Протести против полициската бруталност

  • Подфорумот „Политика и политички настани“ се отвора со цел да се информираме и дискутираме за политичките збиднувања во Македонија и светот.

    Освен стандардните форумски правила, се молат членовите да:
    - Се држат настрана од својата пристрасност и да дискутираат во рамките на зададената тема, односно да ја држат дискусијата на соодветно ниво. Секое скршнување од истата ќе биде избришено и казнувано по потреба.
    - Не навлегуваат во конфликти околу политичките партии на кои (не) им се наклонети.
    - Секој обид за партиски активизам ќе биде санкциониран, а корисникот баниран.

    Пристап до овој подфорум имаат членови со над 50 мислења по останатите теми, односно членови чија цел не е ширење политичка пропаганда и нетрпеливост.

    Тимот на ЦрноБело форум се оградува од поддржување на било која политичка партија.

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
А ти демек не чекаш овде на форумов да ти кажат што да правиш,кога не ти се допаѓаше работата на админ.се повлече од форумов,што не здиве и не се побуни туку мирно пратеше ситуација од страна!??
Кажи ми дека не го мислиш ова сериозно.

Weak, dude. Weak.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
...истите тие утре ако им наредат да пукаат со боева муниција по раја - ќе пукаат...само премногу се вкоренети заблудите за наводната улога на полицијата во општеството а реалноста е мачна и крвава... дури уште и некој статус на почитувани особи имаат меѓу поголем дел од популацијата :^) се возат бесплатно и по градски и по меѓуградски, си гледаат утакмици беспари, некои и ждерат и пијат беспари, бенефициран стаж, убаини...
Ке пукаат и притоа ке се чувствуваат како херои, ниту за секунда нема да им натежне совеста. Дури и најдобиот човек кога ке ја облече таа униформа станува марионета на злото и дејствува така како што ке му се нареди, а баш тие по мирните и по нормалните типови се по послушни и поефикасно си ја вршат работата. Така да секој полицаец би постапил исто. Не се сите од нив силеции кои што не можат да се контролираат, а сепак стојат во редовите пред влада и удираат и мажи и жени и деца.
А башка тоа што никаде не плаќаат...

Абе ќотек еј не казни туку и ќотек па да има зошто да викат еј бруталност полициска го истепале без причина абе сигурно , а што протестантиве мават со бекатон плочки и шишиња по полицијата тоа е оправдано? Да се ваши родители во тие редови што ќе кажете ќе ги оправдате тогаш? Плус дали опозицијата дозволи еден мандат оваа влада да функционира саглам? Абе пушти нека прават дај нешто конкрентно , а не дека ќе бркаш луѓе од работа и дека ќе ги вработиш сите од сдсм ? Дај проекти човек кажи подобри услови за студенти , студентски домови , пласмани на земјоделски производи, посигурност во плаќање и наплата е тоа , а не сеирџиски муабети и омраза да создаваш за удобната фотеља и болноста за власт.
А да е твој син убиеното дете, дали ти тогаш ке ги оправдаш? Не заборавај дека и ти припаѓаш на овој народ. кога велиш дека треба ќотек на сите, биди свесен дека и ти си од ,,сите''. Зарем навистина веруваш дека ако им го лижеш таквото, тебе ке те поштедат? Зарем веруваш во тоа?
 
Последна промена од модератор:
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Сабајлево од 4 до сега се пукало во Куманово, и бомби паѓале и повредени имало. На тв има Здраво Македонијо ич не им е гајле за друго.

Јас па глупав чекам вести да слушнам, што ќе слушам кога лажат. Значи не се нормални, се ќе направат за да нема протест и да останат на власт. Терористи пукале а од терористите ни слика, ни снимка, само пукање се слуша. Од кај знаеме дека не пукаат на празно, значи се сум видел ама ова не. И сега сите ќе зборуваат за ова и протестот ќе се заборави, и така. Јас се надевам дека има уште разумни луѓе и после бомбата за Смилковци ќе излеземе масовно.
 

corki

Староседелец
21 декември 2013
542
449
1,073
Е здраво пријателе алтаир,па како си денеска,не ми е криво што во лице ми се газиш од смеење,крива ми е владата и законот за трето дете,зарем Грујо и остала багра,не предвиделе што се мајка македонија може да роди....незнам зошто се смееш,а сега прв викаш дека во куманово се пукало итн.Сега како најзаинтересиран и прав македонец,пали тректорот и правац куманово,али во првите редови,да го искусиш оваа непријатно искуство,ако даде бог да се вратиш ќе седнеш тука на форум и ќе ни ги пренсеш импресиите кој што си ги доживеал,така ќе знаеш што да коментираш...а,бај д веј,ако планираш одма да тргнуваш прибери и некој друг од форумот што на ист начин размисуваа како тебе,па заедно ќе имате ѓто да кажете....среќно
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: diva orhideja

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Ке пукаат и притоа ке се чувствуваат како херои, ниту за секунда нема да им натежне совеста. Дури и најдобиот човек кога ке ја облече таа униформа станува марионета на злото и дејствува така како што ке му се нареди, а баш тие по мирните и по нормалните типови се по послушни и поефикасно си ја вршат работата. Така да секој полицаец би постапил исто. Не се сите од нив силеции кои што не можат да се контролираат, а сепак стојат во редовите пред влада и удираат и мажи и жени и деца.
А башка тоа што никаде не плаќаат...


А да е твој син убиеното дете, дали ти тогаш ке ги оправдаш? Не заборавај дека и ти припаѓаш на овој народ. кога велиш дека треба ќотек на сите, биди свесен дека и ти си од ,,сите''. Зарем навистина веруваш дека ако им го лижеш таквото, тебе ке те поштедат? Зарем веруваш во тоа?
Полицицајците ја одбрале таа работа во потрага за егзистенција ,за парче леб,за иднина и опстанок за себе и на својата фамилија,како и сите ние што бараме работа за да имаме со што да живееме (тоа колку се примањата не сакам да навлегувам,друга политика)не отишле да бидат газолижачи за 3оо евра,туку свесно си ја ставаат главата во торба борејќи се да одржат ред и мир во една држава,Против насилстов ќе употребат насилство.Плаши се од платениве убијци,кои сега ги има а се плашам да не дојдат уште многу кои за помалку од 3оо евра ке те утепаат за некој што така сака,да се исценираат работи идр.Ако сега народов не се освести со сценаријава,ако не внимаваме со Албанциве,Бугариве ....крвови ке течат во државава,и пак мајки ке плачат за своите деца.

Сабајлево од 4 до сега се пукало во Куманово, и бомби паѓале и повредени имало. На тв има Здраво Македонијо ич не им е гајле за друго.

Јас па глупав чекам вести да слушнам, што ќе слушам кога лажат. Значи не се нормални, се ќе направат за да нема протест и да останат на власт. Терористи пукале а од терористите ни слика, ни снимка, само пукање се слуша. Од кај знаеме дека не пукаат на празно, значи се сум видел ама ова не. И сега сите ќе зборуваат за ова и протестот ќе се заборави, и така. Јас се надевам дека има уште разумни луѓе и после бомбата за Смилковци ќе излеземе масовно.
Зошто уште се чека за бомбата за Смилковци,сакат да го динстаат народов додека не проврие за да после експлодира ко вулкан,ни тренираат нерви или ни ги затегаат!?????
 
Последна промена од модератор:
  • Ми се допаѓа
Реакции: corki

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Кажи ми дека не го мислиш ова сериозно.

Weak, dude. Weak.
Сериозна сум,само незнам ти како ме разбра...Јас барам човечко во секое суштество а не осудувам како тебе унапред дека меѓу тие суштества немало луѓе.
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Многу јасно е што се случува, попроѕирни не можат да бидат. Страв ми е само да не им се оствари целта, да се дефокусира центарот на внимание на дешавките во државава, да се случат пострашни конфликти за да се прогласи вонредна состојба, па збогум протести. Се ќе сторат за да го спречат народот да ги симне, се! Ги заболе дали ќе се повреди или ќе почине некој цивил или цајкан, ако срањата се искомплицираат ќе си фатат џенем и сами ќе си се вадиме од дупката...
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Наводно имало жртви цајкани а за луѓе не знам, наводно повредени. Го ставија ефтиното сценарио со фолс флег да прават нова војна само за да ја задржат власта, сега е прашање дали арнаутите ќе наседнат на ова. Почна режимот да убива раја по улици, тоа е...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Saladin

Kisserboy

Староседелец
6 март 2012
2,451
3,795
1,153
29
Битола
Колку и да прават нереди барем не убиваат деца на Велигден.


Па не те сфатив затоа што цело време ја мешаш опозицијата дека го направила протестот за да дојде на власт. А протестот не е за опозицијата да дојде на власт туку народот, затоа што државата е народот а не некои неписмени, кога народот ќе го има последниот збор и кога секој што ќе сака да дојде на власт два пати ќе размисли дали да краде и убива тогаш ќе е добро, вака не е.


:rofl
ДРУГАР ГЛЕАШ ДЕНЕС ШО СЕ ДЕШАВА ВО Куманово ??
Значи самио си свесен дека со тоа племе Македонија не оди никаде без разлика шое се масло на Груевски..
И не можи се да прај грујо јасно е дека ш иптарите сакаат дел од Македонија така да вие мислетемуја шо живејте Куманово Скопје Тетово таму секогаш е жустро Југот кај нас ш иптарите не смеат да мрднат
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Ке пукаат и притоа ке се чувствуваат како херои, ниту за секунда нема да им натежне совеста. Дури и најдобиот човек кога ке ја облече таа униформа станува марионета на злото и дејствува така како што ке му се нареди, а баш тие по мирните и по нормалните типови се по послушни и поефикасно си ја вршат работата. Така да секој полицаец би постапил исто. Не се сите од нив силеции кои што не можат да се контролираат, а сепак стојат во редовите пред влада и удираат и мажи и жени и деца.
А башка тоа што никаде не плаќаат...


А да е твој син убиеното дете, дали ти тогаш ке ги оправдаш? Не заборавај дека и ти припаѓаш на овој народ. кога велиш дека треба ќотек на сите, биди свесен дека и ти си од ,,сите''. Зарем навистина веруваш дека ако им го лижеш таквото, тебе ке те поштедат? Зарем веруваш во тоа?

When push comes to shove, ќе ги жртвуваат како муви (што во моментов се дешава) и онака се потрошна роба, наемници и злочинци, емпатијата мене ми е на друго место, повеќе ми е жал за врабец отколку за слуга на режимот, и во Романија го једеле стапот наголемо...

ДРУГАР ГЛЕАШ ДЕНЕС ШО СЕ ДЕШАВА ВО Куманово ??
Значи самио си свесен дека со тоа племе Македонија не оди никаде без разлика шое се масло на Груевски..
И не можи се да прај грујо јасно е дека ш иптарите сакаат дел од Македонија така да вие мислетемуја шо живејте Куманово Скопје Тетово таму секогаш е жустро Југот кај нас ш иптарите не смеат да мрднат

http://www.mkd.mk/makedonija/politi...iminalci-vo-ime-na-monstruozen-plan-za-tenzii

Види го датумот...
 
Последна промена од модератор: