е да се работи по село и како е да едвај да го истуркаш месецот, знаеш ли уште колку улици треба да се асфалтират, верувам дека не зш затебе неважат законите :zelen
 

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Ти мн безграшна очигледно возиш по 2 часа во неделата :zelen него знаеш ли како е да се работи по село и како е да едвај да го истуркаш месецот, знаеш ли уште колку улици треба да се асфалтират, верувам дека не зш затебе неважат законите :zelen
Ке се повторам,јас само ги почитувам законите,не значи дека сум безгрешна и дека несум направила некој прекршок но тоа е реткост и не сум загрозила,фала богу досега никого а ниту себе и тие што биле со мене во кола.Оваа споредбава со селото и туркањето на месецов не ти ги разбирам.
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Ах Македончиња,со ваков памет само за во бездна да се фрлиме! Зошто ниеден закон не ни чини,зошто одма мешаме политика,полнење каса идр,глупости? Колку едноставно ке биде ако само ги почитуваме законите......да имаме сите сообраќајна култура,тогаш за што би не казниле? Мене не ми претставува проблем ниеден закон,не ми е тешко да го ставам појасот,тоа е пет секунди,не возам брзо,почитувам знаци,не пијам,избегнувам да разговарам на тел.додека возам,колата ја носам на перење кога треба и воопшто не му се мислам за казни. Ии,што сум сега јас,ванземаљац? Проблем имам кога одам со точак на работа,тогаш од совесните возачи како вас ми се дига коса на глава.
Казниве се слични како оние во Германија, разликата е во тоа што во Германија просечната плата е 2100€ а во Македонија 200-300€. Јас на пример не би се бунел за казниве ако платата ми е 2000€, но со плата од 200€ јас да плаќам казни за појаси и за кал на гумите е ретардирано и тоа го има само кај нас. И не ми кажувај дека не е за полнење на буџетот зашто баш заради тоа се казниве. Во која нормална држава има казна за кал на гумите жити се. Па што да речат оние од село што се, треба сите пари да ги дадат за казна.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: alba