1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Која е најдобра паста за заби?

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од Marick14, 10 јули 2012.

 1. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  Јас си користам Лакалут (таа со тревките) и сум доста задоволен од неа. А Колгејтот го сменив од дамна зошто катастрофа беше. Зиродент се онака добри и има уште некои на кои не ми текнува.

  Вие која паста за заби ја користите, и споделете икуства со истата или со некоја друга?

  lacalut_logo.jpg

  За тие што користат Лакалут, исто така можат во аптека да си земат и четка за заби Лакалут. Има три варијанти, Мека, медиум и тврда варијанта. Сум користел мека варијанта и добра се покажа четката. Не се многу скапи 150-200 денари се.
   
  На Bianka и Марија им се допаѓа ова.
 2. Марија

  Марија Poétesse

  Зачленет на:
  14 април 2012
  Мислења:
  1,146
  Допаѓања:
  2,490
  И јас користам лакалут онаа што демек белее.. дефакто може да се каже дека белее :biggrin
  Навистина сум задоволна од истата, сум сменила безброј пасти, сите си ја вршат основната функција но лакалут се издвојува а има и најквалитетен хемиски состав. Се разбира затоа и цената и отскокнува ама вреди.
   
  На Mnogo Bitno, Bianka и Marick14 им се допаѓа ова.
 3. $3Я3|\||)&p&†Y

  $3Я3|\||)&p&†Y Староседелец

  Зачленет на:
  12 мај 2012
  Мислења:
  3,683
  Допаѓања:
  3,863
  Колгејт :) сеа за сеа најдобра за мене :)
   
  На ●Untouchable° му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Kisserboy

  Kisserboy Староседелец

  Зачленет на:
  6 март 2012
  Мислења:
  2,446
  Допаѓања:
  3,794
 5. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  Не постои паста што ќе ти ги избелее забите. Таков ти е коренот и таков ќе остане. Пастата може само за нијанса да ги сјајне. Но да ги избелее не.
  Имам прашано 2-3 добри забари и тие ми ја препорачаа Лакалут како најдобра. И стварно е најдобра.
   
  На Mnogo Bitno му/ѝ се допаѓа ова.
 6. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Мислам дека секоја пат различна паста користам, не е до мене, не ја купувам јас. :giggle И не сум забележала некоја разлика, така да, сеедно е, важно е редовно да ги миеш, да ти останат здрави. Иначе, многу храна и цигарите влијаат за бојата на забите.
  П.С. Зошто забарите препорачуваат пасти (каква и да е), кога заработуваат од расипани заби? (think)
   
 7. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  Епа тие што ми кажале не гледаат да заработат од моите заби туку гледаат да ми помогнат како да ги одржувам здрави забите. Иначе и од лимон жолтеат забите.
   
 8. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Општо беше моето прашање (не за некој член и неговиот забар), повеќе реторичко. На забарот тоа му е професија, секогаш ќе има луѓе со расипани заби, а да гледа целосно од корист е чиста злоба. А мислам дека и нема жив човек кој би поверувал на забар ако му рече, не ги миј забите, џабе фрлаш пари на паста.
  Мислам дека најмногу од турско кафе жолтеат.
   
  На Marick14 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. melpomena

  melpomena Енигма

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  8,231
  Допаѓања:
  17,756
  тешко дека сите пасти се исти,а исто така само од редовно миење на забите па макар и по три пати на ден,нема да останат забите здрави...Тоа секако дека има влијание,ама ако има човек "неквалитетна коска",ништо не помага.

  А за пастите,мислам се имам изјаснето...Колгејт и ниедна друга,може само да сменам од една колгејт на друга.
   
  На DarkPassenger му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  Јас фала богу не пијам никакви кафиња. :D

  Јас ќе те предомислам да не користиш колгејт веќе. :giggle
   

Сподели: