Ислам

Desert Rose

Нов член
20 јуни 2014
17
8
3
45
Тогаш што со концептот на џихад кој го има во исламот?
Џихадот е пред се борба со внатрешните страсти, искушенија на верникот.А џихад постои и во воена смисла. На пример не смее муслиманите да напаѓаат без причина ,туку ако некој не нападне заради тоа што сме и почне да војува само заради нашата вера дозволено е да војуваме.

И нацизмот на третиот рајх бил концепт на мир и хармонија, но само за оние што биле сметани за ариевци, останатите биле болест, чума која треба да се искорени.
Ако концептот за мир вели дека треба да убиваме луѓе затоа што имаат различен морал од нашиот, тогаш можам да замислам како изгледа хаосот и војната според вас.

Не ја сваќаш затоа што не се ни трудиш да разбереш дека постојат и религиозни концепти каде релацијата човек - Бог нема сопственички карактер.
Прашањето е едноставно - Ако честа е твоја, како може општеството да ти суди поради начинот на кој ја користиш?
Во ред ,јасно е дека нема да се разбереме,сосема различни верувања и светогледи имаме.Со сила на човек не може да му се даде.
 
Последна промена од модератор:

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
44
www.oto-mk.net
На пример не смее муслиманите да напаѓаат без причина ,туку ако некој не нападне заради тоа што сме и почне да војува само заради нашата вера дозволено е да војуваме.
Од кого се бранеа муслиманите што ја окупираа Шпанија? Од кого се бранеа османлиите кога ја освоија пола европа?
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Што врска има отоманската империја со џихад? Затоа што во склоп на истата постоела Цариградска патријаршија и јудеизам? Патем не претходеа некои византиски војни пред да почне да се простира империјата?
 

Ghtalpo

Староседелец
27 февруари 2012
2,656
3,335
1,153
Неприфатлив е зашто имаат луѓњто погрешнА слика и предрасуди,а Исламот е всушност концепт за мир -тоа и му е значението.Не ти ја сфаќам репликава за апсурд и чест?Сите сме во сопственост на Севишниот и треба неговите упаства да ги следиме.
Јас го имав дома куранот на македонски јазик и читајќи го среќавав на секоја втора страна нешто во смисол дека сите што не се муслимани според куранот се безбожници и Алах повикуваше на војна против нив.
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Kao џихадот вика одбраната е најдобар напад?
Тогаш ете Абрахаз постави добро прашање на макро план: Што со војните под закрила на исламот во време кога тој се ширел по светот? Зборам за 7ми-8ми век кога самата вера била во подем, и за освојувањата до франција и неколкуте опсади на Константинопол што тогаш се сметал за едно од средиштата на христијанската вера и култура.
Ете да речам на арапите во позен среден век Крстоносците им ја десеткуваат државата па имаат причина да се обединат и да направат света војна да си ја вратат загубената територија. Ова првото е чисто од егзпанзионалистички цели.
За турците (отоманци) нема да коментирам пошо тука мислењето на Егзистенс поише држи вода и Џихадот немал толку голема улога колку апетитите на тогашната за нас модерна турска империја. Штета што брзо тој систем застарел.

Истотака ме интересира за научниот прогрес како Исламот гледал (употребата на барутот, навигацијата, компас). Зошто ова го прашувам? Во далечниот исток имало долг периот на регрес и стангација баш поради тоа што погорниве работи биле забранети од тамошните власти.
 
Последна промена:

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,335
1,964
1,133
Хомосексуалноста е голем грев во Исламот,и според мене и многу други е болест!Дали хормонално или духовно пореметување незнам ,ама има лек -апчиња терапии и духовно лечење а не да шетаат по паради,да се венчаваат и да бараат преку леб погача!Тоа нема да го има!А за облекувањето епа види вака во шеријатска земја не може непокриена жена без оглед дали е постојан жител,привремено на работа или туристка.Тоа му е познато на секој што 0бил во таква земја-уште на граница е предупреден за законите шеријатски.
Има лек за хомосексуалност ?! :eek
 

Desert Rose

Нов член
20 јуни 2014
17
8
3
45
И нацизмот на третиот рајх бил концепт на мир и хармонија, но само за оние што биле сметани за ариевци, останатите биле болест, чума која треба да се искорени.
Ако концептот за мир вели дека треба да убиваме луѓе затоа што имаат различен морал од нашиот, тогаш можам да замислам како изгледа хаосот и војната според вас.

Не ја сваќаш затоа што не се ни трудиш да разбереш дека постојат и религиозни концепти каде релацијата човек - Бог нема сопственички карактер.
Прашањето е едноставно - Ако честа е твоја, како може општеството да ти суди поради начинот на кој ја користиш?
Па ит и не можеш да разбереш зашто си неверник по се изгледа.Изгледса си бивши христијанин па си се разочарал и мислиш во Исламот дека не можеш да најдеш мир и наслада и сега тераш инает.Мој совет прочитај го Куранот без предрасуди!

Kao џихадот вика одбраната е најдобар напад?
Тогаш ете Абрахаз постави добро прашање на макро план: Што со војните под закрила на исламот во време кога тој се ширел по светот? Зборам за 7ми-8ми век кога самата вера била во подем, и за освојувањата до франција и неколкуте опсади на Константинопол што тогаш се сметал за едно од средиштата на христијанската вера и култура.
Ете да речам на арапите во позен среден век Крстоносците им ја десеткуваат државата па имаат причина да се обединат и да направат света војна да си ја вратат загубената територија. Ова првото е чисто од егзпанзионалистички цели.
За турците (отоманци) нема да коментирам пошо тука мислењето на Егзистенс поише држи вода и Џихадот немал толку голема улога колку апетитите на тогашната за нас модерна турска империја. Штета што брзо тој систем застарел.

Истотака ме интересира за научниот прогрес како Исламот гледал (употребата на барутот, навигацијата, компас). Зошто ова го прашувам? Во далечниот исток имало долг периот на регрес и стангација баш поради тоа што погорниве работи биле забранети од тамошните власти.
Незнам кој им бил мотивот на Маврите и Отоманците,ама не било толку лошо и во тие империи.Науката и учењето е стимулирана во Исламот,сите антички знаења се зачуванби благодарение на арапите.
 
Последна промена од модератор:

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
44
www.oto-mk.net
Па ит и не можеш да разбереш зашто си неверник по се изгледа.Изгледса си бивши христијанин па си се разочарал и мислиш во Исламот дека не можеш да најдеш мир и наслада и сега тераш инает.Мој совет прочитај го Куранот без предрасуди!
Не сум бил христијанин никогаш, ниту пак терам некому инает. Едноставно аргументите што ги имам не ти одговараат и тоа го доживуваш лично, како напад врз твојата вера.
Што се однесува до куранот, го имам прочитано и сметам дека секој што го толкува буквално е во заблуда.

Незнам кој им бил мотивот на Маврите и Отоманците,ама не било толку лошо и во тие империи.Науката и учењето е стимулирана во Исламот,сите антички знаења се зачуванби благодарение на арапите.
Ти рече дека исламот одобрува употреба на сила само во случај на одбрана. Од кого се бранеле овие исламски империи кога освојувале?
 
Последна промена од модератор:

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Не сум бил христијанин никогаш, ниту пак терам некому инает. Едноставно аргументите што ги имам не ти одговараат и тоа го доживуваш лично, како напад врз твојата вера.
Што се однесува до куранот, го имам прочитано и сметам дека секој што го толкува буквално е во заблуда.
Куранот и библијата се верски книги во кои лошо нема ништо напишано.Религијата е еден бизнис,а религиозноста е индивидуална и секој по свое убедување.Погледни само католицизмот порано што правеле со жената во врска со сексот,со неверството.Колку само оргијале,инцести колку сакаш,татко со керка или со снаа,брат со сестра.Сега ке го има на Сител ТВ серискиот филм Борџии,па да видиш какви гнасотии правеле само за еден престол.Јас ја имам книгата прочитано.Хомичите и педофилијата биле на велико забава и тоа се користеле мали машки деца на слугите.
 

Desert Rose

Нов член
20 јуни 2014
17
8
3
45
Не сум бил христијанин никогаш, ниту пак терам некому инает. Едноставно аргументите што ги имам не ти одговараат и тоа го доживуваш лично, како напад врз твојата вера.
Што се однесува до куранот, го имам прочитано и сметам дека секој што го толкува буквално е во заблуда.
Аааааа епа добро.Па нема врска куранот не е само до христијаните туку и до евреите објава ;).Баш има многу сличности со стариот завет,пророкот ке излезе од нивните браќа(се мисли на арапите) Нема да има месии после Мухамед савс он е последниот.

Ти рече дека исламот одобрува употреба на сила само во случај на одбрана. Од кого се бранеле овие исламски империи кога освојувале?
Не се бранеле од никого,ја ширеле само божјата објава.Штета што масовно целиот Балкан не го прифати Исламот на време.Ама не е касно никогаш.
 
Последна промена од модератор: