The Beatles

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
виде дека гу има овај трака погоре, мора па да гу стау и да потенцирам дека според мене е најјака од битлси
а за битлси сфе е кажано...НАЈБОЉИ БЕНД НА СФИ ВРЕМИЊА!
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Selma and Caci

Caci

Истакнат Член
15 февруари 2012
876
1,104
393
31
Струмица
Мојата нај нај најомилена група... цели биографии знам за нив, темата за матура што ја бранев ми беше за нив... едноставно ги сакам најмногу... дома постери од нив, што ли се немам, заедно со Елвис Присли, Кели Фемили и Смокинг (inlove) сите песни ми се убави, но како најубави ми се:
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Selma

The Tramp

Филмохолик
17 февруари 2012
3,368
4,941
1,173
Омилени песни:
А оваа вчера ја слушнав во еден филм, ја немав слушнато од претходно. :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Caci

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Ги слушам од своите 10 години. Док цури сечеа вени на Бекстрит бојс, а мужи се палеа на Бритни и остали кафекуварки, саци си поштуеше хитови од битлс. Ех тоа беа времиња. Слушаш песна со некоја поента (покрај нивните тралалалјки). Као шо се пренесуело народни умотворби од уста на уста, така и јас ги наследив Битлси од моите родители. Као копиљ поише ми идеа оние постарине (Love me do, she loves you, please me) за да у рана олесценција (некаде 14-15) ептен ми правеа мерак поновите (Sgt. peppers + little help from my friends, lucy in the sky, Stawberry fields forever...) тууу му еем ЛСДто тек после го открив па сум се ваљал од смеење на нивното значење. Омилен албум сеуште Револвер и Rubber soul баш поради неколкуте добри и по малку емотивни хитчиња (eleanor rigby, For no one, In my life). Имаат бе и матерјал остаено зад себе - торент 10 гига со цела дискографија mp3ки.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: redhead

Succubus

Истакнат Член
28 февруари 2012
562
835
393
under your skin.
Респект за тебе slb_bobo ама ако веќе ти се омилени направи некоја кратка рецензија на темава,на некој начин предизвикај некого да ги слуша повеќе да ги доживее,како мене со Лед Цепелин и Пинк флојд што ми се случило или еден период со Дорс.

Ете има за Битлси многу приказни,нешто наидум како песната на Лед Цепелин стервеј ту хевен кога ја пуштате наназад и слушате тајна порака со сатанистичка содржина така и во нивните песни има навидум такви пораки.
Во екот на славата избива муабет дека Пол Макартни навидум умира во сообраќајна несреќа па го замениле со двојник сличен на него само да не им пропадне таквата енормна слава што била во тој период.До ден денес сеуште се шпекулира за тоа иако за некои е будалаштина за некои се длабоко убедени.
Џон Ленон е друга приказна убиен е наводно од неговиот огромен обожавател Марк Чепмен со изговор дека така ќе биде и он цел живот славен убивајќи таква славна личност.
Ајде тоа е од мене има многу нека се раздвижи темава не само ју туб клипови

Све е тоа булшит, друже. Зарем ти треба на тебе ПРИКАЗНА за да можеш да слушаш некоја група, ТОА баш да те поттикне?!
Ако сакаш да слушаш приказни, особено ДЕТСКИ приказни, пошто очигледно овоа болдираното е превише детски, имам ја да ти пратам многу такви приказни ;)
Твое си е веќе што ќе слушаш, вкус е дали ќе ти се допаѓаат Битлсите, или само Џон Ленон посебно, ама не можеш да ја дискредитираш групата пошо тоа е класика, не можеш па ни малку да кажеш дека ради тие детски приказни си ја задржувале славата. Битлси се тоа, нема кој не ги знае, можда не ги слушат сите, ама знаат ги. :)
За да слушаш квалитетна музика, а очигледно ОВОА Е итекако квалитетна музика, треба да имаш доволно емоционална интелегенција, а не да обраќаш внимание на безвезални ствари.

Еве една супер песна од мене:
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Saladin and The Tramp

Ghtalpo

Староседелец
27 февруари 2012
2,656
3,335
1,153
Све е тоа булшит, друже. Зарем ти треба на тебе ПРИКАЗНА за да можеш да слушаш некоја група, ТОА баш да те поттикне?!
Ако сакаш да слушаш приказни, особено ДЕТСКИ приказни, пошто очигледно овоа болдираното е превише детски, имам ја да ти пратам многу такви приказни ;)
Твое си е веќе што ќе слушаш, вкус е дали ќе ти се допаѓаат Битлсите, или само Џон Ленон посебно, ама не можеш да ја дискредитираш групата пошо тоа е класика, не можеш па ни малку да кажеш дека ради тие детски приказни си ја задржувале славата. Битлси се тоа, нема кој не ги знае, можда не ги слушат сите, ама знаат ги. :)
За да слушаш квалитетна музика, а очигледно ОВОА Е итекако квалитетна музика, треба да имаш доволно емоционална интелегенција, а не да обраќаш внимание на безвезални ствари.

Еве една супер песна од мене:
Предложив да се пишува за групата повеќе,да не остане само на видеа.Не коментирам повеќе.
 

Farfalla

Староседелец
14 февруари 2012
455
1,010
1,103
Татица мој ми ја всади љубовта кон нив. Тој како најголем нивен фан, имаше цела колекција од плочи. Посебно и единствено е чувството кога ја ставаш плочата на грамафон, чекаш дa се спуши иглата и почнува. Моја омилена- let it be.
Од мои 7-8 години ги слушам, сите песни ги знам чинам. Тоа е музика. Класика.
Грамафонот се расипа, спакуван е на таван, заедно со плочите.
И денес ќе ми рече некој дека сум заглавена во време кога не сум ни постоела. Ма немој.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Saladin

radioactive

Истакнат Член
14 април 2013
54
39
118
Легенди!Без нив рок музиката би била сиромашна. Памтам внучето мое кои има 13 години додека ги слушавме Битлси искоментира „Забрането е да се мразат Битлси. Мораш да ги почитуваш, ако не ќе бидеш убиен.“ :giggle
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: The Tramp and Caci