Second-hand облека

Scars

Староседелец
17 февруари 2012
2,229
3,538
1,143
tumblr_loz88kXLhY1qlahfqo1_500_large.jpg
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: JaMi

Lollypop

Истакнат Член
26 декември 2012
251
197
143
Глупаво ми е ии се ежам од помилата дека тоа можеби го носела и некоја мртва личност
 

Legioner

Истакнат Член
18 април 2012
1,001
602
423
Ohrid
абе ново е ново макар и кинеско отколку германско што кој знаеш го носел вака брате ти си прв газда :pusi
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Не би облекла... Не ми е гајле за цената, кога ќе купам нешто сакам да знам дека е ново, дека е мое и толку. Не да се мислам кој го носел пред мене.

Дали ако истата облека која стои во бутик за облека од втора рака, стои во обичен бутик (сеа збориме за тотално исти парчиња облека, пример обичниот бутик да купил роба од овој за втора рака) ќе мислиш дека ти ќе бидеш прв сопственик ако купиш одредено парче? Ме зачудува колку доверба имате во капиталисти и луѓе кои не ги ни познавате, а купувате од нив.
 

Angiie

Истакнат Член
16 февруари 2012
506
639
93
Не сум купувала досега а исто така мислам и дека нема да купувам. Да се разбереме, не велам дека не носам. Од постарите братучетки носам блузи, џемперчиња, шорцеви што ми чинат. Но едноставно не би можела да облечам нешто што претходно го носел некој што не го познавам..језиво ми е некако..
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: melpomena

Реми

Староседелец
18 февруари 2012
542
957
1,093
У близина
Тука во Македонија се продава смечето од дома, било по продавници или по сајтови како мојагардероба. Се набиваат цени за парчиња кои реално не вредат ниту 10 денари. Голем дел од луѓето купуваат не затоа што сакаат, туку ради тоа што немаат, посебно жените. И не гледам ништо срамно, како што не гледам ниту во купувањето на половна кола.

За разлика од тука, во странство се наоѓаат прилично убаво ствари иако се од втора рака. Можете да најдете брендирани модни парталчиња со измината сезона и ставени на продажба. Некој има па троши.
 

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,397
4,418
1,153
Глупаво ми е ии се ежам од помилата дека тоа можеби го носела и некоја мртва личност
ами сигурно не го носела додека биле мртва (facepalm)
инаку точно е тоа шо го спомна Electra, имам лични познанички, газдарици на бутик, кои редовно си ја носат облеката па ја ставаат на продажба. Оние висечките етикети кои ни се демек гаранција дека нештото е ново, се вадат и ставаат за час.
Купив еднаш, кога првпат отворија таква продавница кај нас, се убив од чудење зошто работите се толку евтини, а имаше стварно интересни парчиња. После некој од роднините ми „објасни“ (читај ми ја наполни главата со предрасуди)од кај и шо всушност сум купила. Ама си ги износив работите фино лепо, ништо не ми би.
Сепак, оттогаш не сум купила повторно, појма немам зошто. Јбг, човечката психа е чудна работа, може предрасудите сепак ми влијаеле (facepalm)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Arkantos and slb_bobo

sweetgirl

Истакнат Член
11 март 2012
148
125
343
Скопје
Грозно ми е чувството дека треба да облечам нешто што било носено од некој што не го знам.Ме ежи самата помисла а камо ли да купам такво нешто.