Форумски весник ,,Црнобело" (издание бр.11)

Makedonec

Модератор
Член на администрација
15 јуни 2014
1,473
1,200
1,133
Дојде време за единаесетото издание од форумскиот весник – весникот Црнобело:frantic

На овој број се работеше два и пол месеци, полека. Целта беше без брзање да собереме и да составиме содржина која ќе ги задоволи барањата на Црнобелите и ќе им овозможи уживање и релаксација додека го читаат весникот.
Тимот кој работеше на ова издание, работата ја изврши најпасивно до сега. Причината за тоа можеби е долгиот период на работа. Јас, @Electra, @Outrider и @Аркантос (--Анхис--) ја продолживме својата работа на весникот, додека @Luckky паузираше. Големо изненадување за сите нас е тоа што имаме нов член во ЦБ тимот. Тоа е @Ita, која мораме да ја пофалиме дека можеби беше и највредната меѓу нас. Таа е големо освежување како за тимот, така и за содржината на весникот.

Читајте, уживајте и не се срамете да искоментирате, затоа што тоа многу ни значи
Црнобело 11(flower)

 

Прикачувања

  • document.pdf
    1.6 MB · Прегледи: 87

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,280
2,368
1,153
Skopje
www.facebook.com
Фала Фала ама не бев до толку активна се надевам следен број нема да имам толку обврски и повеќе внимание ќе посветам. Бројот после ќе го гледам оти сега треба мекици да пржам :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: antonio and Makedonec

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,217
753
Многу некако кратко ми се виде, дали дека ми е интересно да читам и брзо ми пројде, или овој краток е вистина не знам, ама сакам да има повеќе. Цела библија :D Ептен ми се допаѓаат боите во овој број, дизајнот најубав до сега, содржината што знам, дур читав се осеќав ко некои делови да се пишани во последен момент колку да ги има, онака набрзина без некоја посебна посветеност. Интевју делот ми е она што најмногу ми се допаѓа во весникот, општо во сите изданија, па така и во ова..
Друго заборавив што читав, џабе читав.
А што сега демек @Altaïr нема омилен фудбалски тим? :^)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Makedonec

Makedonec

Модератор
Член на администрација
15 јуни 2014
1,473
1,200
1,133
Многу некако кратко ми се виде, дали дека ми е интересно да читам и брзо ми пројде, или овој краток е вистина не знам, ама сакам да има повеќе. Цела библија :D Ептен ми се допаѓаат боите во овој број, дизајнот најубав до сега, содржината што знам, дур читав се осеќав ко некои делови да се пишани во последен момент колку да ги има, онака набрзина без некоја посебна посветеност. Интевју делот ми е она што најмногу ми се допаѓа во весникот, општо во сите изданија, па така и во ова..
Друго заборавив што читав, џабе читав.
А што сега демек @Altaïr нема омилен фудбалски тим? :^)
@Altaïr не лажел до сега:D
 

The Tramp

Филмохолик
17 февруари 2012
3,368
4,941
1,173
бројов грубо го прелистав и имам неколку замерки.
Бидејќи ме занима филм, се задржав на Алмодовар. Внимавајте на транскрипцијата (без разлика кој го пишувал текстов). Не сум многу по шпанскиот, ама Caballero, во никој случај не е Кабеѓеро. Друго Луис Буњуел, а не Луси. Знам дека може се грешки во брзање, ама една нула-една кула. ;)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Makedonec

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,848
1,153
бројов грубо го прелистав и имам неколку замерки.
Бидејќи ме занима филм, се задржав на Алмодовар. Внимавајте на транскрипцијата (без разлика кој го пишувал текстов). Не сум многу по шпанскиот, ама Caballero, во никој случај не е Кабеѓеро. Друго Луис Буњуел, а не Луси. Знам дека може се грешки во брзање, ама една нула-една кула. ;)
Луси е грешка во брзање, типочно сплеткување на прстите на тастатурата.
А Caballero се изговара Кабајеро - но тоа ј, не е во изговорот образувано како теснински глас, туку типично преградно-теснински, затоа јас ја пишувам како Ѓ, иако најчесто го пишуваат со Л, што па воопшто не е точно. Така да, во недоумица си сум :)
Ете го виновникот, да се јави на рецепција :)
 
Последна промена:
  • Ми се допаѓа
Реакции: The Tramp and Makedonec

corki

Староседелец
21 декември 2013
542
449
1,073
Паа слободно можам да кажам дека многу сум љубопитен како позитивен дел од мојот живот,но љубопитен сум најмногу во областа во која што ја работам,е сега пикам нос(по некогаш)и кај што не ми е место,ама,и тоа е дел од секојдневјето:)