2013-та филмови (општа дискусија)

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
Пошто беше навистина обилна филмска година, заслужува една дискусија и кај нас.
Ова ви е листата на некои од новите филмови, а вие надополнувајте ја и пишувајте ваши мислења, коментари, оцени, рецензии, разочарувања, критики, очекувања или пофалби за новите филмови.
При пишување гледајте да не откривате премногу за филмот ако сте го гледале, или користете спојлери да не им го уништите на оние не го погледнале, а планираат.

World War Z - Action/Adventure/Horror

Gravity - Sci-Fi/Drama/Thriller

Rush - Action/Biography/Drama

Man Of Steel - Action/Adventure/Fantasy

Prisoners - Crime/Drama/Thriller

The Conjuring - Biography/Horror/Thriller​
We're the Millers - Comedy/Crime​
12 Years a Slave - Biography/Drama/History​
Kick - Ass 2 - Action/Comedy/Crime​
Grown Ups 2 - Comedy​
Now You See Me - Crime/Mistery/Thriller​
The Great Gatsby - Drama/Romance​
Despicable Me 2 - Animation/Adventure/Comedy​
White House Down - Action/Drama/Thriller​
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: antonio

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Despicable me 2 - Искрено мислев дека малку ќе го затупат потпирајќи се на старата слава од првиот дел, ама ете мене ме пукна од смеење. Интересна (можда малку клише) приказна со уште поинтересни ликови. Анимациите на пиксар се` повеќе ме воодушевуваат + одличните фори во супер истемпирани моменти = уживање и пезење.

Kick Ass 2 - првиот ми беше некаде на врв на листата најтапа филмови што сум ги гледал. Ако некому првиот дел му беше досаден (прв кревам рака) топло препорачувам да го изгледа вториот дел и да ужива во досадата и да се прашува дали е нормално да губиш 80 мин. за такво нешто.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Marinna and Podem

Podem

Староседелец
15 февруари 2012
363
356
1,063
300.000.000 BC


Мan of Steel,или уште еден Супермен.Разбудете ме кога ќе се одлучат холивудските режисери дека конечно снимиле филм со супермен. Уствари, толку филмови имаат снимено,што целиот буџет вложен во кичерајска приказна кај што суперхерој го спасува светот би го пренамениле во создавање на еден таков.И никако да се реши кој е најдобар и конечен филм.
Али,да не звучам ете како по обичај негативно (ме караат филмоманите за негативните рецензии) ќе почнам да го фалам.Ефектите се доста солидни,иако за 10 години ќе се смеам на нив, како сега кога би го гледаш филмот со Флеш Гордон и неговите театарски ефекти.
За почеток,приказната е малку поопширно прифатена,додадени се малку повеќе сцени што бегат од стрип-верзијата,долго интро и глупави костими за вонземска нација. На почетокот забегува од оригиналната приказна,но после тоа полека се враќа по истиот тек на настаните како на претходните супермен филмови.Ако досега не сте гледале Супермен филм или пак, оној што сте го гледале е снимен толку одамна што кога лета супермен користеа јаже - изгледајте го овој. Инаку,ништо посебно према мојот вкус за филмови.


Now You See Me - Crime/Mistery/Thriller

Еден од подобрите филмови кои излегоа и пробуваат да направат поместување на мозокот надвор од черепот. Филм кој ве држи до неизвесност и не ве остава да го паузирате ни за одење во вц.Одлично смислената приказна,ефектите кои се реални,глумата и ликовите, и нормално изборот на актери го прави свото овој филм да биди феноменален. Приказната не само што е одлично смислена,туку направена да трае се до последниот момент- собирот кај вртелешката со нивниот илузионистички гуру.Го има Морган фримен во филмот рачунајте дека се работи за добар филм.

Despicable Me 2 - Animation/Adventure/Comedy
Го изгледав...:D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
We're the Millers - Comedy/Crime
Интересна комедија за тепање време, со оглед на тоа што воопшто не можам да го сварам Jason Sudeikis кој ми е напорен и досаден лик (а и тука ми беше таков). За гледање со друштво е ок, ќе се посмеете три четири пати. 6,5/10

Now You See Me - Crime/Mistery/Thriller
Добри филмски ефекти, интересна приказна, филм кој ми се допадна ама не ме остави со подотворена уста како што гледам ги оставил сите (посебно после првиот трик со картата). 7/10
Цел филм е уствари дека магија не постои и дека се тоа се добро извежбани трикови, а уствари цело време се случуваше нешто што е невозможно да се направи со трик, како на крај кога рипнаа од зграда и магично исчезнаа

Despicable Me 2 - Animation/Adventure/Comedy
Сакам анимирани филмови, а овој ми е во топ 3 омилени. Не дочекав да го гледам на добра снимка, го изгледав одамна на кино снимка, очекував интересно потрошено време и тоа и добив. 8/10

The Conjuring - Biography/Horror/Thriller
Го гледав само зошто насекаде се крена врева за него, сите го предложуваа и фалеа до тој степен што очекував филм каков што не сум видела, а не само што приказната е веќе видена и видена и видена, него не можам ни да речам дека нешто посебно ми се допадна. 6/10

Во план ми се за гледање уште The Great Gatsby, 12 Years a Slave и Prisoners ќе го гледам утре во кино.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Podem

cakar_ulav

Староседелец
20 февруари 2012
1,567
1,926
1,133
некаде во длабочините на темнината
Pacifik rim ( акција,фантазија ) некој викаат и хорор за мене не е хорор
добра акција со добри ефекти....вреди да се изгледа за обожавателите на ( СИ-ФИ акциите )

Red 2 ( акција,комедија )
доста добар филм со интересна приказна
првиот дел беше добар овој е исто така добар

White House Down ( акција,авантура )
нападната е белата куќа од терористи кои се внатре во неа
приказната е сосем обична ама другото како ефекти....и такви работи е доста интересно

A Good Day to Die Hard ( акција,авантура )
Филмов има добра приказна...ми се свиѓа како е направена
со пресврт на крајот
 

warr

Староседелец
17 февруари 2012
187
214
643
Тетово
World War Z - Action/Adventure/Horror
Нема ни Х од хорор. Книгата според која е правен ја немам прочитано.
Го гледав заради главната ѕвезда, која (некаде прочитав дека) успешно го промовирал филмот појавувајќи се на премиерите.
На тоа се должело толку големата заработка на бокс офисот.

Лоша глума и приказна која не ме заинтересира, едвај чекав да заврши филмот колку да не го остаем недогледан.
Крајот ич не ми се допадна, не знаев дека ќе правеле триологија. Дури откако го гледав филмот дознав.
Ништо нема да ме привлече да ги гледам останатите 2 дела. Не го препорачувам.

The Great Gatsby - Drama/Romance
Одличен кастинг, глума, музика, костимографија, приказна... :)

Now You See Me - Crime/Mistery/Thriller
Неодамна ги гледав The Illusionist и The Prestige така да едвај го дочекав. Сакам филмови од овој жарн.
Ми се допадна и го препорачувам. Да не се повторувам со sphinx веќе е се кажано.
 

foREVer

Староседелец
20 март 2012
2,227
3,505
743
Let's see...

Olympus Has Fallen - Action/Thriller
Напишав нешто кратко за филмов овде. Нема што многу да се објаснува, темата на филмот е нападот врз Белата Куќа. Според мене одлична акција (but then again, моите критики некако секогаш се контраат со другите); би го гледала филмов пак, и пак. Многу добар. А White House Down уште не го имам гледано. :D

Now You See Me - Crime/Mystery/Thriller
Не верувам дека има потреба да објаснувам за што се работи во филмот, ретко кој не го гледал. И за него имав нешто напишано во темата за последен гледан филм, многу ми го фалеа, а не е на арно кога имаш high expectations. Одличен филм, но како што кажа Хоуп* - не до толку за да ме остави со подотворена уста.

World War Z - Action/Adventure/Horror
Место хорор, јас би ставила fantasy, ама ај. Не го сакам Бред Пит, не сакам филмови со zombies, ама ете филмов ми го задржа вниманието. Not bad.

The Purge - Horror/Sci-Fi/Thriller
Судејќи по трејлерот, очекував ова да биде еден од подобрите филмови годинава... Nope. Добра замисла, лоша реализација ...
... катастрофален крај.
Приказната: еднаш годишно (мислам на истиот датум беше), од 19:00 до 7 утрото, значи во рок од 12 часа секаков вид на криминал е легален, дури и убиство. Прикажано е едно семејство кое планира вечерта да ја помине мирно, дома, во исчекување на утрото. Но...
Разочарана сум од филмов.

The Heat - Action/Comedy/Crime
LOVED IT! Сандра Булок ми е одлична за вакви улоги, а Мелиса Мекарти сама по себе е комедија.
Приказната: агентка на ФБИ, со која никој не сака да соработува зашто не е тимски играч, е испратена на задача во Бостон да уапси нарко-бос, а притоа партнерка и е една агресивна, би рекла безобразна детективка која и сама не сака да работи во пар.
Веќе видено (само со машки актери :D), ама пак филмов ми беше ОК, доста акција, доста комични моменти. Препорачувам.

This Is the End - Comedy/Fantasy
Уште еден филм за кој се крена прашина; мене лично не ми беше ништо посебно. Филм за апокалипсата, крајот на човештвото, судниот ден. За тепање време е добар.

(to be continued...)
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Од наведените ги имам гледано само World War Z и The Great Gatsby.
Првиот ништо посебно, doomsday scenario филмче со нешто повеќе акција и класична прича со вирус за зомбификација.

Гетсби од друга страна, прилично позитивно изненадување, еден од ретките филмови за кои може да се каже дека го оживеале духот од книгата чија адаптација ја екранизираат. Like it a lot. Сета тоа крупно буржоаско гледање на животот и луѓето, заедно со односот кон `уљезот` во нивните редови и последиците кои се појавуваат кон некој кој искрено се впуштил во нешто со припадничка на таа клас е одлично обработено и претставено. Не очекував нешто премногу можеби и затоа изненадувањето. Препорака да се гледа филмот во секој случај :)

Ќе го симнам овој со илузионистите што го пишува Сфинкс погоре, sounds alright :)
 

The Tramp

Филмохолик
17 февруари 2012
3,368
4,941
1,173
Треба само наведените да ги коментираме? Зашто од тие ниеден немам погледнато. :zelen
Еве ги моите филмови од 2013.
Соба со пијано 2,5/5
The Smurfs 2 2/5
R.I.P.D. 2/5
The Heat 2,5/5
The Hangover 3 2/5
Combustion 2,5/5
Trance 5/5
The Host 2,5/5
The Croods 5/5
Olympus has fallen 2.5/5
Dead Man Down 3.5/5
The Incredible Burt Wonderstone 1.5/5
Vamp U 0,001/5
Jack the Giant slayer 2.5/5
Oz the great and powerful 3/5
Identity thief 1.5/5
Warm Bodies 3/5
Hansel & Gretel The witch hunters 3/5
Parker 2.5/5
Vive le France 2/5
Веројатно месецов ќе ги ѕирнам Prisoners (Hugh Jackman бил феноменален во филмов) и Despicable me 2, ако му најдам добра снимка.
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Слаб сум со новиве, пошо одувек терам хипстерска мода но само еден изгледав ради импресионираноста од претходниот дел.
Despicable me 2 - вчера го изгледав по некоја случајност, ќе кажам како и 95% од продолженијата, кецот е подобар од 2ката. Кецот беше изненадување, смисолот да смениш еден негативец во херој (иако исклишизиран) беше далеку од оноа што го има во апсолутно секој филм од сличен ков. 2ката се вадеше на старите финти. Dart gun-fart gun, малото девојче (освен на почетокот на филмот - роденденската забава), беше скоро исто како и секаде, професорот и неговите спори рефлекси... Мињоните да не зборам. Иако ми беа смешни со нивните изрази, мора да признам. Ама далеку е од кецот. way too далеку. Ако на претходниот дел дадов 9ка со ѕвездичка, тука му давам едвај слаба седмица.