2013-та филмови (општа дискусија)

Marinna

Староседелец
13 април 2012
119
160
1,043
Најискрено очеквев појќе од филмовите во 2013, ама испадна дека можам само неколку да издвојам шо беа подобри. Појќето беа клише за разлика од филмовите шо излегвеле порано. И слушав многу убај муабети за Хобит филмон ама ко го гледав НАЈИСКРЕНО уште во првите 2 минути заспав -_-
 

Kitty

Староседелец
26 март 2012
2,673
6,921
1,153
Cabo San Lucas
Од наведените филмови на почетокот ги имам изгледано овие и ептен се добри, сите. А останатите не сум ги гледала а и не сум во план, оти не се во мој стил нешто.
Man Of Steel
The Conjuring
We're the Millers
Now You See Me
Despicable Me 2
White House Down
ептен добри акции, комедии и хорор.
 

foREVer

Староседелец
20 март 2012
2,227
3,505
743
Ај да принапишам уш нешто.

We're the Millers - Comedy/Crime
Интересен филм. Џенифер Анистон ја обожавам, а овде беше одлична.

Side Effects - Crime/Drama/Thriller
Еден од неколкуте добри филмови оваа година. Баш да те натера да размислиш на чија страна би застанал, а кого би обвинил во ситуација како во филмот (да не пишувам спојлери). Актерката многу ми е антипатична, ама совршено се вклопи во улогата.

Pain & Gain - Action/Comedy/Crime
Срање од филм. Ни комедија асолна, ни акција. Двејн, 2 метри висок, 2 широк - во филмов плачко најголем го направиле. Одат човек да киднапираат - се облекле како 3 годишни деца на Halloween. А филмов демек по вистинска приказна правен. Рака на срце, имаше две сцени во филмот кај што сум се изнасмеала квалитетно, ама тоа е сè. Не го препорачувам во никој случај.

Parker - Action/Crime/Thriller
Нова акција на Џејсон Стејтам. Кражба, измама, одмазда, истото се случува во скоро сите акциони филмови, ама за некое чудо уште не ми здосадиле. Добар филмов.

The Bling Ring - Biography/Crime/Drama
Уште еден филм од кој, според трејлерот, очекував повеќе. Го гледав летото и се разочарав. А и глумата на Ема Вотсон ми беше катастрофална.

Drinking Buddies - Comedy/Drama/Romance
Го гледав откако прочитав на форумов позитивни критики од 2-3 члена... и зажалив. Ептен досаден филм, после првите 20 минути знаев дека е waste of time, ама не сакам да оставам филмови до пола, па го доглеав. Never again.
 

Kitty

Староседелец
26 март 2012
2,673
6,921
1,153
Cabo San Lucas
Многу добри од оваа година ми беа:
RED 2
- Ептен добра акција со Брус Висли, Кетрин Зета Џонс, Џон Малкович, јака екипа и јак филм.

WHITE HOUSE DOWN-
Со Чанинг Татум нели е нема промашување, ептен ми се допадна, макар што малку несмислени работи се случуваа, али ок е.

The Bиg Wedding - многу добра комедија, со ептен добра актерска екипа.

Pain & Gain - многу глуп филм, за така добри глумци.

BROKEN CITY - Ептен добар филм, за сплетките и интригите на луѓето од високи политички кругови.

Vehicle 19 - Уште еден мнооогу добар филм и убав глумец.
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Годинава сум слаб со гледање филмови... Некако одвојувам време само за новите епизоди од сериските што си ги гледам. Ама сепак го погледнав Man of steel и не можам, а да не прокоментирам дека иако тука ефектите се многу подобри за разлика од времето кога суперменот бил Кристофер, оваа верзија на приказната за супермен ми беше глупава...
Кога ми спомнуваат за Супермен јас се сеќавам на срамежливиот новинар што „ја смени“ наметката во влез од зграда за ја спаси Луис од сигурна смрт кога се урнуваше авионот. А што ми пласираа овие со новиот супермен? Човек што тоне во човечки глави, костури...
Не знам, не ми се допадна, воопшто.
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
The Wolverine (2013)
Како верен обожавател на серијалот X-men и задоволен од првиот дел на „Врколакиот“, ова за мене беше еден вид на разочарување. Приказната и нема некоја поента, поврзаноста е премногу плитка да би изгледало како продолжение на претходните делови. Не знам што сакаат да направат во холивуд но самиот филм е премногу површен. Во претходните, мутантите беа стварно kick-ass, имаше и комични моменти - баш како што треба да изгледа еден филм со „суперхерои“.
Тука освен 3 кулминации, другото е премногу празен `од. Се` на се` ако претходниот Wolverine му дадов 8ца. овој заслужува едвај пролазна 6ка.
 

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
Еве ви ги филмовите што ќе имаат премиера овој месец.

Last Vegas
Комедија
Мајкл Даглас, Роберт Де Ниро, Морган Фримен и Кевин Клајн се четворица другари кои се заедно од детството, на луда ергенска забава на еден од нив кој се жени со жена двојно помлада од него.

Nebraska
Авантура/Драма
Татко алкохоличар, заедно со својот син со кој не е баш во добри односи патува до Небраска за да ја подигне наградата од милион долари што ја добил од наградна игра.

12-12-12
Документарец
Документарен филм за добротворниот концерт што се одржал за жртвите од ураганот Сенди во 2012та.
Свое место во него имаат и Џон Бон Џови, Ерик Клептон, Мик Џегер и повеќе други ѕвезди.

The Counselor
Акција/Крими/Трилер
Познат адвокат ќе пропадне во низа проблеми откако ќе се вмеша во голем ланец со трговија со дрога.
Изборот на Ридли Скот кој го режирал филмот паднал на: Бред Пит, Мајкл Фасбендер, Пенелопе Круз, Камерон Диаз, Хавиер Бардем, Дин Норис...

The Hunger Games: Catching Fire
Акција/Авантура/СФ
Џенифер Лоренс, Џош Хутчерсон, Лиам Хемшворд и Доналд Сатерленд повторно се во главните улоги во уште едно продолжение на филмов.

Delivery Man
Комедија
Дејвид Божњак како обичен човек кој донирал сперма во банката за сперма дознава дека по нивна грешка, сега има 533 деца низ светот, а некои од нив сакаат и да го пронајдат својот вистински татко.

Frozen
Анимација
Авантурата на Ана, Кристоф и снешкото Олаф низ царството во кое владее бескрајна зима.

Oldboy
Акција/Драма/Мистерија
Филмот што мене највеќе ми прави мерак.
верзија на Јужно Корејскиот добро оценет Oldboy.
Човек, желен за одмазда трага по своите киднапери и по вистината зошто бил затворен и чуван во самица 20 години.
Како режисер се појавува Спајк Ли, а главните улоги се доделени на Џош Бролин, Семјуел Л. Џексон и Елизабет Олсен.

Mandela: Long Walk to Freedom
Биографија/Драма/Историја
Афтобиографија на поранешниот претседател на Јужна Африка и борец за човекови права Нелсон Мандела.
Неговото детство, образованието, 27 години поминати во затвор, претседателските денови и борбата за подобрување на општеството.
Режисер е Џастин Крадвик, а Мендела е Идриз Елба.
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Нешто имам изгледано, нешто недогледано, но воглавно не ми беше ништо посебна годинава.

Prisoners - Ми се допадна. Убаво дејство, ниту пребрзо, па да не знаеш што се случило, ниту пребавно, туку сосема таман за да ти ја долови ситуацијата од гледна точка на секој од карактерите. Доказ за тоа колку неизмерната родителска љубов може да го претвори човека во ѕвер од очај.
Хју Џекмен сум го навикнала ко силен, алфа мажјак во улогата на Волверин, па секаде каде што глуми обичен, кршлив човек, ми е интересен за гледање.
Што знам, веројатно најдобриот што сум го погледнала од оваа година, со оглед на тоа што Гетсби уште го немам изгледано, а го фалат ко најдобар.

The Conjuring - Само уште еден спин-оф од Insidious (нормално, ист режисер) и Sinister.
Типично хорорче како што ни ги сервираат последниве неколку години. Обично семејство започнува нов живот во куќа со мрачно минато. Потоа следуваат секакви Нострадамуси и Клеопатри, за да те остават подзинат од неверување дека по стоти пат очекуваат да паднеш на тотално исклиширан и најочекуван крај.
Имаше свои моменти, но ништо посебно, па да не можам да спијам или не знам што. Едно стаклено 7че, мејби, ако не му е и многу.

Now you see me - Интересно, освежувачко и добро ускладена актерска екипа, но освен тоа, никаков икс фактор.
Што знам, можеби затоа што го гледав со друштво галамџии, па и не ми се виде нешто претерано посебен, но ми остана во сеќавање како поразличен од останатите кои беа актуелни тој период, па и преку цела година. Како и да е, дава потребна доза адреналин, посебно за љубителите на магионичарски трикови.

We're the Millers - Кога седнав да го гледам филмчево, ме болеше глава и немав баш никакви очекувања, но на крај се посмеав на неколку сцени. Додека можеби и не е нешто посебно, дефинитивно радо би гледала продолжение од вакво нешто отколку од типот на Hangover, каде освен првиот дел што ми е океј, другото ми е благо кажано дебилен, репетитивен (х)умор на стара слава. Анистон не ја сакам многу, ама ми беше прилично интересна во улогава. А кое тело има на тие години, ќе се самозапалам, еј! За пасење мозок, арно е.

White house down/Olympus has fallen - Ги ставам во исто мислење зашто тоа и се - исти. Но, додека ја обработуваат истата тематика - нападот врз Белата Куќа, обид да се спаси претседателот и кул фаца која го спасува денот, Olympus has fallen е за некоја нијанса подобар во поглед на сценарио и актерска екипа.
Настрана од згодноќата на Тејтум/Татум и Фокс, во улогите доста потфрлија, посебно Фокс, а филмот е толку фокусиран на специјалните ефекти, што го прави додатно нереален и предвидлив. Од друга страна, Фримен ми е слабост со тој гласот, а за Батлер после Law Abiding Citizen, не можам да сменам мислење дека е еден генијално-болен психо, макар и дадилка глумел.

Dead man down - Го догледав прееска т.е. го влечев со саати со паузирање и клатење, и едвај чекав да заврши. Ах, Колин бре.
Уште една типична приказна за повреден човек кој го губи семејството и не бира како да се одмазди. Ме нервираше, претерано ми идеше на нерви таа мустрата Беатрис. Пискаво, глупаво, радознало створење. Имаше некој потенцијал филмов, но можел да биде подобар со подобро осмислени дејствија, вака - јок.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MoonFairy and Хоуп*

Змејче

Незапирлива
14 јули 2013
1,193
2,423
1,123
Ок...прв пат слушам за овој режисер. Викаат дека бил најдобар, но и дека претерал со најновиов филм. Собрал група на добри актери, од кои е Шиа Лебаф. Дечкото си е ОК, го знаеме по трансформери бла бла бла ама во вакви улоги кога ќе се појават некои актери од кои не си очекувал вакво нешто дека ќе прифатат! (facepalm) и сеа шо! Сите ќе помислиме дека се ненормални...НО...продуцентите велат дека актерите глумеле секс, па потоа ги заменуваме со дублери кои навистина имале секс, на крај ги обработувале сцените за да изгледаат дека актерите вистински водат љубов...и ај сеа! да веруеш или да не веруеш :rofl
режисерот е Lars Von Trier

2ewjzap.jpg
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Blue Јasmine
режисер, кој ако не - Вуди Ален
Комедија која ми е се повеќе блиска. Вуди као Вуди не би бил первезњак да не лупне некои љубовни тријаголници, врски без обврски, варања.. итн. Но тоа што го прави смешен филмот е малите сецнувања покрај толку сериозните дејствија. Се разбира, целиот филм изобилува со многу дијалози, има тук таму и по некоја агресија. Приказната е во два кадри, пред и по оставањето на мажот и` на Јасмин. Мене ми е симпатичен овој вид на хумор особено како подостарев, па затоа и ми беше добредојден и му давам добра оценка од 7.5.