Харизматичност

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,840
6,532
1,153
Градибачалник на Прибој
На форумов близнак би го потенцирал...дали дека јас сум близок со него уште од детството, али што и да правиме со него претежно е интересно, нема загубено време, нема досадија (ти го кревам рејтингот педерче:zelen ).
Харизматичноста е особина на темпераментните ликови, хиперактивните, и мислам дека не е вродена, преку пракса и со добра волја може да се добие...да се научи како треба, односно да се здобиеш и да ја пренесуваш позитивната енергија.
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Харизматичност или смисол за комуникација при што човекот е прифатен од што поширока публика. Човек кој никогаш не е здодевен, знае да презентира било што, ги бира зборовите но во одредено време.

Тука би го ставил Игор Џамбазов, Robert Downie Junior, едно другарче од маало... Тоа е укратко.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: parvati

Sebastian

Активен Член
17 февруари 2012
174
110
43
Харизматичност спред мене е особина на личност која и овозможува одредени "привилегии" од страна на другите.Човек кој привлекува поголемо внимание од вообичаено и тоа знае да го искористи во негова полза дали за лични или колективни интересни.Да не одиме подалеку...Нацистичка Германија да е земиме за пример во времето на Хитлер...меѓу другото неговата харизма го довела до самиот врв.Како тој го користел тоа веќе е друго прашање
 

Kitty

Староседелец
26 март 2012
2,673
6,921
1,153
Cabo San Lucas
харизма :franticааааааааааааа :sreken

обожавам харизматични позитивно настроени луѓе....

за почит се, и секоја чест за таквите...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: parvati

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
И најгрдиот човек на планетава ако знае да плени со зборови, со постапки е харизматичен.
Мене ме купува Дани Димитровска со својата харизма од овие тука, исто и Јелена Томашевич, на светско ниво Адел дефинитивно.
 

Largo

Полноправен Член
15 јануари 2013
90
97
18
Харизматичноста е доста корисна за луѓето кои ја поседуваат.Имено, нивната харизматичност кај останатиот дел од луѓето предизвикува таквите личности да се сметаа за "нешто повеќе" од останатите.Ова особено е корисно во политиката.Низ историјапознато е дека токму харизматичните лидери секогаш ги победувале сите политички битки, па и денес некои луѓе просто се како магепсани кога слушаат некој политичар кој поседува голема харизматичност.
 

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Не да е харизматичен (wasntme)
od-svadbata-na-sasko-kocev-3.jpg




Кога веке зборуваме дека убавината не е битна за една личност да ти биде харизматична,за мене тогаш и lady_blue ми е харизматичен лик,кој секогаш шири таква енергија што ме полни со позитива,Luckky исто така.
Не дека можеби не се и убави,но едноставно нит сум сакала да дознаам во големи размери дали се или не се,ова што го ,,пружат,,ми е доволно што сакам да знам.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: lady_blue and Luckky

violetmoon

Модератор
Член на администрација
11 декември 2012
2,662
5,747
1,153
Харизмата според мене е збир од повеќе позитивни особини и таа се стекнува .
Харизматичните луѓе се истакнуваат со нивниот шарм,мистичност,самодоверба,мудрост ,некоја чудесна аура.
Тие се особи кои знаат да привлечат внимание а богами и да го задржат на себе.
Тука го ставам нашиот Тоше а исто и принцезата Дајана како личности кои пленуваа со својата харизма
 

monika88

Истакнат Член
1 април 2013
453
645
193
35
Неготино
ќе одговорам на темава со една случка која ме зачуди
на работа доста време со една пријателка од работа се гледавме чисто професионален однос
еден ден таа ме зачуди со својата констатација за мене,ми вика-
не се лути ама ке ти кажам нешто што ми оставило голем впечаток за тебе,не си физички кој знае колку убава,не си поп дива,но зрачиш со харизматичност,со сјај во очите кој ми влева доверба и ти верувам.многу си харизматича-се зачудив:eek

не се налутив што ми кажа дека не сум и кој знае колку симпатична,но се почувствував убаво кога ми кажа дека сум харизматична:)

не го сметајте моето излагање како фалење,сакав само да доловам на кој начин некој мене ме доживеал по однос на ова прашање