1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Rammstein

Дискусија во форумот 'Групи' започната од Altaïr, 2 октомври 2014.

 1. Altaïr

  Altaïr Shinigami

  Зачленет на:
  23 јули 2012
  Мислења:
  5,752
  Допаѓања:
  2,574
  Нема тема за германциве а? Супер, еве една :cool:.

  Rammstein се формирани во 1994 година и имаат издадено вкупно 6 албуми. Повеќето песни им се на германски што мене многу ми се допаѓа :), но имаат и на други јазици, како на пример шпански, руски, англиски. :)

  Контроверзен бенд со исто такви песни, последниот албум Liebe ist für alle da, читав дека бил забранет во Германија, а можеби и една песна беше не сум сигурен, битно забранет е. :)

  Има ли некој што ги слуша? Која песна ви е омилена?
  Објаснување зашто не ви се допаѓаат?
  Јас немам омилена песна, сите ми се омилени. :)
   
  На Lena му/ѝ се допаѓа ова.
 2. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Порано ги слушав многу, ама брзо ми здосадија. Некаде кога бев прва-втора средно ми беа интересни и ги кршев од слушање. Што знам, не се некој бенд на кој би се задржал. Не ме интересираат значења на текстови, скриени пораки и сл. глупостарии па може и затоа не ми се којзнае што. Оваа ми е најдобра од нив:
   
  На Aleksis, malo и Lena им се допаѓа ова.
 3. Y1K991

  Y1K991 Parleur

  Зачленет на:
  1 март 2012
  Мислења:
  6,263
  Допаѓања:
  9,106
  Пошо беше во Трипл Екс.
   
  На Altaïr му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Electra

  Electra Неонка
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  16 февруари 2012
  Мислења:
  2,048
  Допаѓања:
  6,666
  Океј ми се за едно-две преслушувања, ама воглавно не се нешто мој стил. Мада за настапите им симнувам капа.
  Имав по стариот лаптоп и албум некој, чинам, ама не ми влегло нешто толку во уво за да запомнам.
  Единствен исклучок е песнава. По цел ден можам да ја вртам без да ми здосади.
   
  На Altaïr му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Altaïr

  Altaïr Shinigami

  Зачленет на:
  23 јули 2012
  Мислења:
  5,752
  Допаѓања:
  2,574
  Во право сум бил во воведниот пост, последниот албум кој е еден од најслушаните во Германија бил забранет заради текстовите на песните. :)
  Како на пример оваа песна.


  Бенд кој користат најмногу пиротехника на нивните концерти и ја дигаат атмосферата до максимум, нема шанси да се остане мирен на нивни концерт, штета што нема да ги слушнам никогаш во живо. :(
  Лајк за песната. :)
   
  На Electra му/ѝ се допаѓа ова.
 6. corki

  corki Староседелец

  Зачленет на:
  21 декември 2013
  Мислења:
  542
  Допаѓања:
  449
  Групата е формирана 94г и името им е добиено по местото на авионската несреќа на воздухопловната база Рамштајн,и песната Рамштајн е посветена токму за тој настан,јас од кога излегоа ги слушав еден извесен период,но ништо не ме трогна или како да кажам,не ме завлече да продолжам да гои слушам,многу ми се некако екстремни.:)Иначе пејачот Тил Линдеман ја има сета азбесна опрема за неговите спектакуларни настапи кога пее едноставно жив е во оган,гори,се е океј но песните за мене,не.
   
 7. Thrashbt

  Thrashbt Староседелец

  Зачленет на:
  6 октомври 2012
  Мислења:
  233
  Допаѓања:
  86
  Бенд кој никогаш не го заслушав асолно, не ме влечи таков стил на музика. За настапи колку што имам слушано и колку што знам ги имаат едни од најлудите настапи каде што како што кажаја погоре неможиш да седиш мирен.

   
 8. Altaïr

  Altaïr Shinigami

  Зачленет на:
  23 јули 2012
  Мислења:
  5,752
  Допаѓања:
  2,574
  Концертот во Франција 2005 кој според мене е најдобар. Од 58:45 па натаму на рефренот на Du hast, да сум бил таму би умрел на лице место. :)


  Точно е ова за името, заборавив да го пишам. :)
   
  На corki му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Lena

  Lena Poétesse

  Зачленет на:
  12 октомври 2012
  Мислења:
  4,154
  Допаѓања:
  7,681
   
  На Altaïr му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Altaïr

  Altaïr Shinigami

  Зачленет на:
  23 јули 2012
  Мислења:
  5,752
  Допаѓања:
  2,574
  Schönes Lied :D :cool:
   
  На Lena му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: