Универзитет „Свети Кирил и Методиј“

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
па јас како шо учам цело 90% од материјалот на час мисла мдека добро би се снашол... инаку има некој предмет дигитлни системи или дигитална електроника и ако има од дали се учи од учебникот на Јани сервини? оти имав слушнато дека од негов учебник се учи па дали е вистина. Јани сервини ми предаваше во втора година и ми предава ова агодина и за запишување на електро м ирече дека ке ми напишел некаква препорака ...
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
па јас како шо учам цело 90% од материјалот на час мисла мдека добро би се снашол... инаку има некој предмет дигитлни системи или дигитална електроника и ако има од дали се учи од учебникот на Јани сервини? оти имав слушнато дека од негов учебник се учи па дали е вистина. Јани сервини ми предаваше во втора година и ми предава ова агодина и за запишување на електро м ирече дека ке ми напишел некаква препорака ...

За КСИА не знам по кои материјали учат, ама познато ми е името зашто имам другари на тој смер. Друже, само немој и ти како и многумина да очекуваш само од предавања. Запомни дека на факултет студираш, не учиш. Разликата е во тоа што треба добро да се снаоѓаш во материјалот, да умееш да поврзиш претходни знаења, да се снаоѓаш со детали и сл. Немој само од предавања да се надеваш на добра оцена. По 2 часа дневно вежбање задачи и имаш сигурно 8ца.
Ах, ќе заборавев. Поени од редовност не се добиваат на електро. Лани пуштаа едни списоци за присутност и ние одма реагиравме и професорката ни кажа дека тие биле пуштени од владата како потврда дека се одвивале предавања, а не за евиденција и редовност. Предавањата не ни се задолжителни, јас се немам појавено месец дена на предавања. Единствено задолжително е да се оди на лабораториски вежби без кои не добиваш потпис од демонстратор, а со тоа не добиваш потпис од професор, што значи дека ќе си го презапишеш предметот.
 

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
како се викаше тј професop по математику ? предааше ми, да умре без да рачуна на тој дека ке умре, цц болна фаца, идиот : )
 

Viktorija94

Нов член
16 октомври 2013
4
0
1
30
zdravo jas sum na filoloshkiot falkutet i sum prva godina na katedrata po makednoski jazik i dali nekoj znae kaj pandev po lingvistika kako se polaga? on nas ni reche da si sostavime nashi 30 prashanje i sea neznam dali usno ili pismeno na tie prashanja kje odgovarame ni reche i eden prazen list da si nosime .. ako znae nekoj mozhe da mi kazhe ili objasni? :D