1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Што откако целта ќе биде постигната?

Дискусија во форумот 'Философија' започната од TheQueen, 22 декември 2013.

 1. Марија

  Марија Poétesse

  Зачленет на:
  14 април 2012
  Мислења:
  1,146
  Допаѓања:
  2,490
  Човекот така функционира. Никогаш нема доста. Постојано незадоволство, постојана желба за повеќе. Глад за уште.
  Една цела и потоа друга. Се трча кон наредната.
  Се граничиме со болната ненаситност. Се жалиме дека е пребрз животов, а сами не застануваме да го доживееме.
  На повидок е крајот на целта која сме ја имале, а веќе зацртуваме нова цел.
  Секогаш велиме.. уште ова па ќе одморам, ќе застанам... Кое ова? Уште колку ова?
   
  На melpomena и Lillian им се допаѓа ова.
 2. диоген

  диоген Нов член

  Зачленет на:
  1 септември 2017
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  Одговорот е едноставен човекот е суштество кое има безброј на цели само прашање на време е на која најактивно би се насочил и би ја остварил .
  После остварување на таа следува нова ,нова и нова се зависи од околностите со кои се соочил .
   

Сподели: