1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Форумски весник ,,Црнобело" (издание бр.11)

Дискусија во форумот 'Форумски весник' започната од Makedonec, 18 ноември 2015.

 1. Makedonec

  Makedonec Модератор
  Член на администрација

  Зачленет на:
  15 јуни 2014
  Мислења:
  1,466
  Допаѓања:
  1,185
  ??
   
 2. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Воо..Добар ден ја сум од Дебар од село Бањиште, кај бањите горе..Аммм за вашата примање зборови доколку можам да ги зборувам зб..да ги повратам зборовите од вашите..Фала што ме прашате па јас доколку можам колку можам од мојата попруга..За тие, за тоа даљи се отварат куќи..Јавни куќи тоа...тоа можда да се отворат помеѓу нашите и вашите роднини и така требат..Паа веројатно, може да да се вљегува во Европа. Фала и кај вас.
   
  На Electra и Makedonec им се допаѓа ова.
 3. corki

  corki Староседелец

  Зачленет на:
  21 декември 2013
  Мислења:
  542
  Допаѓања:
  449
  Шо е ρаботата,што не ти е јасно?:D
  Тоа ти е исто κога,во ρедица од 100луге ќе слушнеш неκој ќе виκне,ЈАААС а пρетходно ниκој ништо не го пρашал...:D

  Е пааа и јас сум од Дебаρ,од село Могоρче ,паа добρо е аκо сте го добиле тендеρот со јавната κуќа,добаρ бизнис,:D Па аκо се ρоднини,би се ρеκло семеен бизнис:patos
  Има,има паρичκи во таа ρабота:patos
   
  #13 corki, 21 ноември 2015
  Последна промена од модератор: 21 ноември 2015
 4. The Tramp

  The Tramp Филмохолик

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,367
  Допаѓања:
  4,942
  Мислам дека двојното l во шпанскиот се транскрибираше ко љ, ама не сум сигурен. Не ми е правописот при рака. :)
   
  На Аркантос му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Аркантос

  Аркантос Romanticist

  Зачленет на:
  23 август 2012
  Мислења:
  2,353
  Допаѓања:
  3,846
  Тоа правило дека секаде каде што има LL треба да има Љ ама ич не го прифаќам.
  Во Sevilla - тоа може да се прифати, ама не и во Caballero, затоа што ll се изговара потполно различно зависно од тоа до каков вокал се наоѓа.

  едит: да не полемизираме беспотреба. Знам дека според правопис транскрипцијата Кабаѓеро е погрешна, за мене таа е вистинската :) Затоа е така напишана.
   
 6. The Tramp

  The Tramp Филмохолик

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,367
  Допаѓања:
  4,942
  Абе и мене Jean Luc не ми се свиѓа кога го транскрибираат од француски Жан Лик, ама тоа е.
   
 7. Аркантос

  Аркантос Romanticist

  Зачленет на:
  23 август 2012
  Мислења:
  2,353
  Допаѓања:
  3,846
  Епа затоа ти можеш како сакаш да го запишуваш, со надеж дека некогаш кога ќе се прават измени во правописот ќе се земе предвид :)
  Еве сега во новиов правопис што се крчка се планира да се исфрли ЅИД, и да биде ЗИД, ѕвезда, да биде ЗВЕЗДА, не знам дали некој асален ќе го прифати тоа и така ќе запишува.
  Но, ова е за друга тема, да не го тупиме :)
   
 8. Ditto+Maker

  Ditto+Maker Истакнат Член

  Зачленет на:
  8 декември 2014
  Мислења:
  351
  Допаѓања:
  254
  Насловната ми се допадна. Содржината добра, ама минатиот пат беше подобра.
  Овој пат многу набрзина го "листав" весникот, веројатно тоа е мојата единица мерка.
  Се надевам и посакувам наредниот број да биде подобар од останатите.
  Пофалби за целиот тим, бидејќи се трудите да направите нешто од кое имате само лична сатисфакција.
   
  На Makedonec му/ѝ се допаѓа ова.
 9. True_Blood

  True_Blood Upright

  Зачленет на:
  18 февруари 2012
  Мислења:
  1,132
  Допаѓања:
  2,396
  Браво дечки. Замислата и секако посветеноста се за пофалба.
  Ах, Бобо, ах...срцето ми се кине. Ја предаде светата борба за правда, револуцијата ја погази и после сите востанија и битки, се приклучи на спротивниот табор. Другарувањето со Мелпомена, знаев дека кад тад ќе си ги наплати последиците.
  Едноминутен молк за изгубениот соборец! :unsure
   
  На Makedonec му/ѝ се допаѓа ова.
 10. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  ^ @Big Berta ти викам јас жените се криви што не успеваат револуциите.
   
  На Big Berta му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: