Нов закон за безбедност во сообраќајот

 • Подфорумот „Политика и политички настани“ се отвора со цел да се информираме и дискутираме за политичките збиднувања во Македонија и светот.

  Освен стандардните форумски правила, се молат членовите да:
  - Се држат настрана од својата пристрасност и да дискутираат во рамките на зададената тема, односно да ја држат дискусијата на соодветно ниво. Секое скршнување од истата ќе биде избришено и казнувано по потреба.
  - Не навлегуваат во конфликти околу политичките партии на кои (не) им се наклонети.
  - Секој обид за партиски активизам ќе биде санкциониран, а корисникот баниран.

  Пристап до овој подфорум имаат членови со над 50 мислења по останатите теми, односно членови чија цел не е ширење политичка пропаганда и нетрпеливост.

  Тимот на ЦрноБело форум се оградува од поддржување на било која политичка партија.

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Имам видено многу мрднати пешаци поготово на Партизанска. Редовно си поминуваат на црвено, веројатно мислејќи дека булеварот е огромен и нема шанси да не види ако доаѓа кола. Али мислам дека навика е во прашање. Поминал тука на црвено, ќе помине и на друго место. Човеку, каде се брзаш? Почекај си 20-30 секунди и ТОГАШ, кога ти е зелено за минување, ПОВТОРНО внимавај и помини си.
Но, од друга страна, зошто до пред 2 недели бев на точак и цело лето возев, ја знам и таа страна. Прво и основно, градов е грд, ужасен, никаков! Не се вози точак во Скопје. Барем не во пределите јас каде што возев. Ретко има обележана лента на тротоарите (само на поголеми), повеќето тротоари се покриени со паркирани коли што автоматски сакал-нејќел мораш да возиш на улица до коли, самите тротоари (и ленти, ако можат да се наречат) се катастрофални, полни со дупки и други пречки. Најблизок момент што сум го имала со кола, а јас на точак беше еднаш кога поминував на пешачки, а таксист правеше U вртење на сред булевар и не ме примети, но среќа, брзо изреагира и застана пред мене. И такви двајцата се глеаме малце подзапрепастени и направи некој гест (мислам на извинување) и си отидов. Поентата ми е, страшно е во градов да си на велосипед, пред се. Дали мислат дека зошто си на точак па побрзо ќе пројдеш, па не мораат да подзастанат, прават грешна проценка, не знам.

Ај тука ќе се надоврзам на муабетов. Е токму за ова и ова зборев! Се качиш на велосипед во Скопје, биди спремен да правиш акробации. Паркур со велосипед. Срамотилаци, толку ни е грд, е***о гнасен градов, што ми се повраќа. Всушност, целава држава е трула. Бљак! Ептен сум изреволтирана, се нервирам што сите се прават како се да е во ред, како да ја имаат контролата во раце, а всушност секоја година се повеќе се влошува и сите глумат лудило, слепи се и се трудат да се навикнат на
s0901.gif
s0901.gif
s0901.gif
. Затоа што ако не се навинеш, повеќе ќе си патиш! Таа е таа филозофија кај македонецот. Немој да се потрудиш да промениш нешто, немој. Навикни се на тоа што другите ти го сервираат и евентуално, надевај се на подобро. Аххх, глуп град, глупа држава!
t2413.gif
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Ај тука ќе се надоврзам на муабетов. Е токму за ова и ова зборев! Се качиш на велосипед во Скопје, биди спремен да правиш акробации. Паркур со велосипед. Срамотилаци, толку ни е грд, е***о гнасен градов, што ми се повраќа. Всушност, целава држава е трула. Бљак! Ептен сум изреволтирана, се нервирам што сите се прават како се да е во ред, како да ја имаат контролата во раце, а всушност секоја година се повеќе се влошува и сите глумат лудило, слепи се и се трудат да се навикнат на
s0901.gif
s0901.gif
s0901.gif
. Затоа што ако не се навинеш, повеќе ќе си патиш! Таа е таа филозофија кај македонецот. Немој да се потрудиш да промениш нешто, немој. Навикни се на тоа што другите ти го сервираат и евентуално, надевај се на подобро. Аххх, глуп град, глупа држава!
t2413.gif
Менталниот склоп на комформисти е „даден“ уште од пусто турско.
Имало некои изблици на револуционерен дух, некаде во историски склоп на околности дури и успешен, некаде не. Но имало и писмени луѓе кои знаеле како да се спротистават. Но рачунај, плебсот, нити е спремен нити ќе биде во скоро време. Изгледа ни ропство не го спасува оној црвец што се има всадено во рајата па слепо да си гура како што им е надредено.
За темава, пак ќе кажам деновиве имаше уште една жртва кај Католичка. Прерано е да кажам чива е кривицата, знам девојката се има здобиено со тешки повреди. Се поставува само едно прашање - дали новоимплементираниов закон донесе некое подобрување во смисол намаленост на сообраќајните прекршоци? Или повеќе има друга позадина?
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: escape

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,801
810
1,133
Skopje
Би сакал да икоментирам во врска со сообраќајните прекршоци ,нивната олеснителна и помалкуи олеснителна околност , а и злоупотреба на оние лица кој се задолжени за ред во сообраќајот и негово почитување ...
На социјалниве мрежи се постираа неколку слики од возила на сообраќајната полиција како казнува возач и како истата е паркиран одноосно стационирана за да го контролира поредокот во сообраќајот ...
Имаше многу реакции ,а мислам дека моите беа онака нај критички настроени и нај болни за институцијата МВР , а би сакал истите и да си ги прочитаат таквите коментари па нека ,и пишат лично ако е можно .

Нај различни толкувања ,секакви дувачи на сурли итн , значи нема тука ВМРО - СДСМ , чисто сообраќај и неговото почитување !

Никогаш во Македонија немало реално гледиште во тој поглед , немало реално излагање за прекршокот дали било така дали не било така , онака ради реда колку да помине редот ...

Гневот е поради тоа што тие кој се залагаат за совесно возење , паркирање , прилаг.на брзината итн тие тоа не го почитуваат ,па како за некој важи тоа за некој не , како ????
Тоа ме потсеќа мене на ДУИ и Али Ахмети , не признавам претседател ,а сакам да сум претседател , тоа ме потсеќа на Бранко Црвенковски , не излагам на гласање за пртседателски избори ,а бев претседател сум дал заклетва , а и мене ме гласале поранешни председатели ( тоа е плукање по својата функција ) исто и ова , значи секогаш сум им одел контра и сум го јадел ,а и они го јаделе од внатрешна контрола ,така да сите да се како некој 40 % истомисленици, тоа нема да го има !!!
 
Последна промена: