1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Швајцарија

Дискусија во форумот 'Држави' започната од Badgirl, 7 јануари 2013.

 1. Badgirl

  Badgirl Староседелец

  Зачленет на:
  4 јануари 2013
  Мислења:
  1,477
  Допаѓања:
  3,259
  Дали некогаш сте биле во Швајцарија,како ви се допаднало таму?
  Јас еднаш бев и морам да признаам многу ми се допадна,и би сакала таму да живеам...
  Швајцарската Конфедерација или Швајцарија е европска земја без излез на море. Таа граничи со Германија на север, Франција на запад, Италија на југ, и Австрија и Лихтенштајн на исток. Швајцарија има вековна традиција на политичка и воена неутралност, но исто така и на меѓународна соработка. Таа е седиште на голем број на меѓународни организации.
  Confoederatio Helvetica (CH), латинската верзија на официјалното име, избегнува употреба на било кој од четирите официјални јазици.
  Географија и клима

  Швајцарија е земја која се наоѓа во Централна Европа. Земјата граничи со со Германија на север, Франција на запад, Италија на југ, и Австрија и Лихтенштајн на исток. Швајцарија е земја која нема излез на море. Климата е умерено-континентална, на планините планинска, претежно алпска. Околу 30% од нејзината територија е покриеа со планини. Во умерените реони околу Алпи, температурите се многу ниски поради висините. На поголемите висини на планините, снегот останува преку целото лето. На падините се создаваат микроклиматски услови, а по долините дуваат ветрови. Летата во Швајцарија се топли и влажни со повремени дождови, а наспроти тоа зимите се студени со големи врнежи од снег

  [​IMG][​IMG]
   
  На JaMi и Martin_MKD им се допаѓа ова.
 2. Badgirl

  Badgirl Староседелец

  Зачленет на:
  4 јануари 2013
  Мислења:
  1,477
  Допаѓања:
  3,259
  Дали некогаш сте биле во Швајцарија,како ви се допаднало таму?
  Јас еднаш бев и морам да признаам многу ми се допадна,и би сакала таму да живеам...
  Швајцарската Конфедерација или Швајцарија е европска земја без излез на море. Таа граничи со Германија на север, Франција на запад, Италија на југ, и Австрија и Лихтенштајн на исток. Швајцарија има вековна традиција на политичка и воена неутралност, но исто така и на меѓународна соработка. Таа е седиште на голем број на меѓународни организации.
  Confoederatio Helvetica (CH), латинската верзија на официјалното име, избегнува употреба на било кој од четирите официјални јазици.
  Географија и клима

  Швајцарија е земја која се наоѓа во Централна Европа. Земјата граничи со со Германија на север, Франција на запад, Италија на југ, и Австрија и Лихтенштајн на исток. Швајцарија е земја која нема излез на море. Климата е умерено-континентална, на планините планинска, претежно алпска. Околу 30% од нејзината територија е покриеа со планини. Во умерените реони околу Алпи, температурите се многу ниски поради висините. На поголемите висини на планините, снегот останува преку целото лето. На падините се создаваат микроклиматски услови, а по долините дуваат ветрови. Летата во Швајцарија се топли и влажни со повремени дождови, а наспроти тоа зимите се студени со големи врнежи од снег

  [​IMG][​IMG]
   
 3. steppenwolf

  steppenwolf Староседелец

  Зачленет на:
  12 декември 2012
  Мислења:
  335
  Допаѓања:
  489
   
  На Сара.13 и Martin_MKD им се допаѓа ова.
 4. Trajche

  Trajche Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  1,541
  Допаѓања:
  2,555
  Сила еконосма држава, со добри услови за живеење, но Швајцарците балканците не ги сакаат многу, да не речам ич и ги викаат сите Југо по Југославија, инаку Албанците се доста населени таму, да не кажам ја крадат државата во велико, со инвалидски пензии, тешко дека ќе ги искоренат, но сигурен сум дека они ќе воведат некои стандарди наредните години, зошто премногу е населена од сите континенти, а да исто така има и доста црнци, но нив ги жалат швајцарците, да не речам ги сакаат, зошто нели немаат пари.
   
  На parvati и Aristokrat им се допаѓа ова.
 5. 990Freak

  990Freak Староседелец

  Зачленет на:
  12 март 2012
  Мислења:
  1,274
  Допаѓања:
  1,911
  Не сам бија, неќу ни да иду. Сакам у Холандију :D
   
  На Сара.13 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Sebastian

  Sebastian Активен Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  174
  Допаѓања:
  110
  Единствена држава од ваков вид...целиот нивни систем, економски пред се...како да не е создаде од луѓе туку од нешто посовршено.Инаку како место,територија многу убава и привлечна за секого.Нејзината неутралност ја прави уште посебна, тамошниот стил на живеење(не сум бил ама знам луѓе што живеат таму)...ептен убаво средно...не би знаел некој кој не сака да жиее таму
   
  На Badgirl му/ѝ се допаѓа ова.
 7. 84 sk_Y ^_-

  84 sk_Y ^_- Староседелец

  Зачленет на:
  21 ноември 2012
  Мислења:
  594
  Допаѓања:
  825
  (y) За државава ... :D
   
  На Badgirl му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: