Која е најдобра паста за заби?

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
Јас си користам Лакалут (таа со тревките) и сум доста задоволен од неа. А Колгејтот го сменив од дамна зошто катастрофа беше. Зиродент се онака добри и има уште некои на кои не ми текнува.

Вие која паста за заби ја користите, и споделете икуства со истата или со некоја друга?

lacalut_logo.jpg

За тие што користат Лакалут, исто така можат во аптека да си земат и четка за заби Лакалут. Има три варијанти, Мека, медиум и тврда варијанта. Сум користел мека варијанта и добра се покажа четката. Не се многу скапи 150-200 денари се.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Bianka and Марија

Марија

Poétesse
14 април 2012
1,146
2,491
1,123
Скопје
И јас користам лакалут онаа што демек белее.. дефакто може да се каже дека белее :D
Навистина сум задоволна од истата, сум сменила безброј пасти, сите си ја вршат основната функција но лакалут се издвојува а има и најквалитетен хемиски состав. Се разбира затоа и цената и отскокнува ама вреди.
 

Kisserboy

Староседелец
6 март 2012
2,451
3,795
1,153
28
Битола
colgate_totalpluswhitening_enlarge.jpg
 

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
И јас користам лакалут онаа што демек белее.. дефакто може да се каже дека белее :D
Навистина сум задоволна од истата, сум сменила безброј пасти, сите си ја вршат основната функција но лакалут се издвојува а има и најквалитетен хемиски состав. Се разбира затоа и цената и отскокнува ама вреди.

Не постои паста што ќе ти ги избелее забите. Таков ти е коренот и таков ќе остане. Пастата може само за нијанса да ги сјајне. Но да ги избелее не.
Имам прашано 2-3 добри забари и тие ми ја препорачаа Лакалут како најдобра. И стварно е најдобра.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Mnogo Bitno

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Мислам дека секоја пат различна паста користам, не е до мене, не ја купувам јас. :giggle И не сум забележала некоја разлика, така да, сеедно е, важно е редовно да ги миеш, да ти останат здрави. Иначе, многу храна и цигарите влијаат за бојата на забите.
П.С. Зошто забарите препорачуваат пасти (каква и да е), кога заработуваат од расипани заби? (think)
 

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
Мислам дека секоја пат различна паста користам, не е до мене, не ја купувам јас. :giggle И не сум забележала некоја разлика, така да, сеедно е, важно е редовно да ги миеш, да ти останат здрави. Иначе, многу храна и цигарите влијаат за бојата на забите.
П.С. Зошто забарите препорауваат пасти (каква и да е), кога заработуваат од расипани заби? (think)

Епа тие што ми кажале не гледаат да заработат од моите заби туку гледаат да ми помогнат како да ги одржувам здрави забите. Иначе и од лимон жолтеат забите.
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Епа тие што ми кажале не гледаат да заработат од моите заби туку гледаат да ми помогнат како да ги одржувам здрави забите. Иначе и од лимон жолтеат забите.

Општо беше моето прашање (не за некој член и неговиот забар), повеќе реторичко. На забарот тоа му е професија, секогаш ќе има луѓе со расипани заби, а да гледа целосно од корист е чиста злоба. А мислам дека и нема жив човек кој би поверувал на забар ако му рече, не ги миј забите, џабе фрлаш пари на паста.
Мислам дека најмногу од турско кафе жолтеат.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Marick14

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Мислам дека секоја пат различна паста користам, не е до мене, не ја купувам јас. :giggle И не сум забележала некоја разлика, така да, сеедно е, важно е редовно да ги миеш, да ти останат здрави. ?
тешко дека сите пасти се исти,а исто така само од редовно миење на забите па макар и по три пати на ден,нема да останат забите здрави...Тоа секако дека има влијание,ама ако има човек "неквалитетна коска",ништо не помага.

А за пастите,мислам се имам изјаснето...Колгејт и ниедна друга,може само да сменам од една колгејт на друга.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: DarkPassenger

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
Општо беше моето прашање (не за некој член и неговиот забар), повеќе реторичко. На забарот тоа му е професија, секогаш ќе има луѓе со расипани заби, а да гледа целосно од корист е чиста злоба. А мислам дека и нема жив човек кој би поверувал на забар ако му рече, не ги миј забите, џабе фрлаш пари на паста.
Мислам дека најмногу од турско кафе жолтеат.

Јас фала богу не пијам никакви кафиња. :D

тешко дека сите пасти се исти,а исто така само од редовно миење на забите па макар и по три пати на ден,нема да останат забите здрави...Тоа секако дека има влијание,ама ако има човек "неквалитетна коска",ништо не помага.

А за пастите,мислам се имам изјаснето...Колгејт и ниедна друга,може само да сменам од една колгејт на друга.

Јас ќе те предомислам да не користиш колгејт веќе. :giggle