1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Фаκултет и ρабота: дали може да се успее и на двете полиња?

Дискусија во форумот 'Образование' започната од ●Untouchable°, 1 ноември 2015.

 1. ●Untouchable°

  ●Untouchable° Староседелец

  Зачленет на:
  24 август 2015
  Мислења:
  1,186
  Допаѓања:
  1,131
  Ρаботата ми е долгоρочна, ρаботам со потпишување договоρ на 6 месеци. Иаκо ми е многу битна ρаботата, доκолκу не ми дозволеше шефот да земам κој саат за κолоκвиум κе излезев од на ρабота зошто веќе една година паузиρав, тоа ми беше доволно да сватам κолκу денес е (κолκу-толκу) убаво да завρшиш фаκултет маκаρ што велам, не моρа да значи деκа одма κе најдам ρабота.
  Во теκ е κолоκвиумсκа недела. Многу ми е напоρно не велам не, по 3-4 саати спијам ама ете успевам. Одам на κолоκвиум пишам и штом се вρаќам задоволна од таму имам и волја за ρабота. А тоа многу зависи и κаκо κе се постави шефот. Во мојов случај шефот и шефицата (маж и жена се) ме охρабρуваат зошто видоа деκа не го злоупотρебувам вρемето, деκа од на κолоκвиум одма се ρаќам на ρабота не се пρавдам поκасно почна κолоκвиумот и доста вρеме изгубив бла бла бла.. Видоа деκа сум совесна и деκа саκам да си оставам лице и за тоа аκо утρе ми затρеба ден за дρуга ρабота, слободно κе побаρам и знам деκа κе ми дадат..
  Таκа да.. До сега ми миρиса на аρно ρаботава на двете полиња. Од сега .. Господ знае :)
   
 2. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Епа супер и со среќа понатаму, само терај.
   
  На ●Untouchable° му/ѝ се допаѓа ова.
 3. ●Untouchable°

  ●Untouchable° Староседелец

  Зачленет на:
  24 август 2015
  Мислења:
  1,186
  Допаѓања:
  1,131
  Tenkju veri mac : )
  Moram da si priznaam deka potsvesno i vie forumgjiite imate vlijanie za hrabrosta i borbata.
  A be znaev deka ne e greska sto ke ja otvoram temava. Normalno razlicni mislenja, stavovi.. Ke se sprotivstavime edni na drugi ali sepak ko ke vidis se na isto se sveduva : )
  Se izvinuvam za lat ama mn me mrzi da go prepisuvam na kirilica
   
 4. khz777

  khz777 Староседелец

  Зачленет на:
  20 септември 2014
  Мислења:
  105
  Допаѓања:
  68
  Јас веќе 3 години се обидувам да ги постигнам и двете .Се е во балансот .Единствениот проблем е тоа што ако отидеш повеќе од балансот (50-50 зборам за успешност во двете работи ) ќе почне да се распаѓа едната, а другата ќе оди нагоре .Тоа е нешто како вага ,ако се посветиш повеќе на работата работата ќе оди 70 % + а факултетот ќе дојде до 30 % - .Никогаш неможеш да бидеш 100-100 на двете места (барем не во оваа држава) .Ако го нарушиш балансот од 50 -50 тогаш може да дојде до 2 сценарија .Или едното (пример работата ) да оди премногу добро додека факултетот ќе оди многу лошо .Ако се расееш (психички ) двете ќе одат надоле 40-40 (и останати % ).За да одат 2 -те работи во + треба да си премногу интелегентен и да имаш преголем мир во душата .Една мала нервоза и инает сам против себе може да те уништи и да не успееш на ниту едно поле.
   
  На ●Untouchable° му/ѝ се допаѓа ова.
 5. gunner

  gunner Нов член

  Зачленет на:
  15 ноември 2015
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  1
  mislam deka moze da se uspee istovremeno i na dvete polinja i na rabota i na fakultet,i jas sum vo slicna situacija treba mn trud pravilna raspredelba na vremeto i ne odlaganje na obvrskite zatoa sto so sekoe odlaganje stanuva se potesko.srekno :)
   
  На ●Untouchable° му/ѝ се допаѓа ова.
 6. ●Untouchable°

  ●Untouchable° Староседелец

  Зачленет на:
  24 август 2015
  Мислења:
  1,186
  Допаѓања:
  1,131
  Напоρно е, многу. Нема фаќање κρивини, спиење по 3-4 саати, главоболκи, неρвоза.. Велат две лубρници под една мишκа не се носат, тешκи се двете ама аκо си упоρен и со цвρст κаρаκтеρ, κе ги однесеш и двете до целта.
  Сеκоја ρабота своја тежина, ρаботата на свое место фаκултетот на свое. И двете си баρаат одговоρност и тρуд.
  Мислам деκа успевам полеκа. А и тоа ми е целта, нема да се отκажам
  Фала :)
   
 7. Alaysa

  Alaysa Полноправен Член

  Зачленет на:
  17 декември 2015
  Мислења:
  67
  Допаѓања:
  15
  Па зависи каква работа и зависи каков е факултетот, зависи и од самата личност дали таа е доволно спремна за волкав напор (пошто има и такви и си немаат гајле, навикнати се). Мислам дека е многу тешко пошто друго е кога некој ќе може да ти објасни во врска со материјалот, и друго е кога онака ќе учиш се на памет, а од друга страна со работа има пари има можности. Па според ова јас би избрала или едното или другото, не сум од тие Чоеци горе што ги наведов:giggle
   
 8. ●Untouchable°

  ●Untouchable° Староседелец

  Зачленет на:
  24 август 2015
  Мислења:
  1,186
  Допаѓања:
  1,131
  Ете веќе почнав. Некако се снаоѓам ама е претешко. Се' баталив. Немам излезено за викенд можда 2 месеци. Ама знам дека ке ми се исплати. А никој не ми се лути што е мн битно.
  Мн е тешко и срам ме фаќа од колегите кога ке паднам на колоквиум бидејќи нив им било мн лесно па првиот колоквиум го прошле а јас сум паднала.
  Го прошле ама додека јас сум работела тие го гледале проф во уста и го регистрирале секој негов збор.
  А од друга страна пак си давам охрабрување. Добро јас работам нема што да се срамам. Ако сум паднала сега, ке учам повеќе и ке одам на испит. Здравје.
  Многу е напорно ама ке успеам. Морам да успеам затоа што сакам :)
   
 9. Alaysa

  Alaysa Полноправен Член

  Зачленет на:
  17 декември 2015
  Мислења:
  67
  Допаѓања:
  15
  Хехе браво за вакво мислење, посакувам стварно да си успееш само пошто веруваш во тоа и имаш самодоверба, трудот сега или подоцна како и да е ќе ти се исплати само напред! :kafe
   
  На ●Untouchable° му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Ѕвездичка

  Ѕвездичка Староседелец

  Зачленет на:
  21 март 2016
  Мислења:
  1,105
  Допаѓања:
  970
  Според мене може да работиш и студираш само ако си запишан на факултет каде не е задолжително да одиш на предавање или на вежби, т.е. ако не поминуваш повеќе од три часа на факултет
   

Сподели: