1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Која е најдобра паста за заби?

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од Marick14, 10 јули 2012.

1. Marick14

Marick14 Истакнат Член

Зачленет на:
    17 февруари 2012
    Мислења:
    3,279
    Допаѓања:
    2,353
    Јас си користам Лакалут (таа со тревките) и сум доста задоволен од неа. А Колгејтот го сменив од дамна зошто катастрофа беше. Зиродент се онака добри и има уште некои на кои не ми текнува.

Вие која паста за заби ја користите, и споделете икуства со истата или со некоја друга?

lacalut_logo.jpg

За тие што користат Лакалут, исто така можат во аптека да си земат и четка за заби Лакалут. Има три варијанти, Мека, медиум и тврда варијанта. Сум користел мека варијанта и добра се покажа четката. Не се многу скапи 150-200 денари се.

На Bianka и Марија им се допаѓа ова.
  2. Марија

Марија Poétesse

Зачленет на:
    14 април 2012
    Мислења:
    1,146
    Допаѓања:
    2,490
    И јас користам лакалут онаа што демек белее.. дефакто може да се каже дека белее :biggrin
    Навистина сум задоволна од истата, сум сменила безброј пасти, сите си ја вршат основната функција но лакалут се издвојува а има и најквалитетен хемиски состав. Се разбира затоа и цената и отскокнува ама вреди.

На Mnogo Bitno, Bianka и Marick14 им се допаѓа ова.
  3. $3Я3|\||)&p&†Y

$3Я3|\||)&p&†Y Староседелец

Зачленет на:
    12 мај 2012
    Мислења:
    3,683
    Допаѓања:
    3,863
    Колгејт :) сеа за сеа најдобра за мене :)

На ●Untouchable° му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Kisserboy

Kisserboy Староседелец

Зачленет на:
    6 март 2012
    Мислења:
    2,446
    Допаѓања:
    3,794
  5. Marick14

Marick14 Истакнат Член

Зачленет на:
    17 февруари 2012
    Мислења:
    3,279
    Допаѓања:
    2,353
    Не постои паста што ќе ти ги избелее забите. Таков ти е коренот и таков ќе остане. Пастата може само за нијанса да ги сјајне. Но да ги избелее не.
    Имам прашано 2-3 добри забари и тие ми ја препорачаа Лакалут како најдобра. И стварно е најдобра.

На Mnogo Bitno му/ѝ се допаѓа ова.
  6. MissChievous

MissChievous Ingenious

Зачленет на:
    17 февруари 2012
    Мислења:
    5,084
    Допаѓања:
    7,013
    Мислам дека секоја пат различна паста користам, не е до мене, не ја купувам јас. :giggle И не сум забележала некоја разлика, така да, сеедно е, важно е редовно да ги миеш, да ти останат здрави. Иначе, многу храна и цигарите влијаат за бојата на забите.
    П.С. Зошто забарите препорачуваат пасти (каква и да е), кога заработуваат од расипани заби? (think)

7. Marick14

Marick14 Истакнат Член

Зачленет на:
    17 февруари 2012
    Мислења:
    3,279
    Допаѓања:
    2,353
    Епа тие што ми кажале не гледаат да заработат од моите заби туку гледаат да ми помогнат како да ги одржувам здрави забите. Иначе и од лимон жолтеат забите.

8. MissChievous

MissChievous Ingenious

Зачленет на:
    17 февруари 2012
    Мислења:
    5,084
    Допаѓања:
    7,013
    Општо беше моето прашање (не за некој член и неговиот забар), повеќе реторичко. На забарот тоа му е професија, секогаш ќе има луѓе со расипани заби, а да гледа целосно од корист е чиста злоба. А мислам дека и нема жив човек кој би поверувал на забар ако му рече, не ги миј забите, џабе фрлаш пари на паста.
    Мислам дека најмногу од турско кафе жолтеат.

На Marick14 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. melpomena

melpomena Енигма

Зачленет на:
    3 март 2012
    Мислења:
    8,231
    Допаѓања:
    17,756
    тешко дека сите пасти се исти,а исто така само од редовно миење на забите па макар и по три пати на ден,нема да останат забите здрави...Тоа секако дека има влијание,ама ако има човек "неквалитетна коска",ништо не помага.

А за пастите,мислам се имам изјаснето...Колгејт и ниедна друга,може само да сменам од една колгејт на друга.

На DarkPassenger му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Marick14

Marick14 Истакнат Член

Зачленет на:
    17 февруари 2012
    Мислења:
    3,279
    Допаѓања:
    2,353
    Јас фала богу не пијам никакви кафиња. :D

Јас ќе те предомислам да не користиш колгејт веќе. :giggle

Сподели: